Нове тисячоліття принесло із собою не тільки просунуті гаджети, швидкісний інтернет і ракети Ілона Маска — у російську та казахську мови хлинули тонни англомовних назв професій: промоутери, СЕО або HR-менеджери. Останніх, до речі, часто вважають способом для «перефарбовування» старих добрих кадровиків на західний манер, що не зовсім вірно.
HR-менеджер — це співробітник з управління персоналом. Абревіатура HR стала використовуватися в казахській мові відносно недавно.
З англійської — HR (читаємо як «ейч ар») — human resources — дослівно перекладається як ‘людські ресурси’. Цим словом позначається весь персонал, який є в розпорядженні конкретної компанії. Під цією ж абревіатурою може матися на увазі і сфера діяльності низки фахівців, таких як HR-менеджери та рекрутери.
Швидше за все, ці дві професії — «немережі», оскільки у них досить багато спільного. Однак між ними є серйозні відмінності.
Так, рекрутери, як зовнішні (зі сторонніх компаній — рекрутингових агентств), так і внутрішні (спеціальні посади в штаті конкретної компанії, що шукає нових працівників), займаються рекрутингом — пошуком і добором співробітників на вакантні посади. У царстві рекрутерів знаходиться все:
Звісно, співробітник із назвою посади «HR-менеджер» може займатися всім перерахованим вище, особливо якщо йдеться про невелику компанію, у якої ні грошей, ні співробітників на таке кадрове розмаїття не вистачає. Але в більш-менш великих компаніях рекрутинг — це тільки одне із завдань, які вирішують HR-фахівці, при цьому не ключове.
Основна ж відмінність між рекрутерами та HR-менеджерами полягає в тому, що перші орієнтовані на виконання завдань зі спілкування з людьми «ззовні» — кандидатами на посади. А ось HR-менеджери вибудовують спілкування вже зі «своїми» — майбутніми і діючими співробітниками компанії, забезпечуючи їхній комфорт, розвиток і максимальну ефективність у роботі.
Точну цифру досить складно назвати, оскільки вона варіюється залежно від області Казахстану і платоспроможності компанії. Однак «середньою температурою по палаті» можна назвати зарплату в розмірі приблизно 180 000 тенге ($430). Щоправда, окремі пропозиції на ринку вакансій для рівня фахівця можуть перевищувати 300 000 тенге ($720).
Найпривабливіші пропозиції для претендентів на посаду HR-менеджера (у середньому 200 000-250 000 тенге) можна знайти за вакансіями компаній з Алмати і Нур-Султана. За ними йдуть (з дещо скромнішими пропозиціями) Караганда, Шимкент і Атирау.
Звісно, пропонована зарплата залежить не тільки від галузі, а й від обсягу вимог до фахівця. Тож професіонал у сфері HR-менеджменту має всі шанси отримувати зарплату, що в півтора-два рази більша від середньої зарплати по Казахстану.
Добре відомий, аж до анекдотичних образів, відділ кадрів у сучасному Казахстані дуже змінився, доповнивши «класичних» фахівців у сфері наказів з особового складу новими професіями з підбору та управління персоналом, такими як HR-менеджери:
Коло обов’язків фахівців досить широке:
До HR-фахівців висувається ціла низка вимог, причому як до особистісних якостей, так і до професійних умінь. Якщо говорити про риси характеру хорошого HR-менеджера, то одними побитими «класичними» рисами з резюме — стресостійкість, робота в команді, комунікабельність і орієнтованість на досягнення результату — йому не відбутися.
Сучасний HR-фахівець має бути справжнім інтелектуалом. Він зобов’язаний володіти мовленнєвим інтелектом — для грамотного опису вакансії та співбесід, а також інтелектом культурним — для розуміння особливостей представників різних народів і релігій, їхнього можливого впливу на професійну діяльність людини, що важливо в багатонаціональному Казахстані.
Звісно ж, HR-менеджер має бути на ти з аналітикою, адже його робота пов’язана, як правило, з величезними обсягами інформації. Він же має бути і тонким психологом, щоб за хвилини спілкування з людиною намалювати у себе в голові її точний психологічний портрет.
Крім того, у вакансіях на посаду HR-менеджера часто трапляються вимоги до претендентів у вигляді досконалого знання трудового законодавства Республіки Казахстан, наявності досвіду складання графіка відпусток, ведення особистих справ і роботи з трудовими книжками.
Професійні навички HR-фахівця можна опанувати шляхом самонавчання. Однак у переважній більшості випадків роботодавець вимагає наявності вищої освіти або проходження спецкурсів з підготовки спеціалістів у галузі HR. Ось топ-5 необхідних спеціальностей вищої освіти у вакансіях на посаду HR-менеджера:
Професія HR-менеджера — це відносно нова професія, яка стрімко розвивається, самостійна і відокремлена. Вона вимагає від фахівця всебічного розвитку, а крім того, за неї казахстанський професіонал може отримати гідну грошову винагороду.
Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…
Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…
Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…
Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…
Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…
Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…