Як зробити кришку для акваріума своїми руками?

Як зробити кришку для акваріума своїми руками? - Ветеринар

Здебільшого, кришки для акваріумів купують відразу ж під час купівлі резервуара в магазині. Але часом необхідні конструкції відсутні в наявності або ж традиційні моделі не підійдуть для ємностей оригінальних форм або розмірів.

Як зробити кришку для акваріума своїми руками? - Ветеринар

У цьому варіанті має сенс зробити предмет самостійно.

Навіщо вона необхідна?

Насправді кришка для акваріума виконує кілька обов’язкових функцій, що впливають на життя підводних мешканців. Якщо закривати резервуар, то можна зменшити швидкість випаровування води. В іншому випадку кількість рідини, що наповнює резервуар, весь час буде нестійкою, а кількість кисню істотно зменшуватиметься. У результаті обсяг відходів рибок почне збільшуватися, що погано позначиться на їхньому здоров’ї, аж до фатального результату.

Крім цього, акваріумна кришка, зрозуміло, захищає сам акваріум від пилу, бруду та інших предметів, здатних завдати шкоди жителям.

Для деяких рибок однією з головних цінностей кришки вважається її здатність заважати їхньому вистрибуванню з ємності. Без цієї перешкоди вони в багатьох випадках відразу ж гинуть.

Перешкоджає ця частина конструкції і зворотній загрозі — потраплянню в середину ємності лап і мордочок тварин, що живуть вдома. Зрештою, кришка сприяє і збереженню необхідної температури всередині акваріума. Бо певні риби не виносять навіть коливання на пару градусів, ця функція вважається доволі важливою. В принципі власне на дах заведено фіксувати світильники, іноді фільтри, розсікач або пристрій для автоподачі корму.

Мінуси і плюси саморобної кришки

Саморобні кришки мають низку плюсів і недоліків. Якщо наприклад ми говоримо про плюси, то основним, зрозуміло, вважається можливість оснащувати специфічну конструкцію, наприклад, незвичайної форми. Крім того, звичайні деталі оснащені тільки парою електричних лампочок, чого в багатьох випадках виявляється недостатнім для підводних жителів. Оскільки недостатнє освітлення призводить до появи дискомфорту і нервозності у риб, а ще уповільнення розвитку рослин, подібної ситуації краще уникати.

Заводські деталі дуже часто робляться з певних складових, тому під час очищення акваріума або підміни води їх доводиться повністю розбирати.

Крім того, готові кришки не передбачають вентиляційну систему, а ще наявні місця для трубок і проводів виявляються недостатньо широкими, що ускладнює доглядові процеси. Можна згадати і про те, що фабричну деталь завжди ставлять низько, що призводить не тільки до її перегріву, а й виділення конденсату. Природно, все перераховане вище пояснює популярність власноруч виконаних конструкцій.

До мінусів саморобних кришок можна віднести хіба що зусилля і час, які доведеться витратити на розробку ідеально відповідної моделі.

Інструменти та матеріали для виробництва

Саморобну кришку для акваріума дозволено робити з тих чи інших матеріалів, не обмежуючись тільки стандартною скляною моделлю. Вони всі є матеріально доступними і продаються в традиційних магазинах для будівництва.

Пластик

У багатьох випадках основою стають Панелі зроблені з пластику, пластик, ламінат, акрилове скло і фанера. Пластикові кришки дуже часто продаються в магазинах, але і вдома пластик можна застосовувати для створення конструкції.

Коштує матеріал подібного роду дешево і досить швидко і легко обробляється, не звертаючи уваги на підібрану форму і розмір резервуара.

Крім того, сам по собі пластиковий об’єкт має цілком гідний вигляд, але додатково його можна обклеїти самоклейним папером і зробити індивідуальний дизайн, що дуже добре вписується в наявний інтер’єр. До недоліків саморобної деталі із пластику належать шви. Оскільки матеріал не фіксується герметиком, все одно необхідно застосовувати клей, а він по закінченню певного часу починає відпускати вологу.

Ламінат

Застосовується для створення кришок і традиційний ламінат. З нього дуже легко збирати кришку, але готова конструкція може вийти дуже важкою і незручною в експлуатації. Оскільки матеріал сам по собі відрізняється значною вагою, за умови створення покриття для двохсотлітрового акваріума ситуація виявиться критичною. Оскільки кришку постійно потрібно знімати і повертати назад, все може завершитися падінням і поломкою самого резервуара.

До того ж конструкція з ламінату робиться з використанням металевої фурнітури, яка внаслідок щільної взаємодії з водою дуже скоро покриється іржею.

Зіпсовані деталі знадобиться міняти або ж постійно обробляти спеціалізованими речовинами, а це означає витрачати зайві гроші і докладати зайвих зусиль. Необхідно згадати і те, що ламінат поганої якості не відрізняється довговічністю. Покриття погано піддається трансформації, а це означає, що обклеїти кришку плівкою і зробити її зовнішній вигляд гарнішим не представляється можливим.

