Categories: Тварини

Аксолотль: хто це такий, види, розміри та утримання


Аксолотлі — одні з дуже дивовижних і незвичайних представників акваріумної фауни. Їхній зовнішній вигляд викликає у людей дуже різноманітні емоції — від невимовного захоплення до легкої відрази. Однак байдужою зовнішність аксолотлей не здатна залишити жодну людину. Що ж таке така ця істота? Яких розмірів вона може досягти при утриманні в акваріумі? Які особливості її утримання та розведення вдома?

Хто це такий?

Аксолотль являє собою личинку амбістоми — представника роду земноводних, що зустрічається в Північній Америці. Дивовижною особливістю цієї істоти вважається те, що вона може досягати статевого дозрівання без проходження фази перетворення на велику особину. Цьому допомагають характерні особливості роботи її щитоподібної залози, яка, як правило, не продукує гормон тиреоїдин у кількості, необхідній для перетворення аксолотля на амбістому.

За цю особливість аксолотлів відносять до неотеніків (у дослівному перекладі з мови стародавніх греків «неотенія» означає «розтягнута молодість») — істот, здатних усе життя залишатися в личинковому стані. Подібне явище часто зустрічається серед хвостатих земноводних — тритонів, амбістом, саламандр.

Дуже часто термін «аксолотль» застосовують по відношенню до личинок сухопутного земноводного, що носить назву «мексиканська амбістома». Однак цей термін використовуємо до всіх личинок-неотечників абсолютно будь-яких амбістом.

Інші популярні назви аксолотлів — «водяна саламандра», «акваріумний дракон», «водний монстр», «водяний дракончик». Дійсно, ці милі створіння зовні дуже схожі на казкових драконів. Необхідно зазначити, що їхній прикольний і зворушливий вигляд свого часу надихнув відому художницю-аніматора Дарину Шмідт на створення смішного героя мультфільму на ім’я Лунтик.

Візуально ці створіння нагадують невеликих тритонів з великою головою і витягнутим, трохи приплюснутим тілом. По бічних сторонах голови розміщені зовнішні зябра, що мають вигляд довгих пухнастих відводів.

Голова аксолотля візуально здається непропорційно великою, злегка сплюснутою. При погляді на широку розтягнуту пащу істоти створюється враження, що аксолотль регулярно посміхається. Рот амфібії усіяний маленькими, але досить гострими зубками, за допомогою яких тварина тримає і пережовує їжу. Незважаючи на те що асколотль вважається хижаком, порвати власну жертву він нездатний.

Зовнішні зябра (по 3 з усіх боків) нагадують опушені гілки, спрямовані від голови в бік тулуба. Необхідно зазначити, що в період перетворення аксолотля на велику особину (амбістому) його зябра зникають упродовж кількох тижнів.

Очі — невеликі, темні (іноді з яскравою райдужкою), зорово схожі на намистинки або дрібні ґудзики. У певних аксолотлів-альбіносів очі мають відтінок червоного.

Корпус — витягнутий, обтічної форми. На спині вздовж тіла таких істот розміщений довгий гребінь, що забезпечує аксолотлям мобільність під час руху у воді. Усе тільце личинки вкриває ніжна і тонка шкіра. У певних аксолотлів-альбіносів вона здається практично прозорою.

На передніх лапках акваріумного дракончика є по 4 пальчики, на задніх — по 5. Дуже зворушливо виглядає аксолотль, який намагається очистити передніми лапками зовнішні зябра від налиплих забруднень. Наразі він нагадує маленького інопланетянина або ожилу іграшку.

Мобільність у воді цим істотам забезпечує не тільки спинний гребінь, а й дуже довгий хвіст, що становить близько третини від усієї довжини тулуба. Самки мають невеликі розміри тіла якщо порівнювати з самцями. Хвіст у аксолотлів-дівчаток теж поступається за довжиною.

Забарвлення істот залежить від декількох моментів, наприклад як:

  • умови утримання;
  • особливості харчування;
  • особливості популяції.

У багатьох випадках аксолотлі, наявні вдома, мають чорне, буро-коричневе, темно-сіре, болотно-зелене, рожево-біле або рожево-бежеве забарвлення. Аксолотлі-альбіноси є абсолютно білими, без будь-яких відмітин, візерунків або плям на тілі. При цьому їхні зяброві відростки мають насичено-червоний колір.

Цікавих результатів вдалося домогтися вченим, які займаються схрещуванням представників різних популяцій. Так, до теперішнього часу виведено фантастично красивий різновид аксолотлів, у яких візерунки і відмітини на шкірі випромінюють легке світіння під флюоресцентною лампою.

