Утримання мікрантемума в акваріумі

Утримання мікрантемума в акваріумі - Ветеринар

Деякі люди під час оформлення акваріумів віддають перевагу мінімалізму, і в даному випадку в принципі досить кам’янистого дна і декількох елементів декорування. При цьому часто відсутня будь-яка рослинність.

Утримання мікрантемума в акваріумі - Ветеринар

Але багато хто вибирає на користь повного озеленення. Саме в цих випадках необхідно увагу приділити особливостям утримання в акваріумі мікрантемума. Цим трав’янистим багаторічником, який росте як на суші, так і в товщі води, успішно оформляють акваріуми, тераріуми і навіть оранжереї.

Опис

Мікрантемум (Micranthemum) — це офіційно представник подорожникових. Але необхідно зауважити, що з добре знайомим усім подорожником ця рослина не має нічого спільного. Середовище її проживання — прибережні зони озер, водойм і боліт, а ще річок з мінімальною течією в тропіках і субтропіках.

Популярні мікрантемуми в таких місцях:

південна частина північної Аргентини;

північ США.

Необхідно сказати, що в межах однієї локації можна зустріти одночасно кілька варіантів. Важливо взяти до уваги, що мікрантемум також прекрасно росте на донному ґрунті, плаваючи на водній поверхні, а ще на суші, перебуваючи в повітряній обстановці.

Зараз відомо 6 різновидів описуваної акваріумної рослини. При цьому новачки часто плутають їх з хеміантусом і лісімахією, тому що вони схожі за формою, розмірами і розташуванням листя. При цьому обов’язково потрібно згадати, що хеміантус мікрантемоідес є багаторічником з дрібними листовими пластинами. Він активно застосовується в сучасному аквадизайні (зустрічається як традиційний пучок і меристемний варіант).

Раніше всі згадані представники флори належали до роду мікрантемум, але протягом певного часу їх розділили.

Описувані представники водної флори мають стебла, у яких товщина буде приблизно 0,6 мм. Для них характерна коренева система повзучого типу. На довгому кореневищі формується чимало додаткових ниткоподібних відростків білого кольору. Деякі пагони можуть у процесі росту витися. Середня ширина кущиків мікрантемума становить 15 см.

А ще необхідно відзначити такі важливі особливості.

Стебла — ниткоподібні, простерті.

Листки — цільні і цільнокрайні, мають дуже часто 3-5 жилок, що добре виділяються, супротивно розміщені на пагонах.

Суцвіття — одно- і двоквіткові, розташовані в листових пазухах.

Квітки — формуються на коротких ніжках, мають актиноморфні чашечки з 4-5 лопатями. Віночки білого кольору фактично від самої власної основи двогубі (нижня трилопатева, верхня — цільна, маленького розміру).

Плоди — коробочки, що мають кулясту форму і два гнізда (найрідше зустрічаються з одним гніздом).

Насіння — зі зморшкуватою і рубчастою поверхнею. Рослина вирізняється численністю насіння.

З урахуванням декоративних особливостей мікрантемумів їх рекомендується застосовувати для оформлення середньої частини акваріума.

Різновиди

На сьогоднішній день для вирощування вдома акваріумісти дуже часто вибирають такі варіанти мікрантемума.

Тінистий (micranthemum umbrosum). Природне середовище проживання — болотисті місцевості Північної та Південної Америки. Одна з ключових відмінностей полягає в маленьких розмірах листочків, що не перевищують 10 мм. У природі цей різновид росте як під водою, так і над нею, досягаючи завширшки і заввишки 20 і 15 см, виходячи з цього. Мікрантемум умброзум підійде для озеленення акваріумів фактично будь-якого об’єму, але найкраще виглядає в ємностях від 100 л. Запорукою пишності чагарнику буде постійна стрижка. Цей різновид добре знаходиться по сусідству з папоротями і яванським мохом.

