Нитчатка в акваріумі: причини появи водоростей і способи боротьби

Нитчатка в акваріумі: причини появи водоростей і способи боротьби - Ветеринар

Нитчатка являє собою акваріумну водорість, яка славиться великою тягою до життя. Вона прагне завоювати весь вільний простір акваріума, і дуже скоро крізь густі нитки стає неможливо розгледіти акваріумних мешканців.

Нитчатка в акваріумі: причини появи водоростей і способи боротьби - Ветеринар

Деякі рибки люблять ласувати нитчаткою, але все таки ця рослина приносить набагато більше шкоди, ніж користі. Важливо вчасно її позбуватися, а зробити це складно.

Опис

Спочатку акваріуміст помічає незвичайні нитки, які ростуть із ґрунту і тягнуться вгору. Біля коріння можна помітити неохайний пух, що пошарово прикриває ґрунт. Через недовго ці нитки розростаються так, що вся інша рослинність опиняється в полоні цього явища і покривається малоприємною цвіллю. Це і є нитчатка.

Під цим найменуванням мається на увазі кілька варіантів водоростей, відмінності між якими можна помітити виключно під мікроскопом.

Все таки досить важливо визначити вид рослини, оскільки це дасть змогу знайти причину її виникнення й уникнути помилки надалі.

Виділяють кілька варіантів.

Едогоніум

Найчастіший небажаний гість у домашніх акваріумах. Спочатку він нагадує легку галявину на рослинності, а пізніше з неї тягнуться зелені нитки. Зазвичай основою виникнення цього виду вважають дефіцит поживних речовин у воді та субстраті.

Спірогіра

Виглядає як непривабливий зелений слиз, масштаби якого стають більшими щодня.

Ризоклоніум

Зазвичай з’являється в нових акваріумах, де ще не сформувався мікроклімат. Такий вид комфортно почувається за дуже високих показників амонію і невисокого рівня нітритів. Щойно біологічний баланс усталиться, рослина пропаде.

На дотик ці водорості слизькі, неприємні, під час вилучення з води вони звисають. В акваріумі ця рослина небезпечна тим, що призводить до загибелі іншої рослинності. Нитки обплітають стебла і листи зелених сусідів, до яких не надходить світло, з огляду на це, розвиток зупиняється і рослина вмирає.

Ще одна проблема з’являється при відмиранні нитчатки.

У цьому варіанті у воду від її згнилих частинок надходить багато отруйних речовин, кількість яких стає тільки більшою і з часом стає згубною для акваріумних риб.

Відомі випадки, коли дрібні рибки або мальки заплутувалися в густих нитчастих заростях і гинули. Крім того, нитчатка значно змінює гарний вигляд акваріума, під її впливом вода здається каламутною, недоглянутою, професіоналізм акваріуміста викликає сумніви. Єдиною перевагою цієї рослини можна назвати той момент, що її поява свідчить про прийнятні умови для розвитку рослин в акваріумі.

Причини виникнення

Перед тим як приступати до методів боротьби з подібною напастю, як нитчатка, важливо з’ясувати причину її виникнення. На її виникнення можуть посприяти такі чинники:

  • потужне освітлення — цей акваріумний гнобитель полюбляє натуральне або штучне світло, і що його більше, то затишніше почуваються нитчасті водорості; часто явище трапляється в акваріумах, де світло вмикають більш ніж на 8 годин на день;
  • дефіцит кисню — це реально за умови відмови від застосування системи аерації;
  • невелика рослинність в акваріумі — якщо інших рослин посаджено мало, то нитчатка починає збагачуватися корисними елементами, що містяться в ґрунті, які мали б бути спрямовані на розвиток інших акваріумних культур;
  • рідкісна зміна води — у брудній воді міститься великий відсоток нітратів, які потрібні для росту нитчатки;
  • перенесення з іншими рослинами — нитчатка може “переїхати” в домашній акваріум, зачепившись за стебла іншої рослини, яку купили для посадки в штучний ставок.

Як боротися?

Щоб позбутися нитчастих водоростей, перш за все, важливо налагодити хорошу роботу фільтра і зменшити інтенсивність джерел освітлення. Поміняйте блакитне світло більш ослабленим. При засміченому фільтрі у воді накопичується аміак, який сприятливий для розвитку нитчатки, тому почніть очищати фільтр частіше, ніж прочищали до цього. Посадіть в акваріум більше рослин, підійдуть плаваючі й ті, що дуже швидко розвиваються. Нові водорості почнуть поглинати поживні речовини, забираючи їх у нитчатки, яка, зі свого боку, зменшить швидкість збільшення.

Слідкуйте за рівнем заліза у воді. Його допустима концентрація дорівнює 0,2 мг/л. Якщо в акваріумі оселилася спірогіра, приберіть її вручну.

Часто це стає єдиним дієвим заходом боротьби з ниткоподібними заростями. Побачивши на рослинах відмінні нитки, промийте водорості та приберіть початкові ознаки нитчатки, що з’явилася. Щоб ця малоприємна рослинність швидко вимерла, на 72 години в період очисних заходів затемніть акваріум.

Ще одним методом боротьби вважається використання перекису водню, який так не любить нитчатка. Акваріумісти застосовують засіб у співвідношеннях 6?10 мг на літр води.

Боротися з цією подією можна і природним шляхом, наприклад, підселивши мешканців, які люблять ласувати зеленими нитками.

До таких належать карпозубі рибки, пецилії, джорданелли, сомики, гастромізони. Увімкніть кисневу подачу тільки вдень, а на ніч вимикайте компресор.

Заходи попередження

Завжди легше попередити появу нитчатки, ніж побороти її густі зарості. Щоб не допустити це погане явище, скористайтеся рекомендаціями досвідчених акваріумістів.

Позначки:, , , , , , ,
close