12 багаторічних рослин, що не потребують догляду, для вашого саду

Анжела Інгланд — експерт з органічного садівництва, авторка книги про садівництво: «Присадибне господарство на акрі (більш-менш)», присвячену сталому, самодостатньому садівництву. Вона керує інтернет-виданням Blissfully Domestic про дім і сім’ю. Вона також заснувала Homestead Bloggers Network, яка підтримує блогерів, що пишуть на теми ведення домашнього господарства.

Дебра ЛаГаттута — майстер-садівник з більш ніж 30-річним досвідом вирощування багаторічних і квітучих рослин, контейнерного садівництва та овочівництва на грядках. Вона є провідним садівником у програмі Plant-A-Row, яка пропонує тисячі фунтів органічно вирощених овочів місцевим продовольчим банкам. Дебра є членом наглядової ради Spruce Garden Review Board.

Зайняті садівники, навіть якщо вони вважають себе завзятими садівниками, часто відчувають нестачу часу на виконання багатьох садових завдань і справ, які потрібно робити протягом усього сезону. Балансувати між робочим і домашнім життям непросто, і додати до цього балансу сад не завжди легко, хоча він може стати перепочинком. Вибагливі рослини, які потребують особливої уваги та постійного догляду, не є найкращим вибором для нашого активного способу життя, тому при плануванні саду слід зосередитися на довговічних, невибагливих та стійких до хвороб багаторічниках.

Ось 12 невибагливих багаторічників, які більш-менш дозволяють садівникам «посадити і забути»; вони відростають рік за роком, не потребуючи майже ніякої уваги.

Садівнича порада

Більшість багаторічних рослин, включаючи 12 перерахованих тут, легко розмножити, викопавши їх і розділивши кореневі грудки. Емпіричне правило поділу багаторічників — ділити за циклом цвітіння: весняні та літні квітучі рослини діліть наприкінці літа або на початку осені, а осінні — навесні. Якщо ви ділите восени, робіть це досить рано, щоб нові рослини мали можливість сформувати свою кореневу систему до настання зими.

Деревій (Achillea spp. та гібриди)

Деревій виростає від одного до трьох футів заввишки з ніжним, пухнастим, схожим на папороть листям. Літнє цвітіння (з червня по вересень) може бути білим, кремовим, жовтим, рожевим або червоним. Деревій стійкий до посухи, тому ви матимете чудові квіти навіть під час посушливого літа (або коли ви забули поливати). Однак вони мають тенденцію в’янути у вітряну погоду або при посадці в тінистих місцях, а вологі ґрунти можуть викликати у деревію різні кореневі гнилі та плямистість листя. Правильне розташування — ключ до того, щоб деревій не потребував догляду. Існує кілька видів роду Achillea, які поширені як садові рослини. Більшість з них мають жовті квіти, але є багато гібридів, отриманих від схрещування видів або інших гібридів. Прикладом є дуже популярний сорт ‘Moonshine’, отриманий шляхом схрещування A. clypeolata та A. Taygetea. Зони морозостійкості USDA: 3-9 кольорів: Білий, кремовий, жовтий, рожевий, бордовий, червонувато-іржавий (залежить від сорту): Повне сонце Потреби в ґрунті: Сухий, вологий, піщаний: Сухий або середньої вологості, супіщаний

Астильба (гібриди астильби)

Ці квіти, що цвітуть наприкінці весни — на початку літа, можуть бути білими, кремовими, кількох відтінків рожевого, фіолетового або червоного. Зростаючи від одного до чотирьох футів заввишки, астильби добре підходять для тінистого місця. Додайте їх для ніжного цвітіння і красивого кольору, при цьому вони майже не потребують догляду. Традиційно тіньові рослини, нові гібриди астильб тепер можуть витримувати більше сонця. Хоча деякі чисті види використовуються як садові рослини, більш поширеним є використання одного з численних гібридів. Наприклад, велика група Astilbe × arendsii була виведена шляхом різних схрещувань A. chinensis, A. japonica, A. thunbergii та A. astilboides. Зони морозостійкості USDA: 4-8 кольорових сортів: Білі, рожеві, фіолетові, червоні: Від півтіні до повної тіні Потреби в ґрунті: Помірна вологість, добре дренований ґрунт, рясне підживлення

