Categories: Тварини

Гіперпаратиреоз у кішок

Серед самих різних хвороб системного характеру, що розвиваються на тлі порушення процесів обміну в організмі, одне з перших місць займає гіперпаратиреоз. Ця патологія з’являється при дуже високому вимиванні солей кальцію з кісткових структур і проникнення їх в системний кровотік.

Згідно фізіологічним нормативам, кількість загального кальцію міститься в організмі, в кістках скелета і зубах, становить 99% і тільки 1% перебувати в крові. Розвиток гіперпаратиреозу у кішок призводить до дисбалансу і системних порушень в організмі тварини.

При розвитку патологічного процесу у вихованця з’являються болі в кістках і суглобах, порушується функція кістково-м’язового апарату, розвиваються диспепсичні розлади і порушення в нервовій системі. Надзвичайно важливо господареві помітити перші зміни і відмінні ознаки гіперпаратиреозу, для того щоб звернутися за професійною допомогою і не допустити розвиток допустимих значних складнощів.

Причини розвитку гіперпаратиреозу

Гіперпаратиреоз у кішок розвивається при порушенні балансу кальцію і фосфору. для того щоб розібратися в причинах патології, потрібно знати, що фізіологічно звичайне зміст потрібних речовин на мінеральній основі в кров’яному руслі підтримується шляхом впливу гормонів. Одним з головних гормонів, які забезпечують звичайний обмін мінеральними речовинами в організмі, вважається паратгормон.

Продукується паращитовидної залозою Паратиреоїдний гормон прямо впливає на запозичення необхідного кальцію з кісткових структур. Ниркові структури починають працювати в дуже високому режимі, що дає можливість утримати іони Ca в організмі.

Іншим важливим гормоном, що бере участь в мінеральному обміні організму, вважається кальцитонін, що продукується залозами щитовидки. Дане гормональне речовина має прямо протилежною дією, зберігаючи необхідний організму баланс.

Порушення в рівновазі і виробленні таких 2-ух гормонів призводить до небезпечних великих порушень у всьому організмі. При різкій нестачі кальцію, з’являється зменшення числа циркулюючого обсягу крові, що за собою тягне дуже високу виробництво гормону паращитовидної залози.

Паратгормон провокує виведення кальцію з кісткових тканин і перенесення його в кров’яне русло, таким чином, підтримуючи його звичайний рівень. Виходячи з цього це призводить до передчасного руйнування кісток і відсутність можливості регенерації. В результаті патологічного процесу кісткові структури у всьому організмі стають більш крихкими і слабкими.

Той же процес відбувається і при надлишку фосфору в поживному раціоні тварини. Кальцій під дією фосфору перестає нормально абсорбуватися стінками кишечника, його кількість в крові падає і активізується паращитовидна залоза, що виробляє паратгормон.

Симптоми і діагностика гіперпаратиреозу

Ознаки гіперпаратиреозу у кішок залежать від ступеня розвитку патології і від її виду. У ветеринарії розрізняють кілька видів гіперпаратиреозу-первинний і аліментарний. Перший вид захворювання розвивається на тлі збільшення вироблення паратгормону через пухлинних процесів в паращитовидної залозі, гіперплазії тканинних структур щитовидки. Відзначається у старих тварин і вихованців зі зниженим імунітетом.

Симптоми первинного гіперпаратиреозу відрізняються апатичністю тварини, зниженням апетиту і відмовою від їжі. Довгий час володар тварини може не відзначати змін, так як подібна поведінка для кішки цілком Відмітна і не викликає підозр. У міру того як патологічний стан прогресує, у вихованця розвиваються такі ознаки:

  • відчуття болю в області суглобів і кісток (кішки нервово реагують на торкання до себе, відмовляються від рухливих ігор, де потрібно бігати і скакати;
  • розвиток остеопорозу (крихкості кісток), можливі спонтанні переломи – — розвиток дисфункції нирок і утворення конкрементів в сечостатевій системі прямо пов’язане з порушеннями процесів обміну в організмі (вихованець жалібно нявчить при спробах сечовипускання, не контролює акт виведення сечі); (в запущених випадках гіперпаратиреозу діагностують порушення в роботі нирок, аж до недостатності органів);
  • дисфункція травного тракту на тлі якої розвиваються запальні процеси в підшлунковій залозі і шлунку (відрізняється відмовою від прийому їжі і падінням маси тіла).

У більшості випадків прі не звичайному перебігу захворювання, у кішок відзначають слабкість в м’язах, зниження їх тонусу і полідипсія (дуже високу спрагу). Обов’язково потрібно згадати, що перші етапи розвитку патології первинного типу добре піддаються лікуванню за допомогою збалансованого дієтичного харчування.

Вторинний гіперпаратиреоз поділяють на кілька видів – аліментарний і нирковий. З’являється подібне порушення в обмінних процесах через дуже високого освіти гормону паращитовидної залози при неправильному балансі речовин на мінеральній основі – знижена кількість кальцію і дуже високий вміст фосфору.

