Найбільші коні у світі: породи та їхні представники

Які коні найбільші? До найбільших порід належать шайри, брабансони, першерони, ардени, шотландський клейдесдаль, російські ваговозні, радянські ваговозні та володимирські ваговозні.

Шайр

Шайр, або англійський ваговоз, — порода коней-ваговозів, яка виведена у Великій Британії. Коні прославилися величезним зростом. Середня висота в холці у жеребців сягає 178 см, а вага — від 850 до 1 100 кг. Окремі екземпляри перевищують у висоту 2 м.

Шайри відмінно виконують функції ваговозів. Їх використовують у лісових господарствах, для верхової їзди, а також у рекламних цілях, наприклад для реклами пива їх запрягають у віз, навантажений пивними бочками. Раніше шайри використовувалися в полі, на каналах для буксирування барж і перевезення важких вантажів. Найсильніші представники цієї породи можуть тягнути вантаж у кілька десятків тонн.

Брабансон

Брабансон, або бельгійська ваговозна, — бельгійська порода коней-ваговозів. Виведена на основі арденської та фландрської порід у XIX столітті. Брабансони — дуже масивні та м’язисті коні, їхня висота сягає в середньому 165 см у холці, деякі екземпляри виростають до 173 см у холці. Максимально відомий зріст представника бельгійської великовагової — 210 см. Вага — трохи більше 900 кг.

Коней цієї породи використовують для перевезення вантажів: вони можуть тягнути тонни ваги. Крім того, їхнє дуже ніжне м’ясо — делікатес. Останнім часом їх дедалі частіше звільняють від тяглової повинності та використовують як шоу-коней або коней для прогулянок.

Першерон

Першерон, або першеронська порода, — французька порода коней. Виведена на початку XVII століття в місцевості Перш. Отримано шляхом схрещування арабських жеребців і місцевої упряжної великовагової породи. Висота в холці може досягати 185 см, вага — 1 200 кг. Масть, як правило, сіра, рідше — ворона.

Першерон — найвідоміша робоча французька порода у світі, яка вплинула на арденів і володимирську ваговозну породу. Сьогодні використовується в лісових і сільськогосподарських роботах, на парадах, а також першеронів запрягають у святкові карети. Коні цієї породи складають основу кінного парку паризького «Діснейленду».

Арден

Арден, або арденська порода, — одна з найстаріших порід тягових коней. Виникла в сучасному вигляді на території Бельгії, Люксембургу та Франції в Арденнських горах. Історія породи починається ще зі Стародавнього Риму, проте істотний вплив на арденів справила тільки порода брабансон.

У середньому в холці жеребці-ардени досягають 162 см, а важать до 1000 кг. Ці ширококісткові коні здатні тягнути солідний вантаж. Традиційно використовувалися в кавалерії, а також для перевезення артилерійських знарядь аж до Першої світової війни. Нині колишнього коня-артилериста використовують у полях, для кінних прогулянок та іпотерапії.

Шотландський клейдесдаль

Клейдесдаль, або шотландський холоднокровний кінь, — шотландська ваговозна порода коней. Походить від робочих шотландських порід із Клайдсдейла. На її формування великий вплив справили фламандські та голландські жеребці. Під час селекції порода істотно укрупнилася: середній клейдесдаль має зріст від 163 до 183 см у холці та важить 900-1000 кг. Тварини потужні та мають веселу вдачу.

Традиційно клейдесдалів використовували для сільськогосподарських робіт і перевезення вугілля. Сьогодні коней цієї породи ще можна побачити в полі або на лісозаготівлях, проте частіше їх використовують для возів і виставок.

Російська ваговозна

Російський ваговоз, або російський арден, — порода ваговозних коней. Була виведена й остаточно сформувалася наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття завдяки схрещуванню арденів і російських упряжних. Надалі вже самі представники російської ваговозної використовувалися для поліпшення інших порід.

Мають добре розвинену мускулатуру, кремезні та сильні, водночас далеко не найвищі як для ваговозів — у середньому висота в холці 150 см. Завдяки компактнішим розмірам, витривалості та невибагливості російський ваговоз — один із найбільш затребуваних коней у Росії та Україні. Кобили цієї породи відрізняються великою молочною продуктивністю, молоко кобил використовують для виготовлення кумису.

Радянська ваговозна

Радянський ваговозний — найбільший ваговозний кінь на території Росії та СНД. Виведений схрещуванням бітюгів, арденів, першеронів, брабансонів та англійських суффольків. Висота в холці досягає 160 см, вага — від 700 до 1000 кг. Відрізняються скоростиглістю і швидким ростом лошат. До одного року вони досягають ваги понад 500 кг.

Мають м’язисту шию, широкі груди і досить міцні ноги. Найчастіше зустрічаються особини рудої та рудо-чалої масті, рідше — гнідої. Мають спокійний темперамент. Гарні у ваговозних роботах, кобили дають великий надій — до 6 тис. літрів за рік.

Володимирська ваговозна

Володимирський ваговоз — важкоупряжна порода коней, виведена в СРСР. Виведена шляхом схрещування шайрів, першеронів і клейдесдалів із місцевими породами. Типовий високий ваговоз із переважною гнідою мастю. Висота в холці сягає 160 см, вага — близько 800 кг.

