Хом’як вважається життєрадісним улюбленцем, його можна завести вдома і утримувати в клітці. Хом’ячки м’які і пухнасті, їх люблять діти і дорослі, тварини не дуже в експлуатації примхливі, та й обходяться дешево.
Одним мінусом є їхнє короткочасне життя.
В основному, хом’яки можуть жити як у природі, так і вдома. При цьому тривалість їхнього існування буде різною.
У квартирній обстановці хом’як може прожити довше, ніж у природі. Плюс до всього, цикл життя вихованця залежить від догляду і турботи власника. Різні породи хом’яків проживають різний цикл життя.
У природі цикл життя залежить від варіанту хом’яка — деякі живуть 2 роки, а деякі можуть прожити 7 років. У природному середовищі проживання ці пухнасті жителі рідше за всіх можуть дожити до старості, навіть у тому випадку, якщо вони ведуть активний життєвий спосіб.
Існує безліч хижаків, наприклад, орли або змії, які їдять хом’яків. Насамперед можуть померти дитинчата. Однак навіть старші особини є кормом для хижих звірів і птахів. Завдяки цьому середня тривалість хом’ячка в природі буде приблизно 1,5-2 років.
Життєву тривалість маленького вихованця викликана не тільки його породою або видом. Домашнім хом’якам так важливий догляд, а ще збалансоване харчування.
Необхідно обов’язково підтримувати чистоту клітки. Щодня слід видаляти харчові залишки, які можуть псуватися. Наприклад, фрукти або шматочки м’яса в спеці можуть потихеньку гнити, що призводить до складнощів зі здоров’ям. Перевіряйте також кути і купки, де хом’як може складувати їжу на потім.
Дно житла потрібно гарненько застелити наповненням. Можна вибрати кукурудзяні або целюлозні наповнювачі. За вихованцем необхідний постійний догляд, щодня потрібно видаляти мокрий наповнювач і вставляти свіжий. Тварини є охайними і можуть справляти нужду в одному місці. Велике прибирання і миття клітки необхідно робити 4 рази за 30 днів.
Якщо регулярно проводити генеральне чищення, то у хом’яка почнеться нервовий зрив.
Можна забезпечити вихованця ігровим майданчиком, лабіринтами тунелями. Якщо хом’як хоче рухатися квартирою, то його необхідно вигулювати в прогулянковій кулі. Якщо не буде прогулянкової кулі, то хом’як може наразитися на небезпеки: застрягне десь, буде притиснутий дверима, впаде, з’їсть токсичні рослини, зможе перегризти електричний дріт. Майте на увазі, що хом’яка, який утік, досить непросто зловити.
Не залишайте тварину прогулюватися на високих предметах, як-от стіл або диван. Певні власники прогулюють хом’яка на природі, але тварина, яка виросла вдома, може піддатися сильному стресу або захворіти.
Якщо випустити домашнього вихованця пройтися на природу, то він, зрозуміло, буде в небезпеці. Там його підстерігають такі хижаки, як собака, кішка, щур, ворона. Вихованець легко втече, але загубиться. Зовнішнє середовище не підходить для домашнього улюбленця, наприклад, мокре, трава або гаряче сонце несприятливо вплинуть на тварину.
На земля і травах завжди присутні паразити, які можуть захворіти інфекцією хом’яка.
Для вихованця потрібен збалансований корм, який має вітаміни та мінерали. Перед придбанням обов’язково поцікавтеся, які продукти потрібно давати тварині.
Можна згодовувати вихованцеві горіхи волоські й арахіс, а ось мигдаль у раціон включати не можна, оскільки в шкірці горіха містяться шкідливі деталі. Не забороняється давати більшість овочів, крім білокачанної капусти. Додатковою добавкою вважається мінеральний камінь, завдяки цьому тварина може отримати мінеральні деталі. Також мінеральний камінь допомагає тварині сточувати власні різці.
