Акваріум 40 літрів: як оформити та яких риб можна тримати?

Акваріум 40 літрів: як оформити та яких риб можна тримати? - Ветеринар

Акваріум 40 літрів — справжня віха в становленні акваріуміста. Це той самий об’єм, в якому вже можна спробувати налагодити стійку рівновагу на більш-менш довгий час.

Особливості

Акваріум об’ємом 40 літрів може бути різної форми: невисокий, високий і вузький, традиційний, він може бути і круглим, і навіть шестикутним.

Для декоративного акваріума важлива велика передня стінка, що забезпечує огляд усього ставка. Для акваріума об’ємом 40 л розміри можуть бути такі: довжина 55 см, тоді, виходячи з цього, ширина і висота дорівнюватимуть 27 см.

Невисокий акваріум, здебільшого, менш декоративний, проте може бути зручнішим, якщо його варто підігнати під наявні меблі. Часто низькі акваріуми застосовують як нерестові ставки.

Для акваріума 40 л краще такі розміри: 24, 24, 72 см.

Іноді вдаються до особливої форми акваріума, висота якого набагато більша за традиційну. Для 40-літрового ставка пропорції можуть бути такими: за ширини в 20 см висота 70 см, а довжина приблизно тридцять сантиметрів. Такі ставки називають настінними, їх зручно розміщувати у власне облаштованих стінних нішах, дуже часто схожі акваріуми служать своєрідними прозорими декоративними перегородками.

Акваріуми таких трьох типів дуже часто можна купити вже готовий. На даний момент можна помітити і шестигранні, і призматичні акваріуми, навіть з вигнутою передньою стінкою. Виглядати вони можуть дуже ефектно. А пропорції можуть визначатися потребами декорації кімнатного інтер’єру або офісу.

Вибір обладнання

Для успішного запуску і майбутнього догляду за штучним ставком зі стійкою екологічною системою потрібна підготовка спеціального обладнання. Звичайний набір обов’язкових аксесуарів виглядає так:

  • компресор;
  • обігрівач;
  • світильник;
  • фільтр.

Устаткування власне розподілено за алфавітом, оскільки виділити найважливіші складові дуже важко.

Але в процесі запуску нового акваріума насамперед слід змонтувати систему аерації. Зробити це дуже легко. Буде потрібен компресор потужністю, що відповідає об’єму акваріума. Через спеціалізований м’який шланг, який, ймовірно, буде в комплекті компресора або ж придбаний у тому ж магазині, повітря подається на розпилювач, який також не ускладнить придбати.

Розпилювач розташовують на дні акваріума, одночасно викладають ґрунт, а каміння розміщують так, щоб частково приховати трубку, що підводить повітря до розпилювача. Гарне місце для розпилювача в самому центрі акваріума, хоча це не принципово. Подача повітря потрібна для насичення води газами, насамперед киснем і вуглекислим, що забезпечує розвиток у воді та ґрунті мікроорганізмів. Плюс до всього, потік бульбашок створює рух води в акваріумі, що сприяє рівномірному розподілу всіх гідрохімічних показників.

Якщо акваріум передбачається населити рослинами з тропіків і рибами, доведеться розрахувати систему опалення.

Наразі необхідності вигадувати складні електрохімічні системи обігріву, як робили ще півстоліття тому, немає. У будь-якому магазині з товарами для акваріума можна вибрати сучасний, надійний і безпечний обігрівач, підібравши його залежно від необхідного обсягу.

Підігрів не завжди обов’язковий, можна вибрати мешканців, які цілком обходяться домашньою температурою, такий акваріум називається холодноводним. Але тоді шлях тропічній екзотиці в цей ставок закриється.

Далі під час висадки рослинності потрібно, щоб була встановлена освітлювальна система . Дуже часто в зоомагазинах вже продаються готові світильники, вмонтовані в декоративну кришку акваріума типових розмірів. Лампова потужність також варто вибрати відповідно до розмірів ставка. Важливий не тільки водний об’єм, а й глибина. Нестача світла може послужити основою пригніченості рослин. Надмірно яскраве освітлення провокує розростання зелених водоростей, що потроху знизить прозорість стекол акваріума.

Хороший результат можна отримати, поекспериментувавши з LED стрічками. Комбінування холодних і теплих відтінків білого зімітує денне світло, а додаткове вмикання в систему підсвічування синьо-червоної стрічки допоможе наситити спектр необхідними рослинам червоними та фіолетовими променями.

Перш ніж в акваріумі повинні будуть з’явитися великі мешканці: риби, равлики або ракоподібні, систему забезпечення життя штучного ставка потрібно доповнити фільтраційною системою. Фільтр, в основному, підключається через спеціалізований трійник до компресора. Струм повітря, захоплюючи з собою воду, направляє її на деталі фільтра. Вони бувають різноманітними: від звичайного поролонового зануреного в акваріум фільтра до складного зовнішнього фільтра, в який подається вода за допомогою повітряного ліфта. При цьому не можна повністю направити повітря з компресора на фільтр. За допомогою кранів-регуляторів його варто розділити, так щоб паралельно з фільтром продовжував працювати і розпилювач.

