Опік у собаки

Всі домашні улюбленці досить цікаві. Тим більше це стосується маленьких цуценят. Крім цікавості, вони надзвичайно рухливі, як маленькі дітки. Завдяки цьому, часто ветеринарним лікарям, та й власникам собаки, потрібно стикатися з різними видами травм.

Одними з подібних поразок, є опіки. Статися опік може як в умовах квартири, так і на вулиці. Причинами виникнення опіків у собак стають-вплив великих температур (окріп, живе полум’я, пар від каструлі), речовини хімічного походження (кислоти, луги), змінний струм, опромінення і дію променів ультрафіолету, а ще деякі біологічні їдкі речовини (наприклад, сік токсичних рослин).

Основне завдання власника собаки-не допустити виникнення опіку. Наприклад якщо травма вже отримана тваринам, потрібно надати першу допомогу і звернутися до ветеринарної клініки за допомогою. Виключно в умовах оздоровчі центри, доктор зможе поставити точний діагноз, визначити ступінь ураження і призначити адекватне лікування.

Класифікація і ступеня опікових уражень

Опік у собаки з’являється в результаті впливу великої кількості факторів. Найбільш важкими результатами загрожують опіки, отримані тваринам від відкритого вогню. Причина небезпеки-вплив відразу певних факторів. Відкрите полум’я діє на організм тварини тепловим випромінюванням, розпеченими частинками, що ушкоджують покрив шкіри і потоками гарячого повітря.

При запаленні вовняного покриву, до того часу, поки він буде тліти, на покриви шкіри буде надаватися вражаючий вплив. Страждають не тільки верхня частина сосочкового шару дерми, а й більш глибокі шари. У важких випадках, пошкоджується підшкірна клітковина, а опік добирається до кісткових і м’язових структур.

Важливо! Опіки, отримані собакою від відкритого полум’я, часто стають основою розвитку шоку больового типу, а ще призводять до смертельного результату.

Не менш важкими результатами загрожує опік, отриманий собакою при контактуванні з їдкими хімічними речовинами. Основою ураження слизових оболонок порожнини рота, носа і очей, можуть стати засоби домашньої хімії – Очищувач для труб, хлорка або відбілювач.

Згубним впливом володіють луги, які здатні роз’їдати глибокі шари. Кислоти не мають такого роду ступеня проникнення, через те що, що на поверхневому шарі розвивається коагуляція (згортання) білка, не даючи можливості кислотам проникати глибоко.

Опіки змінним струмом частіше діагностуються у молодих собак і цуценят. З тим пов’язано, що вони цікаві, намагаються все на зуб, тим більше коли тужать за власником і гризуть дроти.

Опік від електрики не великий за площею, але відрізняється глибиною проникнення. Швидке поширення електроструму по організму викликано біологічними рідинами, наприклад, ліквором. При цьому покрив шкіри володіє деякою резистентністю і не здатний так добре проводити електрику.

Випромінювання і викликані ним опіки, з’являються при впливі ультрафіолетових і інфрачервоних променів. Радіаційні опіки діагностуються у ветеринарії дуже і дуже рідко.

Собаки з рідкісним шерстним покривом або ж лисі (Китайська чубата), страждають від прямого випромінювання Сонця. У групі ризику по сонячних опіків знаходяться також тварини з яскравим забарвленням шерсті. Прямі промені сонця здатні спровокувати розвиток опіків 1 типу, не дуже часто зустрічаються 2 тип опіків. Травми від інфрачервоних променів, тварини отримують під час опалювального періоду від радіаторів або камінів.

Опік слизових оболонок порожнини рота і очей, вихованець може отримати при контактуванні з їдким соком рослин, наприклад як борщівник, очиток або кайенский перець.

Залежно від ступеня ураження, симптоми опіку у тварини змінюються. Розрізняють ураження на місці локалізації:

 • верхній шар дерми;
 • слизова очей;
 • дихальні шляхи і слизова порожнини рота.

Ступінь вираженості пошкоджень може змінюватися від легкої до найважчої:

 • Перша стадія ураження (I), відрізняється зміною лицьового шару дерми. Характерними ознаками опіку першої стадії є печіння, виникнення набряклості і гіперемія в області поразки. Повне загоєння триває пару днів. Потім, на місці опіку немає ніяких ознак рубцювання.
 • Друга ступінь ураження (II), вимальовується вираженим набряком, гіперемією з утворенням нестандартних бульбашок з рідиною (везикул). Під везикулою ховаються оголені шари дерми. Повне загоєння триває від 2 до 4 тижнів. На місці ураження немає змін покриву шкіри.
 • Третя ступінь опіку (III) відрізняється ураженням глибоких шарів сосочкового шару дерми. На місці пошкодження з’являються великі бульбашки з рідиною (булли) або ж струпи. Відтінок булл, сильно залежить від фактора, що спровокував поразку. Булли можуть бути коричневого або чорного кольору (при впливі на покрив шкіри розпеченого предмета або ж відкритого полум’я), а ще сіруватими (наприклад, при впливі вируючої води).
 • Четверта ступінь (IV) – відбувається обвуглювання товщі покриву шкіри, а ще уражаються кісткові структури і м’язові волокна.

Перші два ступені опіків у собак, не можуть уявити особливої небезпеки, здатні абсолютно самостійно виліковуватися, без утворення рубців. Однак це виключно в разі, якщо уражена опіком шкірна поверхня, не піддалася інфікування патогенною бактеріальною мікрофлорою.