Взагалі, головною частиною харчування вважаються зернові. Можна купувати спеціалізовані суміші в зоомагазині. У дорогих складах є і вітаміни. Вихованець може їсти фрукти й овочі, які необхідно нарізати дрібним шматком. Можна давати і великий шматок овоча, щоб хом’як сточував зуби.
Відварна грудка курки, яйця, комахи, сир нежирний, насіння і горіхи добре підходять для хом’яка.
Але не потрібно давати тварині м’ясо щодня, достатньо пропонувати його 3 рази протягом тижня. Всі продукти, вони дуже швидко псуються, потрібно прибрати з житла хом’яка через 7-9 годин, щоб тварина не отруїлася.
Хом’якам також не можна давати цитрусові, картоплю, екзотичні фрукти.
Якщо неподалік немає лікаря, то власнику хом’яка необхідно знати симптоми хвороб і їхнє лікування. Усі процеси всередині організму звірка проходять швидко, тому необхідно заздалегідь вивчити правила, які допоможуть улюбленцю при захворюванні.
Хвороби можуть ділитися на кілька видів: заразні та незаразні. Бувають хвороби, у яких є схожі симптоми.
Насамперед господар повинен зрозуміти, що відбувається з хом’яком. Якщо тварина здорова, то вона веде активний життєвий спосіб і добре їсть. У здорових вихованців шерсть має бути сухою, насиченою, блискучою і гладкою, а очі — ясними і чистими.
Хворий хом’як має ці симптоми:
Якщо буде будь-яке порушення розпорядку життя вихованця, то це послужить підставою для хвилювання і огляду тварини.
Господар завжди зможе зрозуміти, захворів вихованець чи ні, адже тільки він знає звички й особливості власного хом’яка.
Порода і генетична схильність можуть вплинути на життєву тривалість хом’яка. Якщо в роду у вихованця були тварини, які довго жили, то велика ймовірність, що цей хом’як теж буде жити довше, ніж його родичі. Перед тим як купувати звірка, необхідно дізнатися про родовід вихованця, з’ясувати про батьків тварини, про їхнє здоров’я, про хвороби, якщо вони були. Ці ознаки допоможуть придбати хорошу тварину, яка буде довго жити.
Важливо! Хом’яки-довгожителі — це тварини, які мають вік 3-4 роки. Були дані випадки, коли сирійський хом’як міг прожити 7 років. У природі звірята можуть померти в півтора року, тому що вони не можуть пристосуватися до природних умов, і стають їжею для хижих тварин. Сирійські хом’яки мають солідні розміри, і завдяки цьому їх можуть переплутати з морською свинкою. Середня довжина звірка — 14-16 сантиметрів, їхня маса становить 111-126 грамів. Тварина має золотисто-жовтий або рудувато-коричневий колір.
У тварин цієї породи є звичка — зберігати їжу в щічних мішках. Через цей процес щоки можуть збільшуватися. Такі вихованці мають хороший імунітет, вони нечасто хворіють. Щоб звір міг довше прожити, для нього необхідно створювати спеціалізовані умови утримання.
Джунгарські хом’яки дуже непосидючі та рухливі. Для них необхідно придбати колесо і тунелі. Тварини цієї породи можуть довго жити і вдома, і в природі. Їх необхідно завжди вигулювати вдома, а ще стежити за їхніми діями. Зовні джунгарські хом’яки схожі на мишенят. Вони мають довжину приблизно 11 сантиметрів, масу 41-66 грамів. Колір буро-сіруватий, а в зимовий час — сріблясто-сірий. У джунгарської породи теж є вроджена запасливість, тому тварини збирають і кладуть за щоки всі припаси, навіть у тому випадку, якщо попадеться неїстівний предмет (мило, нитка, папір).
Щоб із хом’яком нічого не трапилося, йому варто підкреслити територію для прогулянок. Але перед тим як випустити тварину з її житла, у квартирі слід навести повний порядок. Хом’яки джунгарської породи мають обмежені розміри, і тільки завдяки цьому вони проживають менше, ніж сирійські. Їхня життєва тривалість — близько 2-2,5 років.