  • Монте-Карло (Monte-Carlo). Вперше цю рослину виявили в ставках на території Аргентини в 2010 році. Багато в чому вид схожий на хеміантус, але водночас не вважається його аналогом. Основна відмінність — це дуже велике листя (близько 3 мм) у мікрантемума, а ще способи вкорінення. У висоту кущики Монте-Карло відростають до п’яти сантиметрів. Важливо взяти до уваги, що при невеликій висоті рослині буде не вистачати світла, через що починають жовтіти листові пластини.

Розмножують такий вид обрізанням довгих сегментів кореневої системи і діленням кущиків на частини з подальшою посадкою через маленькі проміжки.

  • Малоквітковий. Дуже часто зустрічається в неглибоких водоймах Північної Америки і переважно на сході. Вид вирізняється прямостоячими, розгалуженими на боки пагонами. Кущики малоквіткового мікрантемума можуть виростати до 30 см у висоту. У листочків, згрупованих по 3-4 штуки в мутовці і мають салатове забарвлення, відсутні черешки. Ще одна основна особливість — досить слабкі корінці, які стеляться по донному ґрунту. З урахуванням параметрів ці рослини нерідко застосовують для оформлення нерестовиків.

Вирощування

Якихось надприродних вимог, які висуваються до умов для мікрантемума, не існує. Водночас ігнорування простих правил і особливостей утримання описуваної акваріумної культури може мати вкрай погані наслідки. Так, експерти радять регулярно стежити за розмірами і станом листя. Якщо воно почало дрібнішати, то потрібно виправляти ключові параметри. У ситуаціях, коли температурна зміна, жорсткості та кислотності не дає результатів, виходом буде неповна зміна води.

Не дивлячись на те, що популярність мікрантемумів активно зростає, на даний час у розпорядженні акваріумістів не дуже багато інформації. У підсумку рішення більшості проблем необхідно шукати експериментальним шляхом. Однак при цьому важливо дотримуватися єдиних правил.

Акваріум

Загалом, мікрантемуми добре приживаються і бурхливо розвиваються в найрізноманітніших за обсягами акваріумах. Водночас ідеальним показником вважається 70 л і більше. Обумовлено це переважно зручністю виконання зачіски кущиків підводного “килима”. Дуже значний момент полягає в тому, що в невеликих ємностях описувана рослина може заглушати сусідів. Необхідно пам’ятати і про естетичний бік, оскільки в набагато об’ємніших акваріумах мікрантемум матиме ефектніший вигляд, не заважаючи водночас іншим жителям.

У контексті простору для утримання необхідно сказати, що малоквітковий вид вважається найбільш невимогливим. Ці рослини дуже комфортно себе почувають навіть у маленьких акваріумах, об’єм яких становить всього 20-30 літрів.

Природно, в набагато просторіших умовах вони теж будуть активно розвиватися і рости, формуючи насичений зелений килим.

Параметри води

Стан середовища є дуже важливим моментом в утриманні розглянутої культури для озеленення акваріумів. Зокрема, якщо показник pH піднімається вище 8, листи мікрантемума починають розчинятися. Фільтрація і постійна заміна частини води мають стати важливими складовими догляду. В іншому разі кущики швидко покриються водоростями, втратять декоративність і в підсумку можуть померти.

Для вирощування мікрантемума тінистого потрібні такі параметри води:

температура — від 21 до 27 градусів;

жорсткість — до 9;

рівень кислотності — 5,5-8.

Для виду Монте-Карло потрібні такі умови:

температура води — від 22 до 28 градусів;

високоякісна фільтрація для усунення розростання водоростей;

бажана організація слабоінтенсивного струму води;

щотижнева зміна 1/3 обсягу води.

Бурхливе зростання і розвиток малоквіткового різновиду конкретно залежать від дотримання таких правил утримання:

режим температур — від 16 до 29 градусів;

жорсткість і кислотність — 3-14 і 5-9 виходячи з цього;

постійна фільтрація і щотижнева зміна 20% води.

