Найменші кішки у світі

Найменші кішки у світі - Ветеринар

Людям в усі віки доставляли безліч проблем миші і щури, які переносили небезпечні захворювання і в мінімально можливий час могли усунути дуже великі поклади зерна в коморі. Рятуючись від вторгнення гризунів, люди прихистили у себе вдома їхнього природного ворога — дику кішку.

Найменші кішки у світі - Ветеринар

Де і коли людина вперше пустила у власний дім дику кішку — досі лишається надто великою загадкою для науковців.

Походження карликових кішок

Археологи думають, що кіт, як домашня тварина, живе з людиною під одним дахом протягом практично десяти століть. У знайденій на Кіпрі гробниці, датованій 7500 роком до нашої ери, поруч зі скелетом людини лежить котячий скелет. Про близьке сусідство кішки в стародавні часи говорять також наскельні малюнки і фрески.

У Єгипті фараони обожнювали кішку, наділяли її надприродними можливостями, вважали священною твариною.

Карликові кішки, як і більшість нових видів у зоології, були виявлені абсолютно ненавмисно. Усе почалося зі звичайних кошенят, які без видимої причини “не хотіли” рости до нормального розміру.

Велика кількість любителів кішок “з досвідом” згадують гучний галас у журналах і телевізійних передачах, який 2004 року спричинив дорослий кіт, що стояв на весь зріст на задніх лапах у звичайній склянці для води.

Є кошенята подібних великих порід, як мейн-кун, які протягом року з маленької пухнастої грудочки, що вільно вміщається на долоні, перетворюються на дуже великого дорослого кота вагою до 10 кілограмів.

А є дуже маленькі породи, яких, не звертаючи уваги на вік, за своїм виглядом і розмірами практично не відрізниш від маленьких кошенят.

Зараз існує 3 гіпотези походження карликових порід домашніх кішок.

Перший варіант

Досить нечасто (в середньому один випадок на 100 тисяч) у генетичному апараті, внаслідок випадкових подій, відбувається мутація генів, і кошеня припиняє рости. Якщо ця випадкова мутація виявиться стійкою, передаватиметься у спадок, а тварина виявиться життєздатною — з’явиться нова порода карликових кішок.

Другий варіант

Виникнення нової породи кішок вважається результатом спрямованої селекції фелінологів і співробітників розплідників з виведення нової породи. Схрещуючи між собою котів і кішок, які припинили рости в молодому віці, вони переводять “невірний” ген, що визначає завершення росту, в домінантний стан.

Якщо зміна в хромосомах закріплюється в ДНК, то “ген карликовості” починає передаватися у спадок.

Варіант третій

Виникнення нової породи відбувається внаслідок впливу на статеві клітини кішок радіоактивним випромінюванням, лазером і хімічними речовинами. Генетики змінюють черговість генів у ланцюжку ДНК, які контролюють швидкість збільшення і розвитку. При успіху видозмінені гени передаються у спадок, народжуються кошенята, які через певний проміжок часу після народження припиняють рости.

Особливості та проблеми утримання

У маленьких мурчиків через невеликий зріст і деякі особливості анатомічної будови тіла є моменти, які вимагають дуже високої уваги з боку власників:

 • лапи і подушечки кішок в зимовий час необхідно захищати від холоду;
 • не можна гратися з кішкою-ліліпутом, коли вона перебуває на досить великій висоті (понад 50 сантиметрів), у разі випадкового падіння вона не встигне в польоті прийняти гарне положення для м’якого приземлення (угруповання лапами донизу) і може сильно травмувати лапи або хребет;
 • відповідно до рекомендацій ветеринара, взимку і навесні можна давати кішці вітаміни і зелену траву;
 • у процесі прогулянки з муркотуном на вулиці потрібно дуже ретельно стежити за навколишнім оточенням, рухом транспорту і собаками, адже короткі лапи не дадуть змогу муркотуну швидко втекти від небезпеки.

Карликові кішки при утриманні в неволі вимагають досить достатньо уваги з боку власників через низку причин:

 • через особливості будови хребта у карликових кішок за відсутності догляду по закінченню певного часу можливий розвиток хвороб серця і легенів;
 • раціон у вихованців має бути збалансованим, в іншому разі можливий розвиток рахіту і деструктивних змін кістково-м’язового апарату;
 • карликові кішки можуть залазити в подібні місця, звідки їх буде досить важко дістати (щілина під ванною, вузькі проміжки між меблями, що стоять);
 • карликові кішки можуть досягати статевої зрілості дещо пізніше звичайних (в основному, до 1,5-2 років);
 • квартирну підлогу бажано покрити товстим ковроліном, оскільки через особливості будови скелета (короткі лапи і згладжений вигин хребта) в разі падіння на підлогу кішка може отримати серйозну травму хребта або перелом лапи;
 • для підтримання здоров’я карликовим вусатим улюбленцям найкраще постійно давати комплекс вітамінів, рекомендований ветеринаром, а ще свіжу зелень (збалансоване надходження вітамінів і мікроелементів в організм улюбленця, який муркоче, допомагає зміцненню кісток скелета, подовженню життя, зменшує ймовірність розвитку ракових пухлин);
 • для зимових прогулянок на вулиці потрібно купити в магазині або пошити самостійно тепле пальто, яке повністю закриває тулуб і лапи, без теплого одягу вигулювати вусатого улюбленця не рекомендується, щоб він не відморозив подушечки на кінцівках.

Дуже маленькі породи

Напевно будь-якій людині хоча б раз у житті доводилося зустрічатися з людьми-ліліпутами. Дорослі жінки і чоловіки з цим генетичним порушенням за зростом і розміром одягу схожі на 10-річних дітей.

