Categories: Тварини

Петербурзький сфінкс (петерболд)


Петерболд — одна з найбільш незвичайних і красивих порід кішок. Вони являють собою вишуканість і стриманість. Їх зовнішній вигляд зачаровує, а характер підкорює. Про те, що необхідно знати про цю породу, перш ніж зважитися завести собі петерболда, піде мова в цій статті.

Історія походження

Власною появою на світ ці незвичайні кішки зобов’язані людині, яка схрестила дві породи — донського сфінкса з орієнталом. Що стосується першого експерименту з такого схрещування, то проведений він був у 1994 році. Здійснила його петербурзький фелінолог Тетяна Миронова, яка таким чином вивела чотирьох кошенят-гібридів. Вони стали офіційними предками петерболдів.

Фелінологічні асоціації швидко визнали цю породу, наділивши їх своєю абревіатурою та офіційним природним статусом. Але не звертаючи уваги на це, порода петербурзьких сфінксів досі розвивається, хоча і з 1997 року їх не можна схрещувати з донськими побратимами.

Фелінології думають, що петерболди повинні увібрати в себе натуральні лінії сіамських кішок і орієнталів, водночас наявність шерсті або її відсутність зовсім не впливає на племінні цінності породи.

Опис

Кішку породи петерболд важко переплутати з якою-небудь ще. Вона наділена винятковими характеристиками, які визначають зовнішній вигляд чистокровного петербурзького сфінкса.

  • Коти мають звужену голову, яка помітно загострюється і повільно переходить у тонку подовжену шию.
  • Щодо носа, то він довгий і прямий, схожий на гострий клинок. Якщо подивитися на петерболда збоку, то про його профіль можна сказати одне слово — “монарший”.
  • Вушка у петербурзьких кошенят досить великі, водночас мають широку основу і кінці, які трохи дивляться на всі боки. Фахівцями фелінологами дається велика оцінка “британського постава” вушної раковини петерболда, яка здатна утримати покладений на неї паперовий аркуш.
  • Вусів у таких котів немає. Іноді можна зустріти петерболда з кучерявими ворсинками, нібито надламаними.
  • Щодо очей, то вони вважаються справжньою родзинкою цієї породи. Вони мигдалеподібної форми, виразні та розкосі, з райдужкою синього, жовтого або зеленого відтінку. Невеликі кошенята при народженні нічого не бачать, але очі в них відкриваються рано, вже через 5 днів.
  • Тулуб у таких котів витягнутий, розмір середній. Плечі та стегна при цьому рівні за шириною. Вага самок може змінюватися приблизно від 2,5 до 3,5 кілограмів, а вага самців може дійти до найбільшої мітки в 5 кілограмів.
  • Петерболди мають прямі, стрункі та довгі лапи. Якщо у кота передні кінцівки викривлені, то це можна віднести до породного дефекту.
  • Ця порода вважається володарем довгого тонкого хвоста — від основи до кінчика.

Окремої згадки заслуговує різноманітність забарвлень і довжина шерсті петерболдів. Забарвлення змінюються від кремових до шоколадних або лілових. Абсолютно неповторно виглядає чорний петербурзький сфінкс, але подібне забарвлення можна зустріти нечасто. Дуже часто зустрічаються черепахові забарвлення. Розрізняють такі покриви шкіри.

  • Браш — кошенята народжуються з шерстю, а з дорослішанням вона пропадає.
  • Браш-пойнт — кошенята мають шерсть на тілі та хвості. З віком тулуб стає лисим, а на мордочці та кінцівках залишається шерсть.
  • Лисонароджені кошенята. У них відсутня шерсть, при цьому тулуб візуально нагадує гуму.
  • Прямошерсті кішки . Подібний варіант породи має як шерсть, так і вусики, при цьому з віком вони не зникають.
  • Велюрові кошенята . Шерсть у них на всьому тілі, включно з лапами і хвостом. З віком ця порода лисіє скрізь, крім кінцівок.
  • Флокова кішка. Покрив шкіри вирізняється м’якістю та бархатистістю. Вуса відсутні, шерсть на кошенятах близько 2 міліметрів.

Життєву тривалість

Живуть петербурзькі сфінкси приблизно 13-15 років. Але існують чинники, які можуть погано позначитися на тривалості життя таких котів.

  • Сонячне світло. Сонячні ванни цій породі протипоказані. Сфінкс — це безшерста порода, на їхній шкірі легко можуть з’явитися опіки. У зв’язку з цим необхідно вберегти вихованця від прямих сонячних променів.
  • Небезпечні умови перебування. Петерболди вкрай безпосередні, як маленькі дітки. Їм подобається досліджувати територію проживання вздовж і впоперек. Усе це загрожує травмами.