На тлі ниркової форми вторинного гіперпаратиреозу, що з’являється, в основному, при хронічній недостатності нирок, організм тварини перестає контролювати правильний баланс електролітів. При цьому кількість фосфору автоматично збільшується, а кальцію зменшується.

Ниркова форма захворювання відрізняється наступною симптоматикою:

  • зменшення активності і байдужість кішки; ; ;
  • поступова втрата зубів;.

Запущені форми захворювання відрізняються деформацією кісткових структур, кульгавістю і розладом травлення. На тлі дисбалансу речовин на мінеральній основі при нирковій формі гіперпаратиреозу порушується робота міокарда, а ще можливий парез задніх або передніх кінцівок.

Дуже часто у кішок діагностують аліментарний тип гіперпаратиреозу, що розвивається на тлі невірно збалансованого раціону харчування, де домінує фосфор і є недолік кальцію.

Аліментарний гіперпаратиреоз може з’явитися у кішок при харчуванні з дуже високим вмістом м’яса, риби, круп в разі дефіциту ретинолу і ергокальциферолу, фтору, магнію і фітину (кальцієво-магнієвий комплекс).

Діагностика патології повинна обов’язково проводитися в умовах стаціонару клініки. Ветеринарним фахівцем проводитися ретельний клінічний огляд тварини і збір анамнезу. В ході опитування власника, доктор отримує інформацію про характер харчування вихованця, наявність нетипової поведінки у кішки протягом двох-трьох тижнів перед відвідуванням лікаря.

Постановка точного діагнозу в себе включає обов’язковий загальний аналіз крові і біохімію. Проведення останнього дає можливість визначити кількість іонів Ca і фосфору в крові.

Додатковим методом діагностики вважається рентгенографія. Це дозволяє візуально визначити різні іскревления стовпа хребта, можливі заломи хребців в області хвоста, низьку щільність кісткових тканин. У певних клініках можливе проведення досліджень, спрямовані на визначення роботи паращитовидної залози.

Лікування і профілактика захворювання

Визначення подальшої схеми лікування залежить від ступеня розвитку патології і її виду. При першій формі гіперпаратиреозу, викликаної порушеннями в роботі залози, основа лікування полягає в зміні харчування тварини.

Ветеринари рекомендують підбирати готові гранульовані корми супер-преміум класу. У них вже заздалегідь встановлено правильний баланс корисних нутрієнтів, мінералів і вітамінів.

Первинна форма патології лікуватися не тільки консервативним методом.

Нерідко застосовується своєчасне втручання, метою якого вважається резекція уражених часток паращитовидної залози. Це дозволяє істотно знизити дуже високу виробництво паратгормону, знизивши таким чином викид кальцію в кров’яне русло.

Після поведінки втручання хірургічним шляхом рекомендується залишити тварину в лікарні клініки для докладного спостереження ветлікаря. Це потрібно для того, щоб кожен день проводити дослідження змін у вмісті кальцію кров’яним руслом.

Лікування вторинного гіперпаратиреозу, залежить від форми – ниркової або ж аліментарної. Схема терапії персонально складається для будь-якого з клінічних випадків. Рухи тварини обмежують, поміщаючи в спеціалізований вольєр на тиждень-два.

Далі, персонально створюють харчування на дієтичній основі з необхідними вітамінами і мінералами. Лікування аліментарної форми гіперпаратиреозу в себе включає використання медичних препаратів з метою поліпшення стану кісткових структур.

Дуже часто патологічні зміни в організмі супроводжуються хронічними запорами. Важливо стежити за кількістю рідини в раціоні, а в перший час для полегшення спорожнення кишечника можна скористатися вазеліновим маслом.

При нирковому типі гіперпаратиреозу використовують схожу методику, при цьому зменшують кількість цього елемента як фосфор, що дасть можливість зменшити його кількість не тільки в кровотоці, але і зменшити всмоктування його з травного тракту. Важливо пам’ятати, що захворювання пов’язані з порушеннями в ендокринній системі вимагають довгого лікування, а при відсутності допомоги негативно впливають на стан здоров’я.

Кращою попередженням гіперпаратиреозу вважається правильно складений раціон. Якщо тварина знаходиться на натуральному харчуванні, важливо додавати мінеральні комплекси і вітаміни. При годуванні кішки сухим кормом слід підбирати ті, які підходять під певний вік тварини.

Ігнорування проблеми здатне привести кота до інвалідності і фатального результату. Помітивши, що тварина стало апатичним або накульгує, рекомендується піти до лікаря і провести потрібну перевірку.

Актуальна діагностика дає можливість виключити серйозні ускладнення. При відсутності дій з боку господаря, кішка може стати інвалідом, можливий також і смертельний результат.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Бюро переводов – популярная современная компания

Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…

4 дні ago

Що таке проктосигмоїдит?

Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…

2 тижні ago

Як підібрати планшет під свої вимоги

У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…

2 тижні ago

Минераловатный базальтовый цилиндр: универсальное решение для теплоизоляции

В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…

2 тижні ago

Як обрати книгу по душі: поради для читача

Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…

3 тижні ago

Надійний хостинг для вашого бізнесу: оренда Віртуальних серверів від 3v-Hosting

Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…

3 тижні ago