Аналогічні генетичні метаморфози зустрічаються серед вусатих компаньйонів людини. Назви порід маленьких кішок добре відомі фелінологам, власникам котячих розплідників і господарям, з якими під одним дахом живе волохатий компаньйон:

 • карликові кішки той-боб;
 • карликові кішки манчкін;
 • карликові кішки мінскін;
 • карликові кішки Сінгапуру;
 • карликові кішки Наполеон;
 • карликова іржава кішка;
 • карликова африканська чорнонога кішка;
 • карликова барханна кішка;
 • карликова кішка бамбіно.

Той-боб

Порода дуже маленьких у світі короткошерстих карликових тварин, що нагадують тайську кішку. Виведена в Ростові-на-Дону шляхом штучної селекції з тайської кішки в 1983-1994 роках. Очі у тварин цієї породи стійкі до засліплення денним світлом сонця. Дорослі самці та самки важать від 0,9 до 2,5 кілограмів, за власною зовнішністю і за вагою відповідають 4-місячному кошеняті звичайної кішки.

Мають спокійний характер, не показують агресії щодо людини, легко проходять навчання і піддаються дресируванню. Люблять сидіти вертикально на короткому хвості. Кошенята цієї породи здатні видавати звуки, схожі на гавкіт собаки. Укорочений хвіст і велика округла голова створюють враження сили та рішучості.

Пікантною ознакою цієї породи вважається короткий хвіст довжиною 2-3 сантиметри (як у рисі).

Манчкін

Порода з’явилася шляхом природного відбору. Перше кошеня-ліліпут цієї породи з укороченими вигнутими лапами було знайдено в штаті Луїзіана в 1983 році (США). Офіційне визнання ця нова порода кішок отримала тільки в 1991 році. Коти породи манчкін відрізняються ущільненим м’язистим тілом, подовженими задніми лапами, міцним скелетом.

Пропорційний довжині тіла хвіст під час бігу коти і кішки породи манчкін тримають вертикально вгору. Короткі лапи мають маленьке викривлення у бік, що знаходиться всередині. Вага котів породи манчкін знаходиться в межах від 3 до 4 кілограмів, вага кішок — від 2 до 3,6 кілограма.

Мінскін

Дуже маленькі кішки без шерсті. За своїм виглядом схожі на сфінксів, однак, значно коротші за них. З’явилася нова порода методом штучної селекції на рубежі XX-XXI століть в Америці.

Розумні та сміливі мінскіни розуміють людину з півслова. Їх можна з собою брати на дачу, у відпустку на море і у відрядження. Вони без проблем підлаштовуються під нові умови, співіснують в одній житловій зоні з собаками, папугами, зайцями і хом’ячками.

Сінгапуру

Першу кішку знайшли на вулиці в Сінгапурі в середині 70-х років. Вона неабияк вразила фахівців, які негайно приступали до процедури реєстрації нової породи. За формою голови і вух знайдена в Сінгапурі кішка особливо сильно нагадувала тайську породу. При з’ясуванні родоводу кішки з Сінгапуру були знайдені її “генетичні близнюки” в Америці.

Найімовірніше, ця кішка потрапила з Америки в Сінгапур випадковим шляхом.

Наполеон

Цю породу вивели шляхом схрещування манчкіна і перського кота. За генетичними ознаками наполеон вважається карликовим персом. Породу вивів у 1995 році американець Джо Сміт. Оформила нову породу міжнародна асоціація “The International Cat Association” (TICA, США). У Російській Федерації селекційною роботою з породою “Наполеон” займається асоціація “Ассолюкс” та її партнери.

Найбільша вага дорослої самки цієї породи близько двох кілограмів, дорослого самця — близько трьох кілограмів.

Бамбіно

Слово “бамбіно” якщо перекласти з італійської означає “дитина”. Творці породи спочатку хотіли вивести волохате кошеня, яке весь час залишається маленьким, з хорошим здоров’ям і добрим характером. Порода з’явилася в результаті неодноразових в’язок манчкіна і канадського сфінкса. Виведенням породи займався заводчик-італієць.

Карликові кішки існують також у природі:

 • іржава, живе в Індії та Шрі-Ланці, вага великої особини цієї породи не буде більшою за 1,5 кілограма;
 • африканська чорнонога, ця дика кішка з Червоної книги живе в Африці, у віці 1 року вона може досягати ваги 1 кілограм;
 • барханна, невелика кішка з вкритими густим хутром лапами, живе в пустелі, харчується птахами, павуками, гризунами і зміями, пересувається піщаними барханами зі швидкістю до сорока кілометрів/годину, привертає представників іншої статі гучними криками, схожими на гавкіт собаки.

Рекордсмени у світі

Перше місце

Найменшим котом із книги Рекордів Гіннеса вважається кіт на прізвисько Тінкер Той. Цей гімалайський кіт жив у родині Форбсів в Америці. Важив він 680 грамів при довжині тіла 18 сантиметрів і зрості 7 сантиметрів.

Друге місце

У 2004 році в книзі Рекордів Гіннеса зробили запис про дуже маленьку кішку у світі. Дорослий кіт на ім’я Містер Піблз у свої 2 роки за розмірами і за вагою відповідає рівню розвитку двомісячного кошеняти (1300 грамів при довжині тіла 15 сантиметрів). Генетична аномалія, через яку кіт перестав рости, на його здоров’я впливу не чинить.

Третє місце

Далі за вагою і розміром знаходиться порода маленьких кицьок породи Кінкалоу, яка вважається результатом схрещування американського керла і манчкіна. Невеликий муркотливий клубочок шерсті цієї породи важить від 1,3 до 3,1 кілограма.

Позначки:, , ,
close