Важка ступінь опіків, може спричинити за собою порушення в роботі всіх органів знаходяться всередині, зміна гідратації, загальне зниження імунних сил організму і накопичення отруйних речовин. Залежно від ступеня ураження, симптоматика буде відрізнятися. Спільними характерними ознаками опіку у собаки, вважаються:

 • збільшення загальної температури тіла;
 • розвиток набряку в місці ураження;
 • виникнення сильного відчуття печіння;
 • різкий біль, здатна виявитися причиною шоку у тварини.

Сильні опіки провокують розвиток гарячкових станів. При III і IV ступеня опіків у тварини, діагностується зміна струму крові (збільшується артеріальний тиск, частішає пульс), відзначається тахікардія. Вихованець відчуває сильну спрагу і не може нормально піднятися на лапи через тремору.

Ймовірно поява збудження, різко змінюється апатичними станами. Виділення урини зменшується, також як і зазнають змін характеристики сечі – колір і запах. Великі опікові ураження провокують відмову роботи деяких органів знаходяться всередині, зокрема м’язи серця і системи дихання. При відсутності своєчасної допомоги, тварина гине.

Перша допомога при опіках

Перша допомога при опіку у вихованця, полягає в усуненні фактора, що спровокував поразку. При сильному термічному опіку, до місця пошкодження, прикладають холод. Це може бути міхур з льодом або мокра холодна ганчірка. Лід в області поразки повинен знаходитися не менше 30 хвилин. Далі проводять такі дії:

 1. Насичений шерстний покрив собаки в області опіку акуратно вистригають.
 2. Накладають спеціалізовану чисту пов’язку.
 3. Обробка рани, що вийшла при опіку, не повинна проводитися маслом або ж іншими речовинами (в іншому випадку, це буде причиною складнощів в процесі загоєння).

Перша допомога при опіку, спровокованому впливом речовин хімії, полягає в наступних пунктах:

 • При опіку кислотами-проводитися ретельне промивання слизових оболонок або покриву шкіри (для нейтралізації кислоти, уражену поверхню обробляють 2% розчином харчової соди).
 • При опіку лугами-проводитися Промивання (бажано водою з крана) і нейтралізація лугу кислотою. Підійде розчин лимонної кислоти або ж оцту (2%).
 • При опіку, спровокованому солями лужних металів або негашеним вапном, Промивання звичайною водою робити заборонено. Нейтралізація відбувається нанесенням соняшникової олії.

Опік, спровокований борщівником у собаки, або іншим токсичним рослиною, лікують за допомогою промивання водою з простим милом, що дасть можливість видалити сік. Далі покрив шкіри знежирюють за допомогою змоченого в спирті ватного диска і накладають примочку з розчину фурациліну. Ділянка який вражений шкіри, змащують засобами від опіків або ж маслом обліпихи. Воно зупинить дію соку трави і збільшує процес регенерації шкіри.

Великі за площею опіки, глибоко проникли в тканини-вимагають термінового звернення до ветеринарної клініки.

Консервативне лікування

Лікування опікових травм у домашніх собак, полягає в нейтралізації фактора, що спровокував поразку і полегшенні процесу загоєння. Терапія опіків сильно залежить від варіанту шкідливого чинника – термічний або хімічний, величини пошкодження, місця розташування, ступеня опіку, стану вихованця і присутності секундарной мікрофлори.

Опіки перших стадій, не вимагають особливого лікування. Доктор після огляду, призначає зовнішні препарати, що дозволяють зняти запалення і прискорити процес загоєння. Прописуються мазі або спреї для нанесення з протибактеріальним ефектом. Глибокі і важкі опікові травми, потрібно обробляти антисептиками. Також проводитися видалення некротизованих шкірних ділянок. При розвитку секундарної мікрофлори в місці ураження, призначається курс антибіотиків великого спектру дії.

Великі пошкодження слизових оболонок порожнини рота при опіку, призводять до того, що тварина не може нормально харчуватися. Необхідна установка назального зонда (парентеральне харчування) і введення інфузійно спеціалізованих поживних розчинів.

При опіках респіраторного тракту, що спровокували набряк, проводитися трахеотомія, що відновлює процес дихання. При будь-якого ступеня опіку, тварина відчуває відчуття болю, тому призначаються засоби для знеболювання.

Важкі ступеня опіків у вихованців проживають в будинку, вимагають проведення своєчасного втручання. В умовах клініки проводитися наступні хірургічні дії:

 • некротомія-розсічення з’явився при глибокому опіку струпа, що дає можливість виключити розвиток некрозу і відновити кровообіг в тканинних структурах без порушення трофіки;
 • некроектомія-очищення місця локалізації глибокого опіку і резекція обвуглених, некротизованих тканин;
 • ампутація-проводитися при сильному ураженні тазової або грудної кінцівки, коли шансів врятувати лапу, немає;
 • трансплантація ділянки шкіри-проводитися досить нечасто і потрібна при великих ураженнях.

Прогноз лікування залежить від ступеня пошкодження шкіри. У разі поразки менше 11-13% тулуба, прогноз ближче до сприятливого. Поразка більше половини всього покриву шкіри-прогноз обачний, ближче до несприятливого.

З метою попередження опіків у собак, потрібно вживати заходів попередження. Не можна допустити гри тваринного на кухні, де готуватися їжа. Всі засоби домашньої хімії, повинні знаходитися за межами досяжності вихованця.

Тварини, які не мають густого вовняного покриву або ж зовсім лисі, повинні помірно перебувати під променями сонця. Слід уникати прямого контакту з ультрафіолетом.

Всі дроти в будинку повинні бути ретельно заховані, так, щоб вихованець не зміг виколупати їх лапою або вийняти. Під час прогулянки з собакою, доводиться стежити за тим, куди біжить тварина.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:,
close