Володимирський ваговоз традиційно використовувався на сільськогосподарських роботах, а також у трійці. Це сильний кінь, здатний тягнути вагу понад півтонни. Нині використовується для кінних прогулянок і в племінній роботі для поліпшення інших порід.

Найбільші коні в історії

Який найбільший кінь у світі? Найбільший кінь серед офіційно зафіксованих результатів — шайр Сампсон. За словами Horse Spirit, у топ найбільших коней увійшли Зевс, Соверен, Біг Джейк, По, Ремінгтон, Радар, Крекер і Голіаф.

Сампсон

Згідно з Книгою рекордів Гіннесса, найвищим із коней, які коли-небудь існували, став мерин Сампсон, який пізніше отримав кличку Мамонт. Сампсон належав до шайрської породи. Він був виведений Томасом Клівером із графства Бедфордшир, Велика Британія. Кінь народився 1846 року, а вже 1850 року його офіційно зафіксований зріст становив 2,19 м у холці, а вага — 1 524 кг.

Зевс

Зевс був величезним бельгійським упряжним конем. Цей кінь отримав кличку на честь бога грецької міфології Зевса через свої неймовірні 218 см зросту і 1 400 кг ваги. У перші роки життя цей бельгійський упряжний кінь жив зі своїм власником-фермером у штаті Мен. Але він був занадто великий, щоб його можна було утримувати, тому Зевса перевезли в спеціальну стайню для верхової їзди.

Соверен

Соверен вважається найвищим конем Великої Британії, його зріст до вух перевищує 3 м. Власники не думали, що він доросте до таких гігантських розмірів. Кінь був врятований новим господарем, адже він був знесилений і ледь стояв на ногах. Завдяки догляду Пола Еванса, який добре потурбувався про свого улюбленця, десятирічний шайрський кінь вимахав до 2,1 м у холці. Однак такий величезний зріст став проблемою: господар не може покататися на Соверені, адже для коня такого розміру неможливо використовувати сідло.

Біг Джейк

Великий Джейк — бельгійський мерин, який здобув міжнародну популярність завдяки своєму винятковому зросту. Його зріст, зафіксований 2010 року, став рекордним серед коней, що жили на той момент у світі. Ще лошам кінь важив на 22 кг більше, ніж треба. Біг Джейк височів на 210,19 см у холці, завдяки чому утримував рекордний титул аж до своєї смерті у 2021 році.

Дивовижний кінь жив на фермі родини Гілбертів у Пойнетті, штат Вісконсін, США, куди з’їжджалося чимало туристів, щоб побачити красивого коня. Він з’їдав близько 40 кг вівса на день, а його стійло було значно більшим, ніж для звичайного коня — 6х6 м. Для транспортування величезного коня була потрібна ціла вантажівка.

По

По — клейдесдаль, зріст якого становив 205 см, а вага — 1,5 тонни. Названий на честь відомого письменника Едгара Аллана По. Люди побоювалися величезної тварини, але її господиня міс Томпсон стверджує, що це марно, адже в нього дуже поступливий характер, а сам гігант як цуценя.

Жив кінь у Таппервіллі, Онтаріо, Канада. Він не встановив новий світовий рекорд, але вважається одним із найвищих коней у світі. Цьому неймовірному коню потрібно було багато їжі, тому він з’їдав 40 кг зерна і щодня.

Ремінгтон

Представник клейдесдальської породи. У висоту досяг 203,2 см без підков. Народився і проживав у штаті Техас. Господинею коня-гіганта була Шеріл Девіс. Був занесений до Книги рекордів Гіннесса в 2009 році.

Радар

Радар був бельгійським мерином, народженим 1998 року в Маунт-Плезант, штат Техас, а з 2006 року перебував на фермі Пріфертів. Його зріст сягнув 1,8 метра, а вага перевищила тонну. З 2006 по 2009 рік Радар був найбільшим конем серед живих, він навіть вирушив у турне і став учасником шоу Опри Вінфрі. У 2009 році коню довелося поступитися першістю Біг Джеку. У день кінь-рекордсмен з’їдав 18 кг сіна, 8 кг зерна і випивав кілька десятків літрів води. Мав дуже спокійну і доброзичливу вдачу. Радар помер у 2016 році.

Крекер

Народився 1989 року в Сомерсеті, з 1992 року проживав у Лінкольнширі, Велика Британія. У висоту кінь мав 195 см у холці. Він вражав своїми розмірами, харизмою та слухняністю.

Крекер вражав з першого погляду, у коня була велика фанатська база. Кінь не хворів протягом усього свого життя, проте важко переніс втрату близьких друзів. Помер величезний кінь у липні 2007 року.

Голіаф

Величезний вороний красень породи шайр був названий на честь біблійного гіганта. Він народився в 1992 році. Зріст коня — 194 см. Голіаф був таким великим, що йому дуже важко пастися: його шия була недостатньо довгою, щоб дотягнутися до землі. Кінь мусив розсунути передні лапи, як лоша, щоб зірвати трави або з’їсти сіна. Гігант помер 2001 року.

Найбільші породи коней здатні возити величезні вантажі, буксирувати баржі та навіть возити артилерію на полі бою. Найвищі коні в історії вражають і захоплюють своїми розмірами, величчю і харизмою.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться та дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

Позначки:, , , , , , ,
close