Саморобні кришки для акваріумів з ПВХ вважаються дуже популярними. Спінений матеріал має малу вагу, зручний для експлуатування, але вважається дуже щільним і жорстким. Панелі білого кольору легко фарбуються або прикрашаються спеціальною плівкою.

Більш того, в реалізації є і кольорові пластикові євровагонки. Фіксація окремих елементів виконується спеціальним клеєм.

Все таки дуже важко назвати матеріал екологічно безпечним і нетоксичним, тому деякі противники цього матеріалу його вважають небезпечним для підводних мешканців. Крім того, по закінченню певного часу він вицвітає, а вплив механіки проявляє крихкість ПВХ.

Акрилове скло

Акрилове скло — сприятливий вибір для створення покриття акваріума. Цей матеріал набагато легший, ніж силікатне скло, і має істотно естетичніший вигляд, ніж той самий ламінат або пластик. На превеликий жаль, він складний в обробці, тому підійде виключно для умілих фахівців.

Важливо! Фанера іноді застосовується з цією метою, але служить дуже мало. Оскільки матеріал швидко піддається впливу рідини, він розсихається і втрачає власну придатність.

Фурнітура

Крім головного матеріалу, напевно знадобиться фурнітура — куточки з відповідного матеріалу. Скріплюється все, в основному, за допомогою пістолета, наповненого герметиком на силіконовій основі. Плюс до всього, з інструментів розумно приготувати самоклейний папір або ж фарбу на акриловій основі, рукавички, ніж, рукавички, канцелярське приладдя.

Оскільки на кришці кріпляться прилади освітлення, має сенс одразу ж приготувати лампочки з проводами.

Варто одразу згадати, що фахівці не рекомендують використовувати у вигляді клейового матеріалу ПВА або суперклей. Якщо фільтр, кулер або вентилятор вирішено фіксувати прямо на кришці, то відповідні моделі потрібно підбирати ще на етапі підготовки.

Як зробити?

Виготовлення акваріумної кришки власними руками виконується за однією загальною схемою незалежно від підібраного матеріалу. Спочатку збираються боковини, далі — верхня частина, після цього всі деталі кріпляться між собою.

На завершальному етапі проходить підсвічування так, щоб його ремонт у подальшому не становив особливої складності. Безсумнівно, ще перед виготовленням конструкції здійснюються обміри. Наприклад, якщо для ключового матеріалу підібраний ПВХ, то пластини розкладаються на підлозі, прямо на них належить відміряти ширину і висоту майбутньої кришки.

Далі, окремі детальки вирізають, і починається поступове складання. Боковини приклеюються до основи, і переходите до приєднання внутрішніх куточків.

У кожен кут ящикоподібної конструкції фіксується деталь, причому потрібно трохи відійти від верхньої кромки конструкції. Крім цього, всередині боковин у вертикальному положенні розміщуються жорсткі ребра.

Усі місця склеювання промазують герметиком.

Одразу ж слід здійснити прорізи для проводів, наявних шлангів і засипання корму. Для більшої естетики зібрану конструкцію можна обклеїти водоемульсійною фарбою на основі поліакрилату або самоклейною стрічкою. Перед використанням фарбувального матеріалу можна заздалегідь проґрунтувати поверхню, а всередині обклеїти кришку фольгою. На кожному кроці складання експерти радять спочатку знежирити деталі, далі приміряти, а потім уже фіксувати за допомогою клею. На ніч готова кришка має бути залишена провітрюватися.

Встановлення підсвічування

Оскільки правильно організоване освітлення — одна з обов’язкових функцій саморобної кришки, організувати підсвічування теж доведеться власними руками. Кількість ламп визначається залежно від необхідного обсягу світла. Він же залежить і від обсягу резервуара, і від потреб його мешканців. Припустимо, для акваріума, об’єм якого становить 140 літрів, переважно застосовувати кілька світлодіодних і енергоефективних світильників. Під час виготовлення кришки одразу знадобляться і патрони до них.

Виготовлення підсвічування потребуватиме базових знань електрики, тому за їх відсутності краще звернутися до обізнаної людини.

Дроти з’єднуються між собою та ізолюються, після цього їх необхідно прикріпити в металевих утримувачах, що розміщуються на необхідній висоті. На основу кришки приклеюються невеликі частини пластику, що призначаються у вигляді підкладки для патронів лампочок. Розміщуючи всі деталі на кришці, важливо стежити, щоб вони тільки не досягали рівня рідини. Самі лампочки кріпляться за допомогою саморізів, які зазвичай йдуть з ними в комплекті.

Безсумнівно, електропроводи мають виявитися виведеними назовні. Важливо пам’ятати, що в разі дефіциту освітлення починають гинути рослини для акваріума, а самі рибки почуваються набагато гірше, тому цей нюанс утримання акваріума ігнорувати не варто. Світильники для резервуара краще купувати в зоомагазинах.

Позначки:, , , , , , ,
close