Пальці у кішок: їхні функції та кількість

Пальці у кішок: їхні функції та кількість - Ветеринар

Кішки живуть “один з одним” з людьми з давніх часів. Незважаючи на норовливий і вільний характер, ці дивовижні творіння природи — загальні улюбленці кошатників будь-якого віку. Помічено, що у людей, в оселях яких живуть кішки, істотно знижений ризик інфаркту та інсульту.

Пальці у кішок: їхні функції та кількість - Ветеринар

У фізичних можливостях їм немає рівних.

Вони можуть виконувати майстерні стрибки, балансування на вузькій смузі з мінімальною площею опори, дуже тихо переміщатися, підніматися на високі дерева, миттєво реагувати на зміну обстановки і ще багато чого іншого. Важлива роль у подібних здібностях належить будові їхніх кінцівок і пальців на них.

Особливості лап

Специфіка будови лап надає особливу грацію і витонченість рухам усіх представників сімейства котячих. На подушечках лап є багато закінчень нервів і рецепторів, що забезпечують високу чутливість. Котячі здатні зловити найтонші вібрації, що сприяє цим універсальним мисливцям виявити здобич за найменшого шурхоту. Майбутній землетрус кішка відчує набагато раніше господаря.

Пальчики котячих мають пружну подушечку без вовняного покриття, а в кожній подушечці знаходиться гострий серповидний кігтик. За допомогою сухожиль і м’язів кішки втягують кігті в незвичайний “чохол” зі шкіри, що нагадує піхви. Втягнуті кігті анітрохи не заважають кішкам, коли будете йти. Але якщо це необхідно підніматися у вертикальному положенні, захищатися від ворогів, спіймати здобич, тварини миттєво розсовують пальці і “виймають з піхов” власну сувору зброю — випускають гострі кігті.

Важливо! Усі котячі — іноходці: коли будете йти вони переставляють одночасно обидві праві, потім обидві ліві ноги.

Інохідь надає кішці додаткової мобільності та стійкості, допоможе дуже швидко набрати швидкість і замінити напрямок бігу, майже не зменшуючи швидкість.

Функції

Кішки ходять на пальцях як балерини. Власне пальцям належить провідна роль у русі котячих. Вони не приходять на всю стопу, а ходять “навшпиньки”. Рухливість і гнучкість котячих пальців надає можливість тваринам швидко і дуже тихо переміщатися, непомітно підбиратися до здобичі, робити спонтанні маневри і стрімкі стрибки, що важливо для хижаків. Пальці можуть рухатися окремо один від одного і повертатися в необхідному напрямку, що дає змогу кішці утримуватися на поверхні великого ризику: ковзних, практично стрімких, вібруючих, сипких, нерівних.

Під час стрибків з великої висоти пальці служать демпферами, пружні подушечки роблять приземлення дуже м’яким і безпечним, захищаючи лапи від травм. Найімовірніше, всім неодноразово доводилося спостерігати, як кішки “вмиваються” за допомогою передніх лапок, а забобонні люди пов’язують з такою процедурою різні прикмети.

Насправді кішки виконують це виключно з гігієнічною метою, оскільки ці тварини охайні за природою. Ці хижаки повинні потайки підбиратися до здобичі і не видавати себе нічим — ні звуком кроків, ні запахом тіла. Природа століттями помічає і зміцнює все цінне і корисне для виживання будь-якого існуючого виду.

Потовиділення відбувається через лапи. На подушечках пальців знаходяться потові залози. Котячі потіють не тільки в спеку, але також і в стресових ситуаціях. Подушечки забезпечують терморегулювання, запобігають перегріванню організму. Передніми пальцями і кігтями кішки ловлять і тримають здобич, задні лапи ударні. Серед котячих так само, як і серед людей, є “правші” і “шульги”, причому лівий бік більше віддають перевагу кішкам, правий — котам. На “пріоритетній” кінцівці у тварин більш розвинені пальці.

Рахуємо пальці та кігті

Як стандарт Міжнародні організації фелінологів вважають нормою у звичайних котів наявність 18 пальців. На передніх ногах по 5 пальців, коли будете йти на землю приходять 4, які перебувають в одному ряду, а п’ятий знаходиться вище за інші, в ходьбі участі не бере, але допомагає тваринам підніматися у вертикальному положенні і переміщатися по похилій поверхні. На задніх ногах у кішок знаходиться по 4 пальці.

Серед котячих бувають ситуації народження потомства з оригінальною кількістю пальців. Дуже часто відхилення від норми трапляються на передніх лапах, але бувають і на задніх кінцівках. Замість 5 на передніх лапах у кошеняти може бути 6 і більше пальців.

До Книги рекордів Гіннеса занесено канадського кота Джейка, у якого було 28 пальців, по 7 на кожній нозі. Відомий випадок народження кішки з 32 пальцями. Особини з “непотрібними” пальцями називаються полідактами, а саме явище — полідактилія (“полі” — багато, “дактилос” — палець).

Можливі аномалії

Генні мутації властиві для всіх багатоклітинних, зустрічаються вони і серед котячих. Ненормальна кількість пальців буває як у котів, так і в кішок. Це генетичне відхилення передається у спадок. Якщо хоча б один із батьків полідакт, то ймовірність народження багатопалого потомства досить висока. “Зайві” пальці можуть бути присутніми на одній лапці кошеняти, на декількох або відразу на всіх чотирьох.