Правильний вибір обладнання дасть можливість не тільки запустити хімічні процеси в штучній водоймі, а й підтримувати їх на оптимальному рівні за умови правильного догляду протягом багатьох років навіть у 40-літровій водоймі.

Варіанти оформлення

Сьогоднішній дизайн акваріумів передбачає максимальне наслідування природі. Канули в минуле пластикові та керамічні замки, скульптури, кольоровий ґрунт і штучні рослини, хоча і вони мають місце, наприклад, в акваріумах з певними золотими рибками.

Хаотичне нагромадження найрізноманітніших рослин і різного за формою і розмірами каміння все ж таки неприпустиме, акваріум має радувати, привертати погляд, пробуджувати інтерес.

Всього цього можна досягти, лише ретельно продумавши інтер’єр ставка ще до того, як він буде наповнений водою. Не варто повністю приховувати обладнання, адже існування рослин і риб в акваріумі забезпечується турботою і вміннями акваріуміста, і ховати це все одно марно.

Одним із правил оформлення залишається зонування об’єму за допомогою рослин і каменів. Здебільшого, біля переднього скла залишають нерозділений простір, де плаватимуть найактивніші та найпривабливіші риби. Почавши з середини дно засаджується відносно невисокими рослинами, що ростуть окремо. Уздовж стінок, що знаходяться з боків і біля задніх кутів, непогано виглядають довголисті рослини, наприклад, валліснерія.

Уздовж задньої стінки зазвичай розташовують рясно розгалужені кущисті рослини (елодея, кабомба, гігрофіла). Великі рослини, що вимагають особливого ґрунтового складу, можна розміщувати в невеликих горщиках, прикритих камінням, або ж без маскування ближче до бічних стінок.

Ґрунтувальний шар також потрібно збільшувати від переднього скла до заднього.

Камені можуть знадобитися у вигляді матеріалу для створення тераси. Подібний варіант дає можливість розділити ґрунт без зайвого заміщення об’єму, залишивши тонкий шар там, де немає рослин і створивши достатній пласт пухкого матеріалу для формування кореневої системи.

Якщо в акваріумі імітуються умови річки зі швидкою течією, чого можна домогтися, встановивши спеціалізовану помпу, рослини, взагалі, можуть бути непотрібними, в цьому варіанті інтер’єр акваріума готується камінням. Увага спостерігача в цьому варіанті повністю зосереджується на активних і рухливих рибах, що грають у струменях штучного напрямку.

Необхідно згадати ще один вид штучного ставка — акваріум-сад . Головними в ньому стають рослини, підбирати їх можна за географічним (з одного регіону) або екологічним (подібне середовище проживання) принципом. Риби в такій водоймі займають підлеглу роль і вибираються з міркувань користі для рослин, що ростуть у саду.

Які риби підійдуть?

Далеко не всіх риб можна тримати в 40-літровому акваріумі. Зрозуміло, поселити туди можна фактично будь-яких акваріумних риб, але виростаючи, деякі з них, коли небудь, або почнуть зазнавати стресу і загинуть, або намагатимуться витиснути менш розторопних сусідів, від чого ті теж, найімовірніше, загинуть. А ще потрібно враховувати, що серед акваріумних риб є хижаки і риби із загостреним територіальним інстинктом, які проявляють агресію до всіх, хто вторгається на їхню територію. У ставку з об’ємом у 40 літрів ці протиріччя можуть виявитися причиною значних жалю.

Вибираючи мешканців для власного акваріума, потрібно поцікавитися не тільки їхнім зовнішнім виглядом, а й поведінкою та сумісністю з іншими рибами.

Безумовно підійдуть для подібного акваріума мирні гуппі та неони. Відповідною може бути зграя до 16 особин. Дуже великі мечоносці та молінезії почуватимуться зручно лише в кількості трьох штук. Зграя рухливих суматранських барбусів або даніо чисельністю понад 8 може відчувати тісноту. А зграя гурамі в 3 рибки буде вже достатньою. На такий об’єм буде досить 2-ух сомів анциструсів і не більше 4-х крапчастих сомиків.

Золотим рибкам, більшості цихлід, великим сомам забезпечити затишні умови в 40 літрах буде неможливо, і риби, посаджені туди в молодому віці, підростаючи, загинуть.

Про те, як доглядати за рослинами в акваріумі на 40 літрів, щоб вони не хворіли і радували вас, можна дізнатися з відеосюжету далі.

Позначки:, , , , , , , ,
close