Грижа у кішки на животі

У домашніх кішок діагностується багато хвороб, що мають схожість з людськими патологіями. Одна з найбільш часто діагностуються і популярних патологій у домашніх кішок-грижа. Виникла грижа у кішки нечасто піддається терапевтичним методикам лікування і вимагає своєчасного втручання.

У клінічній ветеринарії, як і в людській медицині грижа означає нестандартну анатомічно обумовлену слабкість в області м’язових волокон на тілі, що утворює щілину, в якій можуть бути затиснуті внутрішні органи. Освіта грижі у домашньої кішки здатне спровокувати пристойну кількість дискомфортних почуттів.

У певних запущених випадках утворення патології у кішки, тим більше в області очеревини, може викликати розвиток гнійного характеру абсцесів і навіть виявитися причиною смертельного результату.

Грижа з’являється через випинання органів, розташованих в області черевної порожнини, наприклад як матка або ж петлі кишечника під шкірне простір, в область м’язового шару або ж в природно утворений отвір (при аномаліях внутрішньоутробного розвитку).

У клінічній практиці докторів ветеринарної медицини діагностуються грижі з подальшим защемленням сечового міхура. В основному, розвиток подібної патології спровоковано порушеннями правил проведення кастрації самців. Після стерилізації можливо маточне випадання у кішки в міжм’язовий простір.

Грижа має звичайну структуру-грижової мішок, ворота і орган, що випала в мішок. Так, грижової мішок представлений перерозтягнутими тканинними структурами очеревини, ворота грижі є отвором, через яке випинаються внутрішні органи. Відзначають грижі на придбані та вроджені. Існують грижі, які з’являються в результаті генетичної спадкової схильності.

На перших етапах, коли грижа тільки з’явилася, вона не доставляє дискомфортних почуттів тварині. Але як тільки відбувається защемлення, з’являються відчуття болю, можливий некроз тканин і інші патологічні процеси в затисненому органі.

Володар тваринного зобов’язаний знати, що провокує розвиток грижі, які важливі ознаки патології існують. Це дозволить вчасно помітити відхилення від норми і звернутися до кваліфікованого лікаря за адекватною допомогою і лікуванням.

Причини грижі

Грижа у кішки на животі часто діагностується у домашніх кішок і вважається досить поширеною. Ветеринари умовно поділяють їх на вроджені і отримані в постнатальному періоді. Так, грижі вродженого типу розвиваються в період внутрішньоутробного розвитку. Якщо відбувається порушення формування клітин в ембріональному періоді, то ймовірність виникнення грижі у кішки велика.

Інший тип гриж-придбані, з’являється в разі впливу значних травматичних або ж при надмірних фіз.навантаженнях. Грижі в області живота поділяють на такі варіанти:

 1. Діафрагмальна грижа-патологічний процес, що розвивається в результаті зміщення органів кішки з очеревини в область грудної клітини. У переважній більшості клінічних випадків основою діафрагмальної грижі ставати ніжна частина діафрагмальної тканини в області кріплення до грудини. Головною причиною розвитку діафрагмальної грижі вважається сильна травма-удар.
 2. Перикардіально-перитонеальна грижа у кішки. Процес патологічного характеру, діагностується на практиці ветеринарних лікарів вельми нечасто. вважається ускладненням діафрагмальної грижі, у випадку з якою внутрішні органи порожнини живота потрапляють в грудну клітку, а при перикардіально-перитонеальної грижі, вони починають здавлювати міокард, стаючи основою збоїв і інших порушень в роботі серця. В основному, цей вид гриж призводить до смертельного результату, так як ускладнюється набряклими явищами в легенях і гострою формою недостатності м’язи серця.
 3. Перехідна грижа (перинеальна) — іменується також післяопераційної грижею, так як характерна для кастрованих котів. Відрізняється цілою групою симптомів, схожих за ознаками з запальними процесами параанальних синусів. Точної причини розвитку перехідної грижі не виділено, але підозрюється слабке ненормальне розвиток сідничних м’язів. Грижа у кішки після стерилізації також вважається перинеальної, але зустрічається дуже рідко, ніж у самців. Важливими ознаками подібного виду патології вважається утворення припухлості біля кореня хвоста, а також в області ректального отвору.
 4. Пупкова грижа-може бути генетично обумовленою, а може з’явитися в результаті механічної травми тварини. Специфічна особливість-вихід жирових структур, частин кишечника (петлі) в утворене своєрідне кільце. Небезпека пупкової грижі в частому затисканні. Тварина відчуває дискомфорт і біль, а якщо лікування немає, пупкова грижа з защемленням, провокує некроз тканин кишечника.
 5. Хіатальная грижа у кішок – процес патологічного характеру, для якого притаманне зміни нормального положення шлунка в бік голови через стравохідну частина діафрагми. Хіатальние грижі зі свого боку поділяють на кілька видів – ковзаючу і параезофагіальную.
 6. Пахова грижа-частіше діагностується у самок, ніж у самців. Специфічна особливість пахової грижі-зміщення органів знаходяться всередині в область паху і їх випинання через грижові ворота. Зміст такої грижі-петлі кишечника, матка, сечовий міхур. Основою патології може стати особливість будови і високий тиск всередині очеревини.