Тому власнику краще завчасно забезпечити безпечні умови проживання для улюбленця — приховати гострі або важкі предмети, що можуть впасти або завдати травми коту.

  • Самотність. Петерболди за власною сутністю товариські тварини. Їм життєво потрібна присутність господаря поруч. Зайнятій людині, яка багато часу на роботі проводить, слід тисячу разів подумати, перед тим як заводити собі петербурзького сфінкса. Ці коти дуже погано переносять самотність, зрештою вона зменшує життя кота практично в половину. Якщо ж у сім’ї багато членів сім’ї, включно з дітьми і навіть собаками, то петерболд житиме довго і по-справжньому щасливо.
  • Зайва вага. Петерболди вкрай ненажерливі. У них, можна сказати, справжній роман з їжею, тому власнику важливо контролювати вагу власного лисого улюбленця і не потурати його примхам. Їжа має бути дозованою і при цьому містити необхідні мінерали та вітаміни. Інакше надмірна вага стане серйозною проблемою для кота і погано проявиться на його стані здоров’я.
  • Погана гігієна. Оскільки петербурзькі сфінкси є безшерстими тваринами, то вони вимагають спеціального догляду. На їхній шкірі відбувається утворення шару жиру, а це зручне середовище для розвитку і розмноження небезпечних бактерій. Тому кішку потрібно щодня купати, застосовуючи спеціалізовані засоби захисту. Також у вухах цієї породи часто накопичується сірка, яку доведеться прибирати паличкою з вати тільки раз протягом тижня.
  • Переохолодження. Сфінкси через відсутність вовняного покриву часто замерзають. Якщо вдома прохолодно, то кішка, найімовірніше, застудиться і захворіє. Можна вийти з положення, купивши вихованцеві одяг у зоомагазині або теплу підстилку. Але не всі сфінкси люблять ходити у в’язаних кофтах, тому одяг прийнятний лише за згодою вихованця.
  • Спадковий фактор. Якщо в роду у вихованця був довгожитель, то петерболд швидше успадкував цю особливість. Також життєву тривалість зменшують вроджені вади, родові травми або слабка імунна система. А зміцнюється імунітет за допомогою правильного харчування і турботи.

Серед ветеринарів популярна думка, що кастровані сфінкси живуть довше. Ця процедура благотворно позначається на здоров’ї котів і кішок цієї породи, зникають гормональні проблеми і небезпеки статевих хвороб, наприклад, простатит. До того ж вважається, що коти, які пройшли цю процедуру, стають добрішими і спокійнішими. Тому якщо господар не планує займатися розведенням петербурзьких сфінксів, йому слід каструвати або стерилізувати власного улюбленця, таким чином збільшивши його життєву тривалість.

Цікавий факт: у середньому ця порода живе 12 років, але одному сфінксу вдалося досягти позначки 30 років!

Характер

Петерболди є унікальними тваринами і мають безліч позитивних рис, серед них можна відзначити такі.

  • Дружелюбність. І це не порожній звук. Петербурзькі сфінкси можуть подружитися з усіма близькими, включно з іншими улюбленцями та навіть собаками.
  • Велелюбність. Ця риса характеру випливає з попередньої. Лисий вихованець буде радий скоротати час на руках у господаря і навіть прийти до нього в ліжко вночі. Також кішки цієї породи люблять гратися з дітьми. Це по-справжньому ручні тварини.
  • Незлопам’ятність . Представники котячих, як усі знають, довго пам’ятають образу і можуть навіть помститися власнику, роздерши штори або справивши нужду у взутті. Петербурзьких сфінксів ця риса обійшла стороною. Вони без проблем забувають про розбіжності з господарем і вже знову готові пестити і муркотіти.
  • Балакучість . Крім нявкання, петерболди люблять муркотіти і видавати інші комічні, цікаві звуки. Їм подобається подібним чином спілкуватися з власним господарем, тому людині, що віддає перевагу тиші, краще відмовитися від затії завести собі петербурзького сфінкса.
  • Охайність . Петерболди мають не тільки аристократичний зовнішній вигляд, а й відповідний характер. Тварини цієї породи піклуються про власну гігієну і дотримуються чистоти.
  • Допитливість. Ці кішки — реальні дослідники. Не залишиться жодного куточка у квартирі, куди б не забрався петерболд. І не має значення, відчинені перед ним двері чи зачинені — звірята мають унікальну здатність проникати в усі місця, куди складно дістатися. Їм також цікаво супроводжувати власних власників у будь-якому починанні, але водночас не плутаючись під ногами.
  • Лояльність . Петерболди складуть велику конкуренцію собакам у цій рисі характеру. Вони просто обожнюють власних власників, проте з усіх членів сімейства особливо виділяють собі когось одного. Власне він і стає для лисого вихованця не просто другом, а й лідером. За ним кіт або кішка може слідувати по п’ятах по всій квартирі, ні на хвилину не залишаючи одного, навіть у ванній.

