Булінг: що це і як його подолати

Здається, що на вас розлютився весь колектив, включно з начальником? Втомилися від постійної критики, знущальних жартів і показового ігнорування оточуючих? З подібною проблемою доводилося стикатися навіть таким успішним особистостям, як Вікторія Бекхем, Демі Ловато і Меланія Трамп. Їхній приклад доводить, що подолати цькування і зберегти психологічне здоров’я можливо.

Що таке булінг

Термін «булінг» означає систематичні знущання, залякування та цькування конкретної людини. Здійснюються такі дії як одним кривдником, так і групою людей.

Цей термін у широкий обіг ввів норвезький психолог Дан Ольвеус. Він детально описав цей вид насильства на прикладі дітей-підлітків. Поняття «булінг» асоціюється у багатьох із переслідуваннями в шкільному середовищі, але постраждати від цькування можуть і дорослі.

Проблемі булінгу в школі приділяється на порядок більше уваги. На думку психологів, з цькуванням стикається понад 15% дітей. Одним із них доводиться терпіти знущання з боку однолітків через зайву вагу, як це було зі співачкою Демі Ловато. Інших, як успішного дизайнера Вікторію Бекхем, цькують через підліткову незграбність і замкнутість. Треті й зовсім стають жертвами фізичного насильства.

Жертви булінгу

На думку клінічного психолога Вероніки Степанової, жертвами булінгу найчастіше стають білі ворони. Цих людей виділяє із загальної маси якась риса або ознака:

 • колір шкіри;
 • особливості фігури;
 • фізичний дефект;
 • слабке здоров’я;
 • дефекти мовлення;
 • манера одягатися;
 • сексуальна орієнтація;
 • високий IQ.

Формальною причиною цькування може стати вік. Проявляється цей вид булінгу більшою мірою стосовно жінок. Про це заявила 51-річна світська левиця і бізнесвумен Світлана Бондарчук. Загальне цькування в таких випадках найчастіше — прояв власних прихованих комплексів.

Причини булінгу

Жертва цькування може нічим не відрізнятися від інших членів колективу. У цьому разі причини переслідувань, на думку доктора психологічних наук Наталії Рождественської, криються в:

 • віктимній поведінці потерпілого (людина поводиться як жертва);
 • особистих якостях призвідника;
 • поведінці оточуючих;
 • обстановці, що склалася в колективі або компанії.

Булінг може проявлятися в «нудьгуючих» і нездорових колективах. Наприклад, якщо людина зайнята реалізацією важливих і цікавих проектів, у неї немає часу чіплятися до колег без причини. Загрузлі в рутині й одноманітності люди запросто можуть вихлюпувати зайву енергію, знущаючись над новим членом колективу.

Яким буває булінг

Виходячи з особливостей прояву, булінг найчастіше класифікують так:

 1. Вербальний. Проявляється у формі словесних знущань, образ, неповажних коментарів.
 2. Фізичний. Фізичне залякування і залякування за допомогою поштовхів, блокувань, повторюваних ударів.
 3. Соціальний. Це поступова соціальна ізоляція жертви. Людину навмисно не допускають до роботи групи, спілкування з її учасниками.
 4. Кібербулінг. Проявляється в поширенні через інтернет неправдивих чуток, звинувачень, погроз. Цькування може відбуватися як в особистому листуванні (зокрема електронною поштою), так і на сторінках соціальних мереж.

Зіткнутися з такими проявами цькування можна в найрізноманітніших сферах життя. У дітей і підлітків це найчастіше відбувається в школі та в інтернеті, у дорослих — на роботі або онлайн.

Виділяють кілька поширених видів дорослого булінгу — мобінг, босинг і тролінг.

Мобінг

Для опису систематичних проявів ворожості та психологічного терору щодо одного зі співробітників у робочому колективі використовують термін «мобінг». Як правило, мета такого цькування — приниження неугодного співробітника, щоб той швидше звільнився.

Проявляється мобінг у формі:

 • насмішок і пліток;
 • дезінформації;
 • створення перешкод для виконання робочих завдань;
 • доносів начальству;
 • бойкоту;
 • псування особистих речей;
 • дрібних крадіжок.

У деяких випадках цькування співробітника може призвести до заподіяння шкоди його здоров’ю.

Босинг

Ще один прояв цькування — босинг, або вертикальний мобінг. У цьому випадку співробітник-жертва страждає від психологічного насильства з боку безпосереднього начальника.

Булінг у цьому випадку проявляється в найрізноманітніших формах — від прискіпувань до якості роботи і нездійсненних дедлайнів до відвертих образ, знущань, погроз.