Несправжнє індиго (Baptisia spp. та гібриди)

Щоб отримати вишукану квітку, яка виглядає як польова, але не вимагає особливого догляду, використовуйте несправжнє індиго для заповнення великих просторів у саду. Квіткові колоски заввишки від двох до чотирьох футів розкриваються схожими на горошини квітами білого, жовтого, синього або фіолетового кольорів. Сірувато-блакитне листя надзвичайно привабливе. Висаджуйте їх на повному сонці для раннього весняного цвітіння. Найпоширеніші види, що використовуються в садах — це B. australis, B. alba та B. tinctoria, але частіше в якості садових екземплярів використовують гібридні схрещування. Деякі рекомендовані гібридні сорти включають ‘Purple Smoke’, ‘Blueberry Sundae’ та ‘Lemon Meringue’. Ці рослини мають чагарниковий характер росту, що добре підходить для створення форми в змішаному багаторічному саду; вони є гарним вибором для садів у котеджному стилі. В умовах півтіні несправжнє індиго може потребувати певної обрізки або використання опор, щоб утримати його від вилягання. Але якщо умови сприятливі, вони процвітають майже без уваги і є дуже довговічними. Глибокий стрижневий корінь ускладнює пересадку або поділ, але також робить їх досить стійкими до посухи. Зони морозостійкості USDA: 3-9 кольорів: Фіолетовий, синій, жовтий, білий: Повне сонце Потреби в ґрунті: Сухий або середньої вологості, добре дренований ґрунт

Кореопсис (Coreopsis spp.)

Ці схожі на маргаритки квіти розкішно цвітуть рік за роком без особливого догляду. Очікуйте літнього та осіннього цвітіння на рослинах висотою від одного до трьох футів. Ці рослини відомі своєю чудовою посухостійкістю. У садах зазвичай вирощують чотири види кореопсису. Усі види кореопсису мають схожі на маргаритки квітки, але в іншому мають дещо відмінне листя і звички росту:

  • Кореопсис ланцетний (кореопсис ланцетний) — рослина заввишки від одного до двох футів з вузьким, волохатим, ланцетним листям. Стебла вертикальні, прямостоячі. Квітки від одного до двох дюймів у діаметрі.
  • C. verticillata (коропсис ниткоподібний) має кущистий характер росту і дрібнозернисте, мереживне листя з тонкою текстурою. Кореопсис ланцетовидний закінчує своє цвітіння в липні, в той час як кореопсис ниткоподібний продовжує цвісти до вересня.
  • C. rosea (рожевий кореопсис) — північноамериканський різновид кореопсису ниткоподібного з рожевими квітами.
  • C. grandiflora (кореопсис великоквітковий) дехто вважає різновидом C. lanceolata. Вона дуже схожа на цю рослину, але з дуже великими квітками, що досягають трьох дюймів у діаметрі.

За всіма чотирма видами дуже легко доглядати, вони добре ростуть на кам’янистих, бідних ґрунтах.

Зони морозостійкості USDA: 3-9

Кольорові сорти: Найпоширеніший жовтий колір, також доступні рожеві та білі сорти.

Освітлення сонцем: Повне сонце

Потреби в ґрунті: Сухі та середньої вологості, середні ґрунти

.

Ехінацея (Echinacea spp.)

Ехінацея, широко відома як ехінацея, є чудовим лікарським та естетичним засобом. Ще один вид з квітками, що нагадують маргаритки, ехінацея виростає від двох до чотирьох футів заввишки, стійка до посухи і є чудовим джерелом пилку для бджіл та насіння для зимуючих птахів, коли цвітіння відцвітає. Існує кілька видів дикорослих ехінацеї, але класичною є ехінацея пурпурова (Echinacea purpurea). Цей чистий вид рослини має пелюстки, які вигинаються донизу, тому більшість сортів, вибраних для садів, — це сорти, виведені для того, щоб мати більш відкриті квіткові грані. Багато гібридів доступні в різних кольорах на додаток до класичного світло-фіолетового. Зони морозостійкості USDA: 3-8 кольорів: Рожеві, фіолетові, білі, червоні, помаранчеві, жовті: Повне сонце Вимоги до ґрунту: Сухий або середньої вологості, добре дренований ґрунт

