Будь-який домашній вихованець потребує гарного догляду та грамотного утримання. Це стосується не тільки широко поширених кішок, собак, папуг і хом’ячків. За всіма правилами потрібно доглядати і за домашньою лисицею. Ця екзотична тварина виглядає вельми мило, її хочеться приголубити, потискати. Однак зовнішність домашніх лисиць оманлива — вони вимагають від своїх власників особливого ставлення і догляду.
Екзотичних тварин сьогодні заводять не тільки в розкішних будинках за містом, а й у звичайних квартирах міста. Більшість людей віддають перевагу конкретно пишнохвостим красуням — лисицям. Ці вихованці привертають погляди до себе миловидною зовнішністю, завзятим характером.
Важко не закохатися в таке чарівне створіння. Але врахуйте те, що за ним доведеться ретельно і правильно доглядати. Якщо утримувати лисицю неправильно, це призведе до катастрофічних наслідків.
Людей, які бажають обзавестися таким пухнастим другом, цікавить питання: які лисиці вважаються ручними й одомашненими? Розглянемо докладно, представників яких порід можна тримати вдома.
Свого часу вчені проводили багато дослідів з одомашнення диких лисиць. У результаті стало відомо, що максимально чутливими до цієї дії виявляються чорнобурки.
Красива чорнобура лисиця приручається швидко і легко. Вона запам’ятовує власного господаря. Якщо забезпечити такому розкішному вихованцеві всі необхідні умови утримання, то в неволі він почуватиметься чудово.
За довжиною чорнобурка досягає позначки в 60-90 см. Для неї властивий розкішний пухнастий хвіст, який може доростати до 60 см. Середня вага чорнобурої лисиці — 10 кг.
Хутро може мати найрізноманітніше забарвлення. Деякі особини мають виключно чорний колір шерсті, а кінчик їхнього хвоста контрастує білим забарвленням. Зустрічаються й особини, хутро яких відрізняється ненав’язливим бурим або блакитним відтінком, а боки в них сіро-попелясті.
Цуценя чорнобурки фахівці наполегливо рекомендують купувати в спеціальному розпліднику або зоомагазині. Якщо в особи, яка продає таку тварину, немає всіх потрібних документів, то вихованця краще не брати.
Чорнобурка вважається спокійною особиною. Якщо на її адресу від людини не виходить агресії і тварина не відчуває небезпеки, то вона не буде ховатися і боятися, легко піде на контакт. Рухи чорнобурої лисиці спокійні, неквапливі. Якщо ж її налякати, то вона відразу ж витягне власний пухнастий хвіст і втече з чудовою швидкістю.
У Російській Федерації звичайна руда руда лисиця теж належить до тварин, що приручаються. Забарвлення шубки у цього вихованця може мати дуже багато різних відтінків. Зустрічаються як насичено-руді, так і сіруваті особини. Традиційне і найпопулярніше забарвлення шерсті передбачає білі або світло-жовті груди та живіт, кінці лапок і вух — чорні, а кінчик хвоста зазвичай білий.
Домашні руді лисиці, виведені штучним шляхом, можуть важити від 10 до 15 кг. Їхні лісові родичі відростають більш дуже маленькими й акуратними, їхня середня вага становить лише 5-6 кг.
Звичайна руда лисиця вважається дуже енергійним і завзятим вихованцем. Вона жвава, відрізняється міцним імунітетом, тому й хворіє нечасто.
Пустельна лисиця фенек — ще один представник лисиць, яких можна тримати як домашніх улюбленців, що проживають у будинку. Порівнювати цю лисицю зі звичайними собаками або кішками безглуздо, але все ж таки вони мають конкретні спільні лінії. Фенеки мають приблизно такі ж розміри, як і маленькі кішки. Їхні звички й особливості поведінки також схожі.
За пустельними лисицями можна помітити легку відчуженість, специфічну для побутових кішок. Від собак ці тварини запозичили грайливість і енергійність.
Лисичка фенек може здаватися справжньою плюшевою іграшкою, але потрібно завжди пам’ятати, що це дикий звір. Трудомісткий догляд таким вихованцям зазвичай не потрібен. Їх навіть можна привчити до лотка, щоправда, без періодичних промахів тут обходиться іноді.
Заводячи домашню лисицю, потрібно пам’ятати, що це дуже серйозна відповідальність. Такий екзотичний вихованець має мало спільного з природними кішками і собаками, тому поспішати з його покупкою не варто. Для початку потрібно розібратися у всіх плюсах і мінусах утримання подібного звірка.
