Панлейкопенія, або котяча чумка – хвороба, небезпечна і для дорослих кішок, але кошенята особливо схильні до цієї, без перебільшення, смертельної інфекції.
Причини, шляхи зараження, симптоми, лікування панлейкопении однакові як у кошенят, так і у дорослих кішок. Отримати загальні відомості про це вірусне захворювання ви можете з нашої статті про панлейкопении кішок . Тут же зупинимося на особливостях напрямки даної хвороби у кошенят.
Панлейкопенія-це важка хвороба, вражає шлунково-кишковий тракт і кровотворну систему. Схильні до захворювання всі представники сімейства котячих. Хвороба викликає Пірус панлейкопенії кішок, що знаходиться у власності до сімейства парвовірусів.
Кошенята можуть інфікуватися також, як і дорослі кішки – при контакті з виділеннями хворих тварин. Інфікування відбувається як при безпосередньому контакті, так і при використанні загальними предметами догляду з хворими і вірусоносіями. Можливе занесення вірусу з вулиці, якщо власник або тварини, які потребують вигулу, контактували із зараженими фекаліями. Іншими словами, вірус можна принести з вулиці на взутті, одязі, вовни.
Вірус панлейкопенії кішок широко популярний, тому ймовірність інфікуватися їм, особливо в сильних накопиченнях тварин (квартири, в яких зібрані десятки кішок, пташині ринки і так далі) занадто велика.
У дорослих кішок зустрічається захована форма хвороби, коли тварина довгий час майже не проявляє симптомів хвороби, а ще вірусоносійство. Зовні здорова тварина може бути смертельно небезпечно для кошеня.
У кошенят часто можна зустріти внутрішньоутробне інфікування: вірус з організму вагітної кішки проникає через плаценту. Оскільки вірус панлейкопении для власного розмноження застосовує швидко діляться клітини, він призводить до важких патологій плодів. В результаті кошенята народжуються мертвими або нежиттєздатними.
Можливе інфікування вже після народження. Найбільш уразливі кошенята у віці 2-5 місяців, але великий ризик хвороби зберігається і у підлітків.
Хвороба відноситься до особливо небезпечним навіть і для дорослих тварин, а серед кошенят смертність може досягати 90%. Це пов’язано, по-перше, з недосконалістю імунної системи кошеня, друге, з малими ресурсами організму, третє, із загальною незрілістю всіх органів і систем.
У кошенят хвороба протікає в переважній безлічі випадків в гострій або навіть швидкої формі. При останньої хвороба протікає протягом пари годин або менше і завершується завжди летально.
Господарі можуть помітити гостро почався пронос, а потім приходить загибель тварини. В даному випадку в небезпеці всі кошенята, які контактували із загиблим, і потрібно негайно робити заходи попередження.
При раптовій загибелі кошеня в посліді слід боятися перш за все власне панлейкопении і починати лікування конкретно від неї. При появі симптомів буде, найімовірніше, вже пізно.
Традиційна картина чумки у кошенят виглядає так. Тварина різко втрачає активність, відмовляється від їжі, у нього починаються пронос і блювота. У виділень своєрідний вкрай поганий запах. На даному кроці господарі, в основному, плутають вірусне захворювання з отруєнням і тому запізнюються за допомогою.
Часто або сама хвороба, або викликані їй зневоднення і інтоксикація призводять до ураження нервової системи. В даному випадку у кошенят як правило спостерігаються кругові (манежні) руху і судоми.
Етапи діагностики панлейкопении у кошенят ті ж, що у дорослих тварин: загальний огляд, аналізи на вміст вірусу, клінічний аналіз крові. Але у кошенят складність проведення аналізів в тому, щоб взяти достатню кількість крові. Тварини і без цього зневоднені, страждає кровотворна система. Не завжди виходить набрати кров навіть при постановці внутрішньовенного катетера. Можливий паркан з яремної вени, але ця маніпуляція вимагає від доктора нестандартних здібностей і проходить не всіма ветеринарними фахівцями.
ПЛР-діагностика (визначення ДНК вірусу панлейкопенії) у кошенят потрібна, якщо недоступний експрес-тест. Аналіз робиться 2-3 дня, і є можливість, що тварина не доживе до його результату. Але знати причину хвороби потрібно, адже неодноразово у ветеринарній практиці зустрічалися випадки, коли господарі приносили в клініку вмираючих кошенят одного за іншим: через 2-3 місяці після загибелі вихованця брали нову тварину, і воно вже вдома заражалося смертельною хворобою від власного предка.
Вірус панлейкопенії вкрай стійкий в навколишньому середовищі, він зберігає здатність до життя до 1 року. Тому без противірусної обробки приміщення і предметів брати в будинок нову кішку неприпустимо.
Сучасні експрес-тести по точності практично зовсім не поступаються ПЛР. Кращий матеріал для обох методик-маси Кала або змиви з кишечника, що дає можливість забрати менше крові для аналізу або відкласти дослідження крові, якщо її забір представляє труднощі через важкий стан пацієнта.
По-перше, з отруєнням. Основна відмінність панлейкопении від отруєнь в тому, що при даному захворюванні на початковій стадії хвороби у тварини істотно, до 40-41 градуса і вище, піднімається температура тіла. При отруєннях температура нормальна або знижена. Але у кошенят швидко приходить друга фаза хвороби-виснаження організму, при якій температура падає. Відрізнити ці два стани в подібному випадку може лише ветеринарний лікар.