Однак якщо правильно утримувати тварину, то вона може прожити і 3 роки.
Сибірські хом’яки схожі на джунгарських: у них фактично однакові розміри і пропорції (довжина — приблизно 11 сантиметрів, маса — приблизно 26-51 грам). Плюс до всього, вихованці мають чорнувато-сірий колір і буру смужку вздовж спини. Характерною ознакою вважається зміна кольору: в зимовий час хом’як набуває фактично білого тону. Звірята невибагливі та спокійні. Тварина може добре себе почувати в клітці й акваріумі, вона не потребуватиме колеса. Сибірський вихованець веде нічний життєвий спосіб. Йому не потрібне спільне проживання з родичами. Тварини цієї породи живуть до 3 років.
Карликові хом’яки мають довжину 6-8 сантиметрів, їхня маса — близько 51 грама. Ця порода має три різновиди, що відрізняються за кольором:
До карликових належить сургутський хом’як. Невеликі вихованці досить багато їдять, вони навіть переїдають, тому за ними необхідно наглядати. Вони вважаються рухливими тваринами, і їм важливі часті прогулянки і простір. З огляду на те що звірята мають обмежені розміри, вони можуть прожити 2 роки.
Можна зробити більшу життєву тривалість, якщо забезпечити затишок у клітці.
Підсумуємо тривалості життя улюбленців, познайомившись із короткою таблицею.
Вид | Життєвий період |
Сирійські | 3-4 роки |
Джунгарські | 2-2,5 роки |
Сибірські | 3 роки |
Карликові | 2 роки |
Сирійські декоративні звірята проживають найдовше, оскільки вони є найбільш стійкими до стресів і зовнішніх чинників.
Таким домашнім тваринам, як хом’ячки, необхідний належний догляд, тому потрібно дотримуватися деяких корисних рекомендацій від зоологів.
Для хом’яка необхідно приготувати клітку, яка має середні розміри. Клітка не повинна бути високою. Усередині житла вихованця можна поставити будиночок з дерева. Але ось саму клітку не потрібно робити з дерева, оскільки хом’як може погризти власне житло.
Практичним рішенням буде придбати металеву клітку, зате житло, зроблене з міді, купувати не рекомендується. Також замість клітки можна взяти непотрібний акваріум. Деякі господарі застосовують і просту коробку, а щоб хом’як почувався зручно, можна в середину коробки покласти тканинні клапті, м’якого паперу чи картону. Таким чином, вихованець сам зможе влаштувати гніздо.
Класичними розмірами будинку для вихованця вважаються:
Не можна поміщати вихованця в скляну трилітрову банку, оскільки тварина буде відчувати тісноту і задуху. Усередині будиночка необхідно встановити колесо, воно хом’яку потрібне.
За допомогою колеса тварина підтримує фізичну форму. Якщо не буде повсякденної пробіжки, то вихованець буде сонливим.
Дуже складним в утриманні тварини вважається туалет. Щоб не було запаху, дно будиночка має бути висувним. На дно необхідно покласти плексиглас або пластик. За допомогою висувного піддону можна швидко очистити сміття і прибрати запахи. На піддон необхідно обсипати тирсу з не смолистих порід дерева.
Тільки раз протягом тижня доведеться прибирати будиночок хом’яка. Раз на 30 днів необхідно знезаражувати житло 0,2-відсотковим розчином хлорного вапна. Клітку необхідно чистити, не турбуючи вихованця і його припаси. Якщо викидати припаси, то звір буде відчувати стрес. Як виняток можуть бути тільки швидкопсувні продукти.
Хом’ячок вважається повністю безпечним вихованцем, його дійсно можна купувати дитині. Доглядати й утримувати тварину вдома дуже легко. Головне, вчасно робити догляд і забезпечувати справжній раціон.
Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…
Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…
У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…
В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…
Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…
Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…