Петерболду важливо бути важливою частиною життя власного господаря, відчувати себе важливим і важливим для нього. І на увагу і турботу цей лисий вихованець обов’язково відповість взаємністю.

Петерболди можуть висловлювати роздратування, голосно нявкаючи, наприклад, якщо значний час голодні або ж перебувають на самоті. За всієї котячої незалежності цій породі потрібна увага, тому власнику не потрібно залишати улюбленця наодинці з самим собою, інакше він занудьгує і навіть захворіє.

Петерболд за правильного догляду та любові може стати справжнім і відданим другом.

Як годувати?

Петерболди реальні ненажери. Вони абсолютно не контролюють поглинання їжі, тому легко набирають вагу. Якщо господар не стежитиме за раціоном власного вихованця, то й оком моргнути не встигне, як його витончений сфінкс стане товстим і неповоротким. Петерболд готовий їсти цілими днями безперервно, причому все без винятку. Якщо він захоче поласувати, то обов’язково обстежить на кухні кожен куточок і з’їсть усе, що лежить без нагляду — від шоколаду до чіпсів. Тому основне правило для того, хто вирішив завести собі петербурзького сфінкса — ховати їжу в недоступне місце.

Важливо правильно розробити план харчування для цієї породи кішок і дотримуватися його. Щоб дізнатися, що раціон обраний неправильно, потрібно тільки подивитися на покрив шкіри вихованця. Якщо коричнева речовина виділяється шкірою занадто активно і у великих кількостях, значить, необхідно змінити раціон, і краще в цій справі отримати консультацію досвідченого ветеринара.

Кошенята від одного місяця мають їсти 5 разів на день, від 2-ох місяців — 4, а від чотирьох — 3. Дорослим харчуванням буде вважатися дворазове подавання їжі, і відбуватися воно повинно не раніше, ніж у восьмимісячному віці вихованця. При цьому їжа має бути теплою (не гарячою і не холодною).

Сухий корм ідеально впишеться в раціон петербурзького сфінкса. Але важливо тут під час покупки — дивитися на якість і наявність у кормі всіх потрібних вітамінів і мікроелементів. Що стосується натуральних продуктів, то ними вихованця годувати теж можна. Краще поєднувати корми і справжню їжу, чергуючи їх.

Якщо господар вирішив зовсім відмовитися від сухого корму, то слід запастися додатковими вітамінами для улюбленця, адже у звичайних продуктах їх не вистачатиме.

Чим можна годувати петерболда, крім сухих кормів:

  • вареними м’ясними продуктами: яловичиною, куркою, індичкою, телятиною;
  • субпродуктами: легенями, серцем;
  • овочами: буряком, кабачками, гарбузом;
  • рисовою і пшоняною кашею;
  • рибою (але виключно морською і у вареному вигляді);
  • кефіром (знежиреним), сиром, йогуртом;
  • свинячими або яловичими кісточками та хрящами (але не рибними або курячими, інакше вихованець подавиться).

Якими продуктами не слід балувати петерболда:

  • солодощами;
  • копченою рибою, ковбасою;
  • яйцями;
  • молоком, вершками, сметаною та маслом;
  • картоплею і бобовими;
  • фруктами.

Якщо правильно вибрати раціон для лисого улюбленця, то проблеми з травленням і зайва вага обійдуть петерболда стороною.

Особливості догляду

Не скажеш, що петербурзькі сфінкси потребують спеціального догляду. На відміну від кішок, які мають шерсть, лисих вихованців не потрібно розчісувати. У цьому основний плюс такої породи. В іншому ж є заповіді, яких будь-який господар повинен дотримуватися, а конкретно:

  • купання кота;
  • стрижка кігтів;
  • протирання очей;
  • чищення вух.

Купання петерболд потребує більше, ніж середньостатистичний кіт. А справа вся в тому, що його тіло схильне до пітливості та інших забруднень. Але ветеринари не рекомендують мити петербурзького сфінкса щодня.

