HR-менеджер: хто це, чим займається фахівець

Нове тисячоліття принесло із собою не тільки просунуті гаджети, швидкісний інтернет і ракети Ілона Маска — у російську та казахську мови хлинули тонни англомовних назв професій: промоутери, СЕО або HR-менеджери. Останніх, до речі, часто вважають способом для «перефарбовування» старих добрих кадровиків на західний манер, що не зовсім вірно.

Хто такий HR-менеджер

HR-менеджер — це співробітник з управління персоналом. Абревіатура HR стала використовуватися в казахській мові відносно недавно.

З англійської — HR (читаємо як «ейч ар») — human resources — дослівно перекладається як ‘людські ресурси’. Цим словом позначається весь персонал, який є в розпорядженні конкретної компанії. Під цією ж абревіатурою може матися на увазі і сфера діяльності низки фахівців, таких як HR-менеджери та рекрутери.

У чому відмінності HR-менеджера від рекрутера

Швидше за все, ці дві професії — «немережі», оскільки у них досить багато спільного. Однак між ними є серйозні відмінності.

Так, рекрутери, як зовнішні (зі сторонніх компаній — рекрутингових агентств), так і внутрішні (спеціальні посади в штаті конкретної компанії, що шукає нових працівників), займаються рекрутингом — пошуком і добором співробітників на вакантні посади. У царстві рекрутерів знаходиться все:

 • складання опису вакансії;
 • розгляд десятків резюме;
 • телефонні дзвінки;
 • довгі співбесіди з метою знайти того самого і закрити вакансію.

Звісно, співробітник із назвою посади «HR-менеджер» може займатися всім перерахованим вище, особливо якщо йдеться про невелику компанію, у якої ні грошей, ні співробітників на таке кадрове розмаїття не вистачає. Але в більш-менш великих компаніях рекрутинг — це тільки одне із завдань, які вирішують HR-фахівці, при цьому не ключове.

Основна ж відмінність між рекрутерами та HR-менеджерами полягає в тому, що перші орієнтовані на виконання завдань зі спілкування з людьми «ззовні» — кандидатами на посади. А ось HR-менеджери вибудовують спілкування вже зі «своїми» — майбутніми і діючими співробітниками компанії, забезпечуючи їхній комфорт, розвиток і максимальну ефективність у роботі.

Скільки заробляє HR-менеджер

Точну цифру досить складно назвати, оскільки вона варіюється залежно від області Казахстану і платоспроможності компанії. Однак «середньою температурою по палаті» можна назвати зарплату в розмірі приблизно 180 000 тенге ($430). Щоправда, окремі пропозиції на ринку вакансій для рівня фахівця можуть перевищувати 300 000 тенге ($720).

Найпривабливіші пропозиції для претендентів на посаду HR-менеджера (у середньому 200 000-250 000 тенге) можна знайти за вакансіями компаній з Алмати і Нур-Султана. За ними йдуть (з дещо скромнішими пропозиціями) Караганда, Шимкент і Атирау.

Звісно, пропонована зарплата залежить не тільки від галузі, а й від обсягу вимог до фахівця. Тож професіонал у сфері HR-менеджменту має всі шанси отримувати зарплату, що в півтора-два рази більша від середньої зарплати по Казахстану.

Як стати HR-менеджером

Добре відомий, аж до анекдотичних образів, відділ кадрів у сучасному Казахстані дуже змінився, доповнивши «класичних» фахівців у сфері наказів з особового складу новими професіями з підбору та управління персоналом, такими як HR-менеджери:

Обов’язки HR-менеджера

Коло обов’язків фахівців досить широке:

 1. Підбір та утримання персоналу. Якщо часто завдання рекрутера закінчується на тому, щоб знайти потенційно корисного співробітника, то як заманити цінного кандидата на посаду до своєї компанії, зацікавивши його гідними фінансовими пропозиціями і комфортними умовами праці, — це вже головний біль HR-менеджера.
 2. Адаптація персоналу. Що швидше новий співробітник буде введений у курс справи, то швидше він почне ефективно працювати. Ознайомити з внутрішніми правилами, організувати тепле знайомство з іншими співробітниками, а то й показати, де в офісі знаходиться кава-машина — святий обов’язок HR-менеджера.
 3. Оцінка персоналу. На плечі HR-менеджерів лягає розробка адекватної системи оцінювання ефективності співробітників, оцінювання їхніх професійних навичок і вмінь, а також особистісних якостей.
 4. Навчання та розвиток персоналу. Висококваліфікований HR-фахівець повинен не тільки виявити необхідні своїй компанії навички та знання співробітника, а й сприяти їхньому розвитку, не даючи персоналу засиджуватися на місці та деградувати. Тренінги, семінари, курси та коучинг — далеко не весь інструментарій у їхніх руках.
 5. Мотивація персоналу. Різноманітні системи оцінювання співробітників потрібні не тільки для вигляду, а й для цілком банальної, на перший погляд, мети — визначити найкращих співробітників і заохотити їх, наприклад, премією або надбавкою до зарплати.
 6. Просування корпоративної культури серед персоналу. І ні, йдеться не про галасливі новорічні корпоративи, хоча й вони важливі для згуртування колективу. HR-фахівець повинен доносити цінність компанії та загальну стратегію бізнесу, виступати сполучною ланкою між керівництвом і рядовими співробітниками. Немає корпоративної культури — немає унікальності компанії — немає її цінності — співробітники тут же розбіжаться, отримавши кращу пропозицію на ринку.

Які вимоги висуваються до HR-менеджерів

До HR-фахівців висувається ціла низка вимог, причому як до особистісних якостей, так і до професійних умінь. Якщо говорити про риси характеру хорошого HR-менеджера, то одними побитими «класичними» рисами з резюме — стресостійкість, робота в команді, комунікабельність і орієнтованість на досягнення результату — йому не відбутися.

Сучасний HR-фахівець має бути справжнім інтелектуалом. Він зобов’язаний володіти мовленнєвим інтелектом — для грамотного опису вакансії та співбесід, а також інтелектом культурним — для розуміння особливостей представників різних народів і релігій, їхнього можливого впливу на професійну діяльність людини, що важливо в багатонаціональному Казахстані.

Звісно ж, HR-менеджер має бути на ти з аналітикою, адже його робота пов’язана, як правило, з величезними обсягами інформації. Він же має бути і тонким психологом, щоб за хвилини спілкування з людиною намалювати у себе в голові її точний психологічний портрет.

Крім того, у вакансіях на посаду HR-менеджера часто трапляються вимоги до претендентів у вигляді досконалого знання трудового законодавства Республіки Казахстан, наявності досвіду складання графіка відпусток, ведення особистих справ і роботи з трудовими книжками.

Де можна здобути освіту HR-менеджера

Професійні навички HR-фахівця можна опанувати шляхом самонавчання. Однак у переважній більшості випадків роботодавець вимагає наявності вищої освіти або проходження спецкурсів з підготовки спеціалістів у галузі HR. Ось топ-5 необхідних спеціальностей вищої освіти у вакансіях на посаду HR-менеджера:

 • менеджмент;
 • управління персоналом;
 • економіка;
 • психологія;
 • юриспруденція.

Професія HR-менеджера — це відносно нова професія, яка стрімко розвивається, самостійна і відокремлена. Вона вимагає від фахівця всебічного розвитку, а крім того, за неї казахстанський професіонал може отримати гідну грошову винагороду.

Позначки:, , , , , ,
close