Є кілька факторів, що провокують розвиток перерахованих вище гриж живота у кішок. Основними вважаються:

 • деформації вродженого типу; механічного характеру, тим більше у випадку з діафрагмальної грижею; ;
 • проблеми з актом дефекації-хронічні запори або ж діареї;
 • операційні втручання в області очеревини;
 • родовий процес у кішок.

Симптоми гриж у кішок

Грижа у кішки на животі не рахується небезпечною, що загрожує життю (крім перикардіально-перитонеальної). Вони дуже легко вправляються, а досвідчений ветеринарний фахівець навіть без допомоги ультразвукового дослідження методом пальпації зможе визначити, який орган утворив грижу.

При вправленні легкого типу грижі, тварина не відчуває дискомфортних почуттів. Якщо ж внутрішній орган, що потрапив в грижової мішок, набух (петлі кишечника), то в подібному випадку вправлення буде складним, а стан тварини супроводжується наступною симптоматикою:

 • відчуття болю;
 • сильне хвилювання тварини;
 • крики і стогони вихованця;
 • порушення в акті дихання (в результаті шокового стану);
 • щільність і величина грижового мішка;
 • зміна кольору освіти-воно набуває червоний або ж фіолетово-чорний відтінок.

При защемленні петель кишечника у тварини з’являються такі відмінні симптоми як зневоднення, виверження шлункового вмісту, відмова від прийому їжі і як наслідок анорексія. Защемлення сечового міхура призводить до порушення акту сечовипускання, відчуттів болю.

Діафрагмальна грижа відрізняється дуже високою млявістю у вихованця, апатією і порушенням дихального ритму. Відзначається ціанотичність помітних слизових оболонок, що свідчить про перший етап кисневого голодування. Розвивається набряк легенів.

Помітивши відмінні ознаки грижі у власного вихованця, потрібно якомога швидше звернутися до ветеринарної клініки за допомогою. Доктор після клінічного огляду, збору анамнезу та лабораторних діагностичних досліджень допоможе поставити діагноз і призначити адекватне лікування. При відсутності професійної допомоги тварина може померти.

Лікування і профілактика гриж

Визначати грижу у кішки для майбутнього лікування, дуже легко. Ця патологія нечасто має схожість з іншими захворюваннями. Якщо ж випадок складний і у кішки діафрагмальний тип грижі, потрібно проведення інструментальних аналізів – магнітно-резонансної томографії, рентгенологічного дослідження і діагностики ультразвуком.

Дані методики дають можливість не тільки визначити захворювання, але і оцінити ступінь порушень, спровокований випинанням органів знаходяться всередині. Можливе проведення рентгенологічного дослідження з контрастною речовиною, що дає можливість визначити місце знаходження кишкових петель. При порушеннях в роботі серця, проводитися електрокардіограма або ж УЗД серця.

Доктор призначає терапевтичні заходи, які конкретно залежать від ступеня розвитку грижі.

Метод медикаментозного лікування гриж, полягає в правильному підході. Доктор акуратно вправляє грижу, якщо вона не затиснула внутрішні органи на анатомічно обумовлене місце.

Тварині накладають спеціалізовані бандаж, який вихованець повинен носити пару місяців, а ще призначається гімнастика при грижі, що дозволяє закріпити м’язи кора і не дозволити повторного випинання. Зазвичай, у ветеринарії нечасто застосовують консервативну методику, вважаючи за краще їй втручання хірургічним шляхом.

Видалення грижі у кішки своєчасним шляхом проводитися для цілковитого усунення грижового мішка, запобігаючи можливий повтор розвитку захворювання. Операція доктор призначає і в разі повного защемлення грижі і при його відсутності. При відсутності защемлення, органи, які випали в мішок, вправляють на анатомічне місце, а область випадання вшивається.

У випадку з діафрагмальної грижею, потрібен інший підхід. Для видалення грижі потрібно впровадження не в тулуб, а в грудну. Далі випали органи вправляють на їх природне місце, а розірвану діафрагму вшивають з подальшим коригуванням. У більшості випадків застосовуються спеціалізовані сітки, а часом тканини для пластики.

Операцію повинен проводити майстер професіонал, що дасть можливість уникнути складнощів після того як проведена операція.

При формуванні діафрагмальної грижі з’являються серйозні і сильні кровотечі, тому після хірургічної дії тварині потрібно забезпечити спокій і належні умови утримання.

Уникнути появи грижі у кішки на животі можна, зробивши заходи попередження. Володар кішки повинен ретельно стежити за процесами травлення у тварини, а ще за актами дефекації. При появі проблем слід звертатися до професіонала, а не намагатися самостійно виправити патологію. Професійні заводчики знають, що для усунення виникнення грижі у самки потрібно зменшити кількість в’язок.

Кішкам, що живуть з господарями в багатоповерхових будинках, повинен бути обмежений доступ на балкон. Не варто допускати вільний вихід кішки на балкон або до відкритого вікна. Зміцнення фізичного здоров’я кішки — дуже важливий аспект попередження виникнення грижі на животі. Помірні навантаження, хороше харчування, збагачене вітамінами і мінеральними комплексами – запорука міцного здоров’я вихованця.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , , ,
close