“Метелики в животі”, нам час розлучитися: відкриваємо очі та закриваємо любовні романи

Моделі любовних стосунків, які стали стереотипами

Ідеалізація — важливий психологічний механізм, що дає відчуття безпеки. У стосунках вона породжує стереотипи, завищуючи планку очікувань до недосяжного рівня. Це змушує весь час тягнутися до вигаданого ідеалу замість того, щоб пізнати суть партнера і розкритися йому.

Які є стереотипи у стосунках? Передбачається, що партнери мають закохатися одне в одного з першого погляду і в стані закоханості разом прожити все життя в цілковитій злагоді, розділяючи всі радощі й прикрощі, в усьому беззастережно довіряючи й підтримуючи одне одного.

Ось найпоширеніші шаблони кохання:

 • Про все подбає доля або вищі сили.
 • Закохані мають розуміти одне одного без слів.
 • Протилежності притягуються, але кохання потрібно домагатися.
 • Кохання ніколи не закінчується.
 • Партнера можна вилікувати коханням.
 • Секс із коханими людьми завжди найкращий.

У реальному житті все інакше. Психологи Стефані Паппас і Майкл Каслман стверджують, що чоловіки нерідко імітують оргазм, і лише 25% жінок регулярно його відчувають. Британський таблоїд Daily Express стверджує, що другі шлюби щасливіші і міцніші за перші.

Звідки беруться багато стереотипів? Більшість із них породжує кіно. На щорічній конференції американського приватного некомерційного фонду педагог Кеті Худ порушила питання різниці між реалістичними та «кіношними» стосунками. Ось причини, через які не можна вірити в те, що показують на екрані і про що пишуть у книжках:

 • Демонстрація стосунків у найбільш вигідному світлі (Амелі Пулен і Ніно Кенкампуа з фільму «Амелі» закохалися, вирішуючи чужі проблеми).
 • Романтизація неромантичного (стосунки розпещеного мільйонера-аб’юзера зі схильностями до БДСМ Крістіана Грея з довірливою журналісткою Анастейшею Стіл із книжки Е. Л. Джеймс «П’ятдесят відтінків сірого» та її екранізації).
 • Гіпертрофована демонстрація пристрасті (кохання і ненависть Аче і Бабі в картині «Три метри над рівнем неба»).
 • Ідеалізація реальності (Волоцюга Джек Доусон заволодів серцем освіченої аристократки Рози Д’юїтт Б’юкейтер із «Титаніка»).

Рясніють любовними стереотипами казки та мультфільми. Ось кілька яскравих прикладів:

 • Принц цілує принцесу, яка впала в кому, і та прокидається («Спляча красуня»).
 • Попелюшка причепурюється, щоб заволодіти увагою і серцем принца.

Масова культура змушує людей відмовлятися від себе, створює ідеальний образ на фото в соціальних мережах. У гонитві за принцами і принцесами ми забуваємо про те, чого хочемо насправді.

Все про «метеликів у животі»

Спілкування з коханою людиною нерідко супроводжується особливим відчуттям. Що таке «метелики в животі»? Так називають внутрішній трепет, що виникає під час зустрічі, спілкування та думок про людину, до якої виникли романтичні почуття. Це відчуття зосереджене у верхній частині живота і нагадує рух крил сотень метеликів, від якого стає приємно.

При цьому можуть холодніти або пітніти долоні, червоніти обличчя, змінюється ритм дихання та артеріальний тиск. Феномен «метеликів у животі» найчастіше входить до цілого комплексу змін, що виникають у людині на тлі любовного інтересу до партнера:

 • Емоційне перезбудження, порушення сну.
 • Розсіяність, тимчасове зниження інтелектуальних здібностей.
 • Відмова від їжі або переїдання.

«Метелики в животі» — популярний шаблон ідеальних стосунків. Вважають, що якщо їх немає, то і партнер не той, і кохання несправжнє.

Чому у закоханих «метелики в животі»? Кандидат психологічних наук, доцент Тетяна Попова називає їх проявом закоханості, але не любові. Вона пояснює, що в біології цей феномен пояснюється виниклим сексуальним потягом до партнера. Хімія та ендокринологія пов’язують його з позитивним стресом, що провокує викид у кров ендорфіну, окситоцину, дофаміну й адреналіну.

Передбачається, що всі ці відчуття нормальні, але чи так це насправді? Тренерка з побачень Лорен Золлер вважає, що відчувати трепет на першому і другому побаченні допустимо. Але якщо відчуття не полишає тривалий час, нервова система може сигналізувати, що бути поруч із цією людиною небезпечно.

Лорен стверджує, що з тим, хто нам ідеально підходить, ми відчуваємо себе як удома, комфортно і розслаблено. Ті ж люди, які довгий час змушують нас тремтіти, можуть бути небезпечними, деструктивними, маніпулятивними особистостями. Найкраще, що потрібно зробити в цьому випадку, — це завершити спілкування.

Поступово пізнаючи одне одного, закохані перестають надмірно хвилюватися і тремтіти. «Метелики в животі» остаточно зникають через 6-12 місяців від початку стосунків, коли ми переходимо зі стадії максимуму в період плато, коли стосунки стають більш рівними, зміцнюються. Порада тут одна: що швидше відмовитеся від стереотипів і приборкаєте своїх «метеликів», то міцнішими і здоровішими будуть стосунки в парі.

Щоб побудувати нормальні взаємини з реальним партнером, не можна рівнятися на шаблони. Романтизація стосунків і очікування, що «метелики в животі» ніколи не зникнуть, зіграє злий жарт. Щоб знайти щастя, дізнайтеся причини і наслідки цих помилок і навчіться обходитися без них.

Позначки:, , , , , , , , , , ,
close