Друге, з гострим токсоплазмозом. Дуже часто ця хвороба переноситься кішками без симптомів, але власне у кошенят за сигналами розрізнити ці дві інфекції важко. Тут допомагає експрес-аналіз або ПЛР. Токсоплазмоз у кошенят, хоча і протікає складно, безпечний, ніж панлейкопенія. Від даної хвороби є своєрідне лікування, іншими словами препарати, які вбивають збудник.
Третє, з панкреатитом, гострим гастроентеритом невірусної природи і іншими хворобами кишково-шлункового тракту. При таких захворюваннях може підніматися температура, але не буде виявлено збудника, і у маленьких кошенят вони все зустрічаються досить нечасто.
Найбільш успішно лікування чумки у кошенят в умовах стаціонару. Таким пацієнтам потрібен цілодобовий контроль ветеринарного фахівця, контроль температури тіла, зневоднення, роботи серця і легенів.
У побутових умовах виходити хворих чумою кошенят-завдання для вкрай досвідчених господарів, що володіють ветеринарними здібностями і високою кількістю вільного часу. Це не той випадок, коли можна залишити хвору тварину вдома і спокійною піти на роботу або навіть на годину-дві у справах.
Лікування полягає в заповненні дефіциту рідини і речовин на мінеральній основі, введенні вітамінних препаратів, антибіотиків для попередження вторинного ураження тварини бактеріальною мікрофлорою. Використовуються препарати, що підтримують роботу серця, дихальної та нервової систем. Потрібні і гастропротектори-ліки, які зменшують кислотність шлункового соку, захищаючи травний тракт від вироблюваних їм же секретів.
Потрібні і протиблювотні, до того ж не звичайний Метоклопрамід («Церукал»), а більш елітна «Серенія». А справа вся в тому, що Метоклопрамід стимулює перистальтику кишечника, а це призведе до проносу або, гірше, кишкової непрохідності завдяки тому, що запалений кишечник неадекватно реагує на стимуляцію.
Досконало вводять своєрідний імуноглобулін проти панлейкопении, наприклад, «Иммуновет Ін-1». Такі препарати використовують як для вже хворих тварин, так само і для тих, у кого ймовірний контакт з вірусом.
Не звертаючи уваги на численні спекуляції навколо препаратів даної групи, доказова Ветеринарія визнає ефективність методу. Питання з’являлися до певних ліків. Ті з них, дієвість яких була сумнівною, зараз не виготовляються і не продаються.
Проти панлейкопенії розроблена і часто використовується вакцинація. У продажу і в наявності в клініках є великий асортимент самих різних вакцин як нашого, так і виготовленого за кордоном.
Кошенят вакцинують з 8-12 тижневого віку, ревакцинацію проводять через 2, 3 або 4 тижні все залежить від виду вакцини. Дуже і дуже важливо дотримуватися термінів, зазначені в анотації до певних вакцин.
Перша і друга щеплення повинні робитися обов’язково однієї і такої ж вакциною. Тому необхідно серйозно підійти до даної процедури і перед щепленням дізнатися в ветклініці, яка власне вакцина там є і з якого віку вона дозволена до використання. Якщо у вас з’являються сумніви, попросіть ознайомити Вас з анотацією.
Наступне щеплення проходить через рік, далі вакцинація проти панлейкопенії, в залежності від виробника вакцини, проходить щороку або раз в 2-3 роки.
Щоб максимально захистити новонароджених кошенят і тварин в період після першої вакцинації, заводчики повинні прищеплювати кішок-виробників. Бажано робити це в 2-му триместрі вагітності, тоді кошенята перед народженням отримають максимум готових материнських антитіл поряд з молозивом а потім і молоком. При постійній своєчасної вакцинації її терміни неважливі.
Якщо кошеня запозичений з підозрілого місця (тим більше це стосується пташиних ринків та інших масових скупчень кішок, а ще обраних тварин), необхідно застосувати профілактичну дозу імуноглобуліну проти панлейкопенії. Вакцинувати тварину можна не раніше, ніж після трьох тижнів, оскільки готовий імуноглобулін буде взаємодіяти з вакцинним штамом, заважаючи виробленню імунітету.
Якщо люди, у яких ви берете кошеня, запевняють, що він вакцинований, вам повинні пред’явити ветеринарний паспорт, в якому виконана відповідна відмітка і обов’язково вклеєний ярлик з вакцини. Досконало все це повинно бути завірено підписом і печаткою ветеринарного лікаря, однак притулки, зоозахисники і деякі заводчики вакцинують тварин самостійно.
Поки мова не йде про вакцинацію проти сказу, штампа клініки або ветеринарного лікаря можливо і не буде, але ярлик вакцини повинен бути обов’язково. Якщо вам починають розповідати, що кошенятам ціла доза не потрібно і наклейка в іншому паспорті – це не відповідає реальності, в різному віці одна доза вакцини доводиться на одну тварину. Таким кошенятам необхідно проводити повний курс вакцинації.
Тільки що взяте тварина не можна негайно зводити з іншими кішками, якщо вони проживають у вас вдома.
Витримайте 2 тижні без контакту, якщо кошеня інфікований, хвороба себе проявить. Також краще продовжити карантин і тільки не допускати спілкування кошенят з вуличними тваринами протягом 14 днів після вакцинації.
Дуже обережно користуйтеся колишніми у використанні предметами побуту, вірус може передаватися і через них. На цьому власникам кошенят не потрібно економити.
У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.
Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…
Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…
Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…
Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…
Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…
Дорогоцінні метали, такі як золото, срібло та платина, протягом багатьох століть вважалися символом багатства і…