Лілійник (Hemerocallis spp. та гібриди)

Лілійники є основними рослинами в багаторічному саду, з буквально тисячами доступних сортів. Незважаючи на назву, це зовсім не лілії, вони належать до іншого роду, який включає близько 15 поширених видів. Для садового використання зазвичай висаджують не ці види, а гібридні сорти, які були виведені за останні 150 років. Немає рослин, за якими було б легше доглядати, ніж за лілійниками. Хоча окремі квітки цвітуть лише один-два дні, можна розраховувати, що кожна рослина дасть велику кількість квітконосів, а кущі мечоподібного листя додають форму і текстуру саду протягом усього року. Більшість лілійників цвітуть протягом декількох тижнів на початку або в середині літа, але деякі види мають повторне цвітіння для більш скромного другого цвітіння восени. Хоча лілійники краще вирощувати на повному сонці шість-вісім годин на день, вони можуть рости і в півтіні, але цвітіння буде менш тривалим. Хоча лілійники стійкі до посухи, вони краще почуваються, коли отримують регулярне зволоження. Вони переносять широкий спектр ґрунтових умов, але ґрунт повинен бути добре дренованим. Якщо присутність оленів у вашій місцевості є проблемою, знайте, що лілійники — одна з їхніх улюблених страв. Зони морозостійкості USDA: 3-9 кольорів: Всі кольори, окрім справжнього зеленого і справжнього синього; пелюстки можуть бути двоколірними, оборчастими, одинарними, махровими, з внутрішнім вічком або без нього Освітленість: Від сонця до півтіні Потреби в ґрунті: Будь-який ґрунт, за умови, що він добре дренований

Хости (Hosta spp.)

Хоста — це рослина з красивим листям і невибаглива у догляді. Детальне і барвисте листя ідеально підходить для того, щоб додати інтересу до тьмяних ділянок ландшафту. Однак слідкуйте за слимаками, оскільки хости приваблюють їх. Доступний величезний асортимент розмірів, деякі хости мають листя завдовжки лише один-два сантиметри, а інші — масивне листя, яке утворює кущі завширшки до шести футів. Зазвичай хосту вирощують заради листя, а деякі садівники видаляють квітконоси. Але квіти дуже привабливі для бджіл, колібрі та інших запилювачів, а деякі сорти мають ароматне цвітіння. Якщо у вашій місцевості присутність оленів є проблемою, знайте, що хости — одна з їхніх улюблених страв, і за ніч вони можуть обгризти пишне листя хости дощенту. Зони морозостійкості USDA: 3-9 кольорів Сорти: листя може бути багатьох відтінків зеленого або блакитнувато-зеленого, однотонним або строкатим; квіти лавандові або білі Світлолюбність: Від півтіні до повної тіні Потреби в ґрунті: Багатий, родючий, добре дренований ґрунт

Ірис сибірський (Iris sibirica)

Бородаті іриси — прекрасні рослини, але через їхню вразливість до ірисового свердла вони здаються рослинами, що не потребують особливого догляду. Це не стосується сибірського ірису, який є справді безпроблемною рослиною. З пучків красивого листя, схожого на траву, квіткові колоски випускають прекрасні квіти наприкінці весни, як правило, одразу після того, як закінчується цвітіння бородатих ірисів. Але на відміну від бородатих ірисів, листя яких стає досить пошарпаним після того, як рослини закінчують цвісти, листя сибірського ірису продовжує додавати текстуру, рух і колір протягом усього літа і осені. З видаленими квітконосами рослини виглядають так само привабливо, як і будь-яка декоративна трава. Сибірські іриси виростають від одного до чотирьох футів заввишки, залежно від сорту, з кольорами від білого, жовтого, синього до глибокого фіолетового. Ці рослини люблять вологий ґрунт, тому висаджуйте їх біля водойм (або водостоків). Хоча вони віддають перевагу сонячним місцям, сибірські іриси більш терпимі до тіні, ніж їхні бородаті родичі. Зони морозостійкості USDA: 3-9 кольорів: Білий, кремовий, жовтий, блакитний, фіолетовий, рожевий, двоколірний: Від повного сонця до півтіні Потреби в ґрунті: Від середньої вологості до вологого ґрунту

Позначки:, , , , , , , , ,
close