А річ у тім, що на шкірі таких вихованців утворюється спеціальне мастило, яке виконує захисну роль, і постійно змиваючи його, можна спровокувати стрес у вихованця. Однак, як правило, її все таки необхідно обережно видаляти. Краще робити це чистою ганчіркою, змоченою в доглядовій олії. Або ж можна обійтися звичайною вологою серветкою. Не захоплюйтеся частим купанням з використанням шампунів, інакше шкіра петерболда почне лущитися.

Однак якщо вихованець по-справжньому забруднився, то викупати його можна навіть із застосуванням дігтярного мила. Після процедури необхідно як слід витерти сфінкса, інакше він застудиться і захворіє.

Що стосується зачіски кігтів, то робити це варто 2-3 рази протягом місяця. Однак це не означає, що вихованцеві не буде необхідна кігтеточка. Під час стрижки рекомендується додатково обробити кожен кігтик петерболда за допомогою пилочки, щоб шкіра улюбленця менше дряпалася під час розчісування.

Очі петербурзьких сфінксів вимагають спеціального догляду з однієї простої причини — у цієї породи котів немає війок, тому їхні очі не захищені від скупчення різних виділень у них. Щоранку власнику необхідно проводити огляд очей вихованця. Якщо в них накопичився слиз, слід видалити його за допомогою чистої ганчірочки. Необхідно звернути свою увагу на колір виділень. Здоровою ознакою вважається прозорий слиз у куточках очей, однак якщо відтінок став коричневим або зеленим, то варто звернутися до ветеринара.

У вухах петерболдів накопичується секрет, але власнику Не панікуйте через це і не намагайтеся очищати його щодня за допомогою ватних паличок. Буде достатньо робити це раз на 7 днів, заздалегідь купивши спеціалізований лосьйон у ветеринарній аптеці. Цим же лосьйоном необхідно витирати і ділянки між кігтів (місця скупчення жирового нальоту, який заважає коту рухатися).

На хвості петербурзького сфінкса зосереджені сальні залози у великих кількостях, тому часто там з’являються вугрі та вугрі. Спеціалізовані лосьйони для очищення і тут прийдуть на допомогу.

Деякі господарі думають, що тварина потребує постійної депіляції відмерлих волосків. До того ж так тварина має естетичніший вигляд. Але не поспішайте цим методом надати образу кота благородства. Гоління погано відіб’ється на подальшому шерстному покриві, зробивши його структуру жорсткою і ще менш симпатичною.

Таким чином, проводячи ці всі нескладні процедури для догляду, можна бути впевненим у здоров’ї та охайному зовнішньому вигляді лисого вихованця.

Здоров’я

Петербурзькі сфінкси, як і всі породисті особини, мають низку генетичних хвороб. Але на щастя для господаря, їх мало.

  • Найнебезпечнішим захворюванням вважається недорозвинений тимус. Завдання цього органу полягає в зростанні та розвитку організму тварини, а ще в імунному захисті. Якщо тимус недорозвинений, то петербурзький сфінкс загине ще будучи кошеням.
  • Коти блакитних і черепахових забарвлень більше за інших схильні до гіперплазії ясен. Це проявляється на пережовуванні їжі та на подальших проблемах зі шлунково-кишковим трактом. При появі перших ознак запалення варто звернутися до ветеринара за допомогою і складанням плану лікування.
  • Петерболди через відсутність шерсті можуть хворіти на простудні захворювання. Тому важливо не переохолоджувати вихованця, після купання насухо протирати його, а в холодну погоду одягати теплий одяг. Часто коти цієї породи забираються на ліжко до власника і сплять із ним під ковдрою. Можна теж придбати для вихованця теплу підстилку.
  • Петерболди страждають від алергічної реакції. Причому висипання ніколи не буває один раз. Зазвичай це стає постійною недугою тварини. Але власнику не слід хвилюватися, адже від реакцій алергії вихованця звільнить спеціалізований лосьйон із ветеринарної аптеки. Важливо лише стежити за станом шкіри улюбленця та прибрати чинники, що провокують висипання.
  • Відсутність шерсті у петербурзьких сфінксів робить їх особливо вразливими до зовнішніх небезпек. Наприклад, якщо у господаря власний будинок, а кіт гуляє на вулиці, то через цікавість тварини велика ймовірність отримати будь-яку травму (включно з укусом комахи, рептилії або собаки). Краще все таки тримати петерболда вдома, щоб уникнути різного роду травм, які спровокують подальші шкірні хвороби.

Головне — постійно стежити за станом вихованця, уникаючи всіх небезпек, і ось тоді складнощів зі здоров’ям вийде уникнути або хоча б звести до мінімуму. Загалом у петерболдів хороша імунна система, стійка до багатьох захворювань, що вважається незаперечною хорошою якістю цієї породи.

