Гемобартонельоз-паразитарна хвороба, викликана патогенним мікроорганізмом гемобартенеллой (мікоплазма). Захворювання в клінічній ветеринарній практиці має назву інфекційної анемії кішок. Патологія відрізняється ураженням червоних кров’яних тілець, зміною і модифікацією хімічних і фізичних властивостей крові, що призводить до пошкоджень важливих систем організму.
Існувати у відкритому зовнішньому середовищі, без носія, мікоплазми цього виду не можуть, гинучи під впливом тепла і світла.
В основному, гемобартонельоз протікає без вираженої симптоматики, а тварина вважається носієм інфекції протягом декількох років або ж все життя. Близько 30% домашніх чотириногих хворіють на інфекційну анемію з вираженими ознаками хвороби.
Активується патогенна бактерія в організмі при різкому зниженні захисних сил організму (на тлі вагітності, вакцинацій, своєчасних втручань, вірусних хвороб). Дуже часто основою зниження імунних сил організму і розвитком гемобартонельозу вважається стан стресу вихованця.
Чутливі до патології невеликі кошенята і дорослі кішки, але частіше діагностується інфекційна анемія у вихованців в перші роки життя. Доведено, що схильні до захворювання більше самці.
Гемобартонельоз у кішок розвивається і поширюється в організмі при значному порушенні в роботі імунної системи. Клітинний захист займає важливе місце в механізмі протистояння інфекційної анемії.
Після того, як збудник потрапляє в організм кішки, шкідливі мікроорганізми починають активно збільшувати власну колонію, вражаючи червоні кров’яні тільця і клітинні структури печінки, лімфатичних вузлів, кісткового мозку і селезінки.
Гемобартонели фіксуються до еритроцитів, потроху призводять до пошкодження оболонки, змінюючи хімічні та фізичні властивості на клітинному рівні. Властивості транспортування кисню еритроцитами порушуються, а самі червоні кров’яні тільця швидше гинуть (середня тривалість існування еритроцита – 120 днів).
Уражені гемобартнеллами клітини навантажуються нестандартними антитілами і швидше схильні до фагоцитозу.
Інфекційна анемія з перевагою уражених червоних кров’яних тілець завжди супроводжується порушеннями і зміною в організмі. Перш за все страждають селезінка і печінка, відзначається їх збільшення в обсягах. Але недокрів’я починає розвиватися тільки в тому випадку, коли системи кровотворення перестають справлятися з власними функціями. Таким чином, симптоми гемобартенеллеза у кішок розвиваються з початком надходження незрілих червоних кров’яних тілець в системний кровотік.
Причинами діатезних геморагій і дистрофій органів з паренхіматозних тканин ставати недолік в них кисню. Гіпоксія тканин призводить до порушень трофіки в клітинах, порушуючи рівновагу кислотно-лужного балансу. Це супроводжується ацидозом, екскретуванням гемоглобіну в урину (сеча набуває червоного або темно-коричневого кольору).
Інфікуватися гемобартенеллезом домашні кішки можуть декількома шляхами:
При порушеннях процесів обміну в організмі на тлі прогресуючого гемобартенеллеза, розвивається загальне отруєння, процеси запального характеру і крововиливи. Хворобливі симптоми у уражених тварин відрізняються гарячковими станами, порушеннями роботи серця і системи травлення.
Незважаючи на високу заразність, гемобартонельоз кішок не заразний для людей і зустрічається тільки у кішок. За однією з версій вірус лейкемії кішок займає важливе місце в розвитку інфекційної анемії. В ураженому вірусом лейкозу організмі легше розвиваються мікоплазми, так як з’являється імуносупресія.
Відмінні симптоми гемобартенеллеза у кішок розвиваються не відразу ж після інфікування. Період від моменту проникнення простих в організм до початку прояву ознак становить 1-2 тижні. У цей період Уважний володар тварини відзначає у вихованця відмова від прийому їжі, різке зменшення маси тіла, втома і апатичність. Кішка намагається менше рухатися, вважаючи за краще більше відпочивати.
Ветеринарна медицина виділяє 4 ступеня хвороби:
Зафіксовані випадки важкого протікання інфекції, при якому кішка різко худне, багато спить, діагностуються ознаки інтоксикації і зневоднення організму. Для важкого напрямки гемобартенеллеза отличительно наявність наступних симптомів:
Діагностика захворювання можлива виключно при дослідженні мазків крові. Подібних проб потрібно взяти не менше 10, взятих в різні проміжки у хворої тварини на різних стадіях проявів. Загальний клінічний огляд і загальний аналіз крові нечасто дають хороші результати і вірну постановку діагнозу.
Патологоанатомічні зміни характерні виключно для гострої стадії напрямки. Відзначають збільшилася в розмірах серце, видно маленькі згустки крові, клітини серця (кардіоміоцити) набряклі і мають чітко виражена ознаки дистрофії. У просвітах судинних сплетінь знаходяться кров’яні згустки.
Легеневі структури мають тістоподібну консистенцію, в червоному кольорі, а на поверхні розрізу виділяється рідина пінистого характеру. Строма конкретно легкого відрізняється набряком і вираженим потовщенням з інфільтрованими лімфоцитами.
Ниркові структури збільшені в об’ємі, щільні, а в просвіті канальцем діагностуються Протеїнові маси з гіаліновими циліндрами. Епітеліальні клітини змінені дистрофічними процесами. Печінка і селезінка збільшені в об’ємі, мають в’ялу структуру.
Постановка прижиттєвого діагнозу на гемобартенеллез у кішок включає деякі додаткові методики, наприклад реакція імунофлюоресценції, і полімеразної ланцюгової реакції. Але основним аналізом вважається дослідження мазка крові, заздалегідь пофарбованого за Романовським-Гімза. При цьому можливо виявити мікоплазми, розміщені на поверхневих мембранах не тільки червоних кров’яних тілець, а й лейкоцитів, тромбоцитів і навіть в плазмі крові.
Загальний аналіз крові дає можливість виявити також і зменшення числа еритроцитів по співвідношенню з лейко і тромбоцитами.
Схема вдалого лікування гемобартенеллеза домашніх кішок залежить від кваліфікації лікаря і ступеня ураження органів знаходяться всередині тварини. На підставі отриманих даних фахівець розробляє лікування.
Терапія інфекційної анемії досить довга і при нормальному перебігу становить до 3 тижнів. У складних важких випадках при значному ураженні внутрішніх систем лікування може затягнуться. Основа терапії-усунення паразитів і видалення супутніх симптомів.
Дуже часто використовують такі медикаментозні засоби:
В період лікування від гемобартенеллеза хороший лікувальний ефект має препарат»Байтрил». Він володіє не тільки протимікробними властивостями, але і сприяє підвищенню захисних сил організму. Загальне зміцнення імунних сил організму збільшує шанси на повне одужання тварини.
Не допустити захворювання кішок гемобартенеллезом можна лише в разі вжитих заходів попередження. Потрібно максимальні сили зосередити на зміцненні сил організму. Важливо стежити за раціоном харчування, збалансованістю і насиченістю необхідними вітамінно-мінеральними комплексами.
Дуже важливо стежити за вихованцем під час прогулянок на вулиці. Це дасть можливість зменшити можливість контактування з хворими тваринами. Ще необхідно звертати свою увагу на виконання правил утримання, вчасно проводити профілактичні обробки від бліх і кліщів.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…
Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…
Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…
Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…
Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…
Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…