Тролінг

Сьогодні зіткнутися з цькуванням можна не тільки в реальному житті, а й в інтернеті. Причому тролінг (кібербулінг) набирає обертів із кожним днем. Головна особливість цієї форми цькування в тому, що так звані тролі і хейтери обмежуються негативними висловлюваннями, образами і погрозами в інтернеті.

Сторонньому спостерігачеві словесні перепалки та випади на адресу жертви можуть здаватися смішними, дотепними. Постраждала сторона сприймає подібні прояви агресії як жорстокий тиск.

Зіткнутися з тролінгом може і звичайна людина. Наприклад, молода мама і за сумісництвом блогер Валерія Чекаліна. Однак, як показує практика, частіше інтернет-переслідувачі дошкуляють відомим людям, як, наприклад, це було з Меланією Трамп. Причини причіпок до зірок найрізноманітніші — від бажання виділитися і завоювати загальне визнання до особистої кризи або банальної нудьги.

Як розпізнати та подолати булінг

Не варто плутати прояви цькування з разовим конфліктом у колективі або з оточуючими. Головна особливість булінгу — систематичність. Дії кривдників повторюються день у день, створюючи конкретній людині нестерпні умови для життя, роботи чи навчання.

На думку клінічної та кризової психологині програми «ЦькуванняNet» Марії Зеленової, діти, які постраждали від переслідувань однолітків, часто вважають себе винними в тому, що відбувається, і мовчки терплять.

При цьому ситуація обов’язково позначається на настрої та поведінці дитини. Наприклад, у неї погіршується успішність, зникає бажання ходити до школи, з’являється необґрунтована агресія. За цими ознаками батьки можуть визначити, що зі школярем щось відбувається, і втрутитися в ситуацію.

Дорослим, на думку доктора психологічних наук Олени Макарової, розпізнати булінг і неадекватну поведінку оточуючих складніше. Стаючи жертвою необґрунтованої критики, образливих зауважень, жартів, постраждалі намагаються уникнути конфронтації та не протистоять агресії. Це неминуче позначається на самооцінці, психологічному здоров’ї.

Як же поводитися, зіткнувшись із подібним на робочому місці? Кривдників можна просто ігнорувати. Зіткнувшись із цькуванням, навчіться абстрагуватися від причіпок і не сприймати цькування на свій рахунок.

Якщо такий варіант дій не підходить, використовуйте іншу стратегію поведінки:

 • Не вступайте в словесні перепалки.
 • Розберіться в тому, що відбувається. Визначте, хто призвідник знущань, а хто підтакує за компанію або просто спостерігає збоку. З’ясуйте причини причіпок. Можливо, вони небезпідставні, наприклад, ви поводитеся зухвало, постійно хвалитеся або ігноруєте корпоративну політику.
 • Записуйте всі негативні моменти. Це допоможе розібратися в ситуації (виявити систему, знайти потенційних помічників). До того ж у вас буде з чим іти до начальства.
 • Спробуйте вийти на діалог з кривдниками і з’ясувати, чого вони домагаються. Проясніть реальні причини ситуації, що склалася. При цьому не принижуйтеся, не підлещуйтеся. Виявляти ворожість також небажано.
 • Спробуйте звести цькування до конфлікту і підібрати відповідне для обох сторін рішення.
 • Зверніться по підтримку до нейтральних членів колективу, начальника.
 • Якщо перераховані вище дії не принесли бажаного ефекту, подумайте про зміну місця роботи.

Якщо переслідувачі загрожують не тільки психологічному комфорту, а й здоров’ю, не соромтеся дзвонити в поліцію. Соромитися факту цькування не варто. Потрапити в аналогічну ситуацію може будь-яка людина.

Боротися з кібербулінгом на порядок простіше. Власний варіант вирішення проблеми пропонує популярна соціальна платформа Instagram. За словами керівника компанії Адама Моссері, нова опція мобільного додатка дасть змогу фільтрувати негативні коментарі під постами.

Функція Restrict буде спрямована на хейтерів і тролів, які люблять писати злісні відповіді до життєрадісних постів користувачів. Перед публікацією коментаря додаток запитає «Ви впевнені, що хочете опублікувати це?»

Є подібні функції й у багатьох ігрових платформ. Безумовно, вони не зупиняють усіх тролів, але помітно скорочують кількість надмірно грубих коментарів.

Булінг — поширена проблема, зіткнутися з якою може кожен. Дуже важливо своєчасно розпізнати його ознаки та вжити заходів, спрямованих на припинення цькування. Дбайте про власне психологічне здоров’я.

Позначки:, , , , , ,
close