Якщо навіть є лише один “зайвий” пальчик на одній ніжці, то безумовно це не що інше, як прояв гена полідактилії. Така особливість будови не вважається генетичною каліцтвом, не впливає на здоров’я, не завдає тваринам жодного дискомфорту. Один недолік — такі тварини не можуть брати участь у виставках через невідповідність виставковим нормам, про що ніхто переживати не буде, якщо котик здоровий, енергійний і чудовий. При огляді новонароджених кошенят і виявленні “особливого” кошеняти рекомендується звернутися до фахівця-фелінолога і з’ясувати прогноз розвитку тварини з виявленою аномалією.

Якщо все гаразд, немає загрози розвитку інших органів і стану організму, не передбачається труднощів у повсякденному житті тварини, господар спокійно виховує вихованця одночасно з іншими кошенятами. При полідактилії зазвичай так і буває.

Більшість власників полідактів відзначають у власних улюбленців дуже високий інтелект, навіть порівнюють його з людським і стверджують, що в котів із кожним членом сім’ї особливі стосунки і розуміння, близьке до телепатії. У Теодора Рузвельта значний час жив багатопалий кіт, у якому президент “обожнював” і часто дозволяв йому перебувати на офіційних прийомах, а в близькому оточенні президента не всерйоз подейкували, що кіт приносить Білому Дому удачу. Однак людям, схильним до упереджень і тим, хто вірить у містику, багатопалих котів заводити не варто. Насправді така особливість не більше ніж незвичайний зовнішній вигляд.

Крім полідактилії, існує мутація гіподактилія, коли на лапках кошеняти не вистачає пальчиків. На відміну від полідактилії, це важка недуга, яка зазвичай супроводжується вродженою патологією печінки та сечовивідних каналів.

Ген гіподактилії активує “сміттєві” гени, що спричиняють розвиток важких патологій органів, які знаходяться всередині. На щастя, це відхилення трапляється не дуже часто, але все таки буває. Лапка має оригінальний вигляд і нагадує клешню.

Тварини не можуть повністю рухатися, бігати, скакати, справлятися зі звичними потребами. До дорослого стану такі кошенята доживають нечасто і щоразу переносять фізичні тортури. На превеликий жаль, життя складається не тільки з зворушливих милувань пухнастими улюбленцями. Виявивши в посліді кошеня з гіподактилією та отримавши детальну консультацію фахівця, доведеться прийняти важке рішення і приспати страждальця — це гуманніше, ніж прирікати його на нестерпне існування.

Догляд за лапами

За котячими лапами необхідно доглядати незалежно від того, скільки у кішки пальців. Завдяки дуже високій чутливості лап котячі переносять погано різкі температурні коливання і тиск, боляче реагують на найменші пошкодження подушечок, сильно страждають від фізичного болю, погано їдять, можуть стати агресивними або пригніченими. Причини пошкоджень можливі різні. Це порізи гострими предметами на прогулянках, термічні опіки під час випадкового стрибка на гарячу поверхню, хімічні під час пробіжок по обробленому хімікатами снігу, обмороження на холоді.

Усі кішки підсвідомо намагаються захистити власні лапи від ушкоджень, наскільки це реально при життєвому способі кожної тварини. Завдання господарів — максимально допомогти вихованцеві. Лапи домашніх котів необхідно щодня ретельно оглядати. Якщо є наявність пошкоджень, потертостей і навіть несуттєвих подряпин, слід проконсультуватися з ветеринаром і обробити подушечки загоювальними засобами.

Крім того, мікротріщинки і мокнучі виразки на шкірі подушечок з’являються від поганого харчування тварини, від сильного стресу або прихованого захворювання органів, що знаходяться всередині. У цьому варіанті потрібна глибока діагностика, лікування в комплексі та постійне спостереження у ветклініці.

Грізні на вигляд кігті улюбленців, які проживають у будинку, теж дуже сприйнятливі, тому стригти їх потрібно дуже обережно, без заподіяння болю і без непередбаченого пошкодження пальців, не допускати відростання занадто довгих кігтів, щоб вони не розщеплювалися. У природі котячим достатньо природного заточення кігтів об натуральні матеріали, у домашнього улюбленця має бути високоякісна кігтеточка.

Кігті для кішки — важлива частина природного життя. Поселивши вдома кошеня, необхідно бути готовим не тільки до позитивних почуттів, а й до сюрпризів менш приємних. Наприклад, вихованець може зіпсувати кігтями дорогі інтер’єрні предмети, в чому зовсім немає його провини — це “косяк” господаря у вихованні.

На превеликий жаль, деяким власникам тварин, які поставилися до придбання кішки несерйозно, швидко набридають проблеми з кігтями, вони наважуються на операцію оніхектомію — видалення кігтів. Це дуже важка процедура, яку під силу перенести тільки молодим здоровим кішкам. Поряд з кігтями ампутуються і фаланги пальців. Більшість власників, позбавляючи вихованця засобів захисту, погано уявляють, на що вони прирікають власних улюбленців. За будь-якого, навіть найуспішнішого результату операції, подальше життя улюбленого пухнастика не буде повноцінним.

Знижений розмір лапки перерозподіляє навантаження на стопу, розвиваються зміщення суглобів і артрити, вестибулярний апарат функціонує з порушеннями до самої смерті кішки. Погане ставлення до подібної операції популярне серед переважної більшості любителів кішок і серед самих ветеринарних хірургів.

Позначки:, , , , , ,
close