Освітлення

Це не є секретом, що уродженцям болотистих місцевостей потрібна велика кількість світла. При його нестачі пагони починають активно витягуватися, а листові пластини стають дрібними. Однак важливо пам’ятати, що світло має бути не прямим, а розсіяним. Це сприятливо відбивається на яскравості забарвлення кущиків і їхній густоті. При цьому освітлення буває як природним, так і штучним.

З урахуванням виду мікрантемума можна відзначити такі факти:

тінистий — потрібне природне (сонячне) або ж люмінесцентне освітлення 0,7 Вт/л протягом щонайменше 8 годин;

Монте-Карло — в принципі достатньо 0,5 ват/л;

малоквітковий — потребує яскравого (від 0,7 ват/л) світла протягом не менше 4-х годин на день.

Подача CO2

З одного боку, дуже висока концентрація у воді вуглекислого газу особливо актуальна для росту і розвитку мікрантемума. За подачі СО2 ці рослини швидше перетворюються на розкішний зелений килим, який є окрасою будь-якої зони акваріума. Водночас не для всіх видів вона відіграє важливу роль. Наприклад, ідеальні значення при вирощуванні тінистого різновиду змінюються в діапазоні від 10 до 15 мг/л. В іншому випадку листи почнуть дрібніти.

З іншого боку, сорту Монте-Карло не потрібна велика концентрація вуглекислоти.

Ґрунт

Спочатку потрібно сказати, що для всіх розглянутих видів характерне досить довге коріння. З урахуванням подібної особливості кореневої системи садити мікрантемум рекомендується в дрібнофракційний і легкий ґрунт. У той же час для тінистого виду відмінним варіантом буде замулена (важливо, щоб не закисла) і пухка основа. Монте-Карло найкраще поміщати в ґрунт з дрібною фракцією.

Добрива

Підживлення дозволяють активізувати ріст і розвиток. Дуже часто нестача живлення призводить до того, що листя починає блякнути, а потім жовтіти. І тут необхідно відзначити такі особливості з урахуванням різновиду мікрантемума.

Тінистий — добре відгукується на позакореневе підживлення.

Монте-Карло — листовим пластинам і кореневій системі потрібні залізовмісні добрива. Тут важливо стежити за станом листя. Якщо воно починає темніти, а самі листи стають меншими за розмірами, то слід приготувати перерву, а ще замінити частину води в акваріумі.

Малоквітковий — ґрунт можна підгодувати блакитною глиною.

Розмноження

Розводити описуваного представника аквафлори дуже легко. Також прекрасно мікрантемум розмножується:

Важливо при висаджуванні матеріалу в ґрунт забезпечити підкладку з добрив або глини.

Це дає можливість створити максимально прекрасні для якнайшвидшого вкорінення умови. До речі, навіть без підживлення ця культура нормально приживається.

Хвороби та шкідники

Тут насамперед необхідно сказати, що мікрантемум — це дуже тендітна рослина, для якої становить потенційну небезпеку все, що завгодно. Ось які можуть бути умовні шкідники.

Активно розростаються водорості, які можуть пошкодити листя, а часом виявитися причиною загибелі всього кущика. Найефективнішими заходами попередження таких неприємностей є постійна зміна води і забезпечення помірного освітлення.

Равлики і рослиноїдні жителі акваріума. Краще не садити і не поміщати у воду описувану рослину, якщо в акваріумі живуть, наприклад, цихліди, равлики і барбуси. У подібних ситуаціях розумніше буде помістити мікрантемум у набагато безпечніше середовище проживання.

Важливо при зміні умов утримання мікрантемума регулярно стежити за розвитком ситуації в акваріумі. На виправлення кожного з параметрів може послідувати досить швидка реакція.

Позначки:, , ,
close