Розглянемо плюси утримання домашньої лисиці.
Мінуси утримання одомашненої лисиці.
Тільки зваживши всі за і проти утримання, варто заводити домашню лисицю. Необхідно бути готовими до всіх труднощів, які можуть з’явитися, коли вдома живе аналогічний вихованець.
Купуючи такого красивого й оригінального улюбленця, потрібно брати до уваги всі особливості його характеру та поведінки. Одомашнені лисиці — тварини незалежні, норовливі, однак водночас показують довіру до власного власника. Вони можуть без особливих проблем приспасабливаться під людський настрій. Руді красуні не люблять залишатися на самоті, що ще один раз підтверджує той факт, що в них існує багато єдиних рис із собаками.
Домашні лисиці кмітливі та мають відмінну пам’ять. З ними можна досить легко і без особливих проблем налагодити контакт. Лисиця може бути слухняною і доброзичливою, якщо ставитися до неї з добром і любов’ю. А ось карати вихованця небажано. Лисиці злопам’ятні і після можуть помститися людині, яка покарала їх або поставилася зі злістю.
Як собаки лисиці найімовірніше почнуть виляти хвостом. Подібна поведінка вважається сигналом про те, що вихованець готовий грати і гратися. Якщо руда красуня підставляє животик, це означає, що вона показує повну довіру або хоче помиритися з людиною. Якщо ж лисиця притиснула вушка, це вказує на те, що вона чогось боїться.
З ручними лисицями можна гуляти на повідку. Щоправда, експерти рекомендують вирушити на прогулянки з подібною твариною ввечері. На превеликий жаль, запах лисиці може приваблювати собак мисливських порід, які також виходять погуляти. Зазначені обставини призводять до певних проблем.
Лисиця грайлива і доброзичлива. Як і кішка, вона неабияк любить застрибувати в порожні коробки, носитися за м’ячиком. Сусідство з іншими домашніми тваринами не принесе проблем, якщо останні мають великі або середні розміри. Доросла лисиця і кішка навряд чи викликатимуть один в одного інтерес. Агресію лисиця може виражати в разі якщо кидається на захист власного потомства.
Якщо вдома живе маленьке цуценя або кошеня, то для лисички вони можуть стати добрими друзями. Дуже часто ці звірята разом вкладаються спати, разом граються і гріють одне одного.
Між домашніми лисицями і собаками зазвичай витримується дистанція. Вони можуть і подружитися, тим більше якщо живуть на одній території з перших років разом.
Для лисиці абсолютно будь-якої породи потрібно організувати умови утримання, по-максимуму наближені до її природної, природної обстановки. Тільки в хороших умовах можна говорити про хороше здоров’я і розвиток екзотичного звірка. Розглянемо, як потрібно правильно утримувати лисицю вдома.
Лисицю можна тримати у вольєрі на вулиці. Однак він зобов’язаний мати стіни, дах і підлогу. У вуличному вольєрі необхідно розташувати:
На вулиці вольєр для лисиці рекомендується встановити в спокійному, відокремленому місці. Добре, якщо воно буде подалі від сусідів, інакше нічні «пісні» тварини можуть їх обурити.
Дуже часто лисиць у квартирі переселяють жити на балкон. Це задовільне рішення для простої лисиці, а ось пустельний фенек почуватиметься зручно тільки в цих умовах, де сухо і тепло (близько +20 градусів) цілий рік.
Прекрасні умови утримання для домашньої лисиці — окрема кімната або її частина з облаштованою перегородкою. Фенеки дуже люблять зариватися в пісок і виконують це разюче швидко, тому подібних лисичок краще забезпечити зазначеним сипучим матеріалом для реалізації його інстинкту.
Лисицю складно назвати надто вибагливою твариною, проте за нею все одно потрібно згідно з правилами доглядати. Шерстяний покрив у таких вихованців красивий, пишний. Його рекомендується розчісувати звичайною щіткою для тварин, що живуть вдома. Придбати її можна в будь-якому зоомагазині.
Фенеки люблять, коли їх причісують, тому нехтувати цією процедурою не слід. Розчісуючи лисицю, можливо не тільки доставити їй задоволення, а й налагодити вузький контакт.
Багатьох заводчиків цікавить, чи потрібно купати домашню лисицю. Нагальної потреби в цьому немає, однак якщо вихованець сильно забруднився, його потрібно вимити, застосовуючи спеціалізований гіпоалергенний шампунь для собак. Краще, звісно, підбирати засіб, у якому немає ароматизаторів.