Розведення

В’язка петерболдів потребує спеціальної уваги та підходу. Тут краще не пускатися в експерименти, тим більше це стосується малодосвідчених заводчиків. Дозволяється в’язати петербурзького сфінкса з орієнталом, сіамом, яванезом і балінезом.

Головне не забути врахувати момент, що якщо кошеня купується з метою розведення, то потрібно дотримуватися особливої обережності. Інакше можна переглянути стерильність хлопчиків і відсутність лактації у дівчаток.

Яких правил потрібно дотримуватися, щоб в’язка була правильною.

  • Кішку необхідно в’язати лише тоді, коли вона досягне віку 12 місяців. При цьому в неї має пройти перша або друга тічка. До цього часу в’язка заборонена, оскільки організм вихованця ще не сформувався до кінця.
  • Краще, щоб хоча б в одного з улюбленців уже був досвід в’язки, інакше він може загубитися, завдяки чому результат не буде досягнутий.
  • Обом представникам породи мають бути за 2 тижні перед в’язкою зроблені всі щеплення (включно із заходами запобігання від глистів).
  • Не варто купати кішку перш ніж в’язати її. Спеціалізовані шампуні змиють її натуральний запах, який має привабити самця.
  • За правилами кішка має бути привезена до кота. Робиться це завдяки тому, що котам важливо відчувати себе спокійно на своїй території. Інакше вони почнуть досліджувати незнайому територію, що займає багато часу. При цьому важливо, щоб тічка у кішки тривала вже 2 або 3 дні перед в’язкою. Термін, на який можна залишити одного вихованця в іншого, становить максимум 5 днів.
  • В обох тварин мають бути підстрижені кігтики — через агресивність і навіть жорстокість шлюбних ігор. Інакше петербурзькі сфінкси ризикують завдати один одному ушкодження.
  • Що стосується пологів, то кішкам краще народжувати до 7 років, при цьому 1 або 2 рази протягом року. Таким чином, здоров’ю петерболда не буде завдано шкоди.

Якщо дотримуватися всіх правил догляду, годування і в’язки петербурзьких сфінксів, не обділяти їх увагою і дарувати їм турботу, то ці ласкаві лисі улюбленці тішитимуть власників довгий час.

Набагато більше про породу петерболд дивіться в наступному відео.

Синоніми назви Пітерболд Країна походження Російська Федерація Порода отримана шляхом схрещування Донський сфінкс x Орієнтальна кішка Рік зародження породи 1994 Аборигенна порода немає Якою фелінологічною організацією визнана? FIFe, WCF Життєва тривалість 13-15 років

Весь вигляд великі кішки з з гарним ефектом зовнішністю Розмір великий Зріст, см 23-30 Вага, кг 3-5 Шерсть найпородистіші представники породи голі, голороженние і флокові, зустрічаються також і з залишковою шерстю — бражі Довжина вовни без шерсті Підшерсток немає Забарвлення буває різним, більше цінуються кремовий, шоколадний, ліловий, блакитний і колор-поїнт, трапляються також і бі-колорні забарвлення Малюнок колор-пойнт Триколірне немає Літера М на чолі немає Морда (фільтр) витягнута Розмір вух великі Форма вух округлий кінчик Пензлик на вухах немає Очі середні Хвіст (фільтр) довгий Лапи довгі Пухнастий хвіст немає

Загальний опис зазвичай доброзичливі, цікаві, активні, люблять усіх членів власної сім’ї та потребують контакту з людьми Лагідність лагідна Доброзичливість доброзичлива Дружелюбність доброзичлива Активність активна Грайливість дуже грайлива Ледачість ні Слухняна так Щуролов так

Підходить для житлової площі так Підійде для дітей так Складність догляду нескладний догляд Догляд за шерстю потрібно щодня витирати тіло мокрою ганчіркою та купати у спеціалізованих шампунях частіше ніж звичайних котів Ступінь линьки не линяє Гіпоалергенна ні Здоров’я хворіють нечасто

admin

Recent Posts

Визитки на заказ – преимущества, кому они полезны и сферы применения

Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…

1 тиждень ago

Какая жижа лучше для пода в 2024 году?

Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…

2 тижні ago

Раздвижные двери: идеальное решение для экономии пространства и современного интерьера

Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…

3 тижні ago

Освещение для квартир, домов, промышленных объектов

Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…

3 тижні ago

Чем заняться на выходных

Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…

4 тижні ago

Переваги працевлаштування у Нідерландах для українців

Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…

4 тижні ago