Купати лисицю частіше 1 разу протягом місяця не потрібно. Мити часто можна лише лапки тварини. Наприклад, після зимових прогулянок варто вимити лапи лисиці з шампунем «Черевичок».
Потрібно завжди пам’ятати про протипаразитарні обробки, захист від піроплазмозу, який передається кліщовими укусами. Доводиться стежити за станом чотирилапого друга. Якщо у лисиці пропав апетит, сухий ніс, регулярне чхання, течуть сльози з очей — це погані сигнали, які свідчать про те, що улюбленця потрібно показати ветеринару якомога швидше.
Лисиця — хижа тварина, тому її харчування має бути протеїновим. У природі ці звірі часто їдять ягоди, коріння рослин і дикі фрукти — з цих продуктів вони отримують вітаміни. Щоб харчування домашньої лисиці було збалансованим, у меню повинні бути такі інгредієнти:
Хоча б 1 раз протягом тижня лисиці потрібно давати живих дрібних гризунів — у природній обстановці проживання це їхня основна їжа. Доступ до води має бути вільним.
Певні продукти харчування можуть завдати здоров’ю домашньої лисиці серйозної шкоди, аж до смерті вихованця. Розглянемо, що давати не можна:
Лисиці схильні до переїдання й ожиріння, тому за їхнім харчуванням доводиться стежити максимально ретельно. Експерти радять годувати таких вихованців маленькими дозами, не рідше 3 разів на день.
Якщо забезпечити одомашненій лисичці правильне і правильне харчування, вона може прожити до 20 років вдома. У природному ж середовищі ці звірі в середньому живуть близько 7 років.
Як і з будь-яким іншим вихованцем, з лисицею потрібно розмовляти мовою любові та розуміння. Незважаючи на велику кількість єдиних рис, лисицю все таки не варто плутати з собакою. Господарям доведеться запастися терпінням, а саме на перший рік життя звірка в будинку.
Займатися вихованням лисеняти потрібно від самого початку його виникнення в житлі. Відкладати цю справу на потім не слід. Тварина обов’язково має вивчити команду «фу». Дресирувати і виховувати лисицю потрібно методом «пряник і відсутність пряника». Говорячи простіше, карати звірка за невиконання команди не можна.
Замість цього йому просто не потрібно давати ласощі. Якщо ж лисиця виконала те, що від неї потрібно було, її необхідно обов’язково винагородити.
Досвідчені експерти радять схилятися тільки до безконтактних методів покарання тварини. Якщо впливати на домашню лисицю фізично, вона обов’язково віддалиться від людини, втратить до неї довіру. Контакт може бути втрачений назавжди і безповоротно, тому бити вихованця і кричати на нього не потрібно.
Як зазначалося вище, лисиці мають відмінну пам’ять і хорошу кмітливість. За якусь провину звірка можна просто закрити в клітці/вольєрі або пропустити один прийом їжі. За рахунок подібних дій лисиця швидко засвоїть урок. Також можна грюкнути в долоні і злегка гримнути, якщо хижачку спіймали на «місці злочину», але ці дії виявляться марними, якщо виконувати їх уже після того, як звір щось накоїв.
Вихованець зобов’язаний мати велику кількість іграшок, щоб він не рвався псувати інші речі в будинку. Останні краще ховати подалі від лисеняти.
Лисиці — хижі звірі, нічні мисливці. У природному середовищі вони активні вночі, що в домашньому утриманні може бути гігантською проблемою. Приручити і перевести звірка на режим дня можна так: завантажити його іграми і заняттями до такої міри, щоб до ночі у нього не залишилося ні сил, ні енергії. Тут-то і стане в нагоді незліченна безліч іграшок, з якими вихованець зможе займатися протягом усього дня.
Вчити лисицю нових команд слід акуратно, без зайвого нав’язування. Не слід тиснути на цю тварину — лисиці незалежні й не терплять, коли їх змушують щось робити проти їхньої волі. Заняття і дресура повинні викликати у вихованця інтерес, тоді справа піде і швидше, і веселіше. Головне, не поводитися агресивно щодо тварини. Якщо ставитися до неї зі злістю, стосунки будуть зіпсовані, дресирування виявиться безрезультатним.
Якщо не виходить виростити звірка самостійно, краще звернутися до професіонала з досвідом.
Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…
Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…
Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…
Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…
Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…
Дорогоцінні метали, такі як золото, срібло та платина, протягом багатьох століть вважалися символом багатства і…