Більшість аксолотлів люблять вести помірний і розмірений життєвий спосіб. Більшу частину часу вони проводять на дні, не поспішаючи рухаючись по камінцях і корчах. За власною природою ці істоти є малорухомими та інертними флегматиками. Їм не властива гіперактивність, метушливість, непосидючість. Зрідка вони можуть підпливати до водної поверхні і завмирати в одному положенні, методично перебираючи лапками.

Розміри

Середні розміри аксолотлів змінюються від 15 до 30 сантиметрів. Нечасто трапляються особини чоловічої статі, що досягають 45 сантиметрів за довжиною.

Ці істоти за хорошого догляду та комфортабельних умов утримання здатні дуже швидко рости. Так, з 5-сантиметрової дитини всього за шість місяців може стати більшою дуже велика особина довжиною 20-22 сантиметри.

Як запевняють фахівці, у перші кілька років життя ці створіння можуть досягти завдовжки 30 сантиметрів і більше.

Скільки живе?

У природному середовищі проживання життєва тривалість таких дивовижних створінь нечасто перевищує поріг у 10 років. Обумовлено це вразливістю аксолотлів перед агресивними факторами навколишнього середовища, коливаннями температури води, хижаками та іншими джерелами небезпеки.

При утриманні вдома ці істоти здатні прожити від 15 до 20 і більше років.

Однак домогтися подібних результатів досить нелегко через дуже високу вибагливість аксолотлів до умов утримання.

Варіанти забарвлення

Як уже говорилося, палітра забарвлень аксолотлів надзвичайно різноманітна. Відповідно до особливостей забарвлення аксолотлів заведено виділяти три основні типи:

  • Альбіноси, «альби» або «альбіно» — до них можна віднести всіх істот рівного білого забарвлення з червоними зовнішніми зябрами і світло-червоними очима;
  • Білі або світлі — до них можна віднести всіх особин, які не є «альбами», але мають світло-рожеве або блідо-кремове забарвлення та очі з темною райдужкою;
  • «Природники» — до них можна віднести всі особини, що мають темне забарвлення — найпопулярніше в аксолотлів у природному середовищі проживання.

Досить ефектно і незвично виглядають личинки амбістом, що мають золоте забарвлення. Ці створіння є штучно виведеними. Вони привертають погляди власним насиченим соковито-лимонним кольором, що вигідно виділяє їх на тлі акваріумних декорацій. Зовнішні зябра золотих особин зазвичай пофарбовані в кораловий або рожево-помаранчевий колір.

Сильне враження справляють і аксолотлі темно-болотного, темно-бурого і практично чорного забарвлення. чудовим прикладом тут вважається чорний мексиканський аксолотль, який має глибоке антрацитове забарвлення. Візуально ці істоти нагадують великих ящірок або варанів.

Купуючи особин такого забарвлення, слід потурбуватися про декор контрастного кольору, оскільки на тлі корчів і каменів темний аксолотль просто «загубиться».

Ліловий або фіолетовий аксолотль (часто іменований «пурпуровим») — ще один чудовий, але досить рідкісний представник акваріумної фауни, що справляє незабутнє враження. Забарвлення таких істот коливається від блідо-лавандового до бузково-фіолетового. Зовнішні зябра подібних істот зазвичай мають рожево-пурпурний відтінок.

Необхідно зауважити, що забарвлення аксолотлів — один із чинників, що мають великий вплив на їхню ціну. Що рідкіснішим вважається забарвлення тварини, то більшою виявиться її вартість.

Особливості утримання

Хоч би яким сильним було бажання завести аксолотля як домашнього улюбленця, досвідчені акваріумісти рекомендують не поспішати з ухваленням рішення. А річ у тім, що ці ніжні та кмітливі створіння вважаються доволі вибагливими до умов існування та догляду. Будь-яке відхилення від правил їхнього утримання здатне стати причиною появи складнощів зі здоров’ям і навіть болісної загибелі.

В інтернет-мережі постійно зустрічаються джерела, в яких стверджується, що ці істоти не пред’являють спеціальних вимог до власного утримання. Це повністю суперечить реальності, вводячи в оману акваріумістів-новачків.

Щоб аксолотлі комфортно себе відчували, їм потрібні нестандартні умови утримання. Це передбачає:

  • наявність акваріума відповідного обсягу;
  • хороший ґрунт;
  • наявність укриттів;
  • чистоту й оптимальну температуру води;
  • всілякий раціон і збалансоване повсякденне меню.

Акваріум

Незважаючи на те що аксолотлі не вважаються гіперактивними істотами, які віддають перевагу пустуванню в товщах води, їм життєво потрібна велика кількість порожнього простору. Так, для утримання однієї особини знадобиться акваріум ємністю не менше 35-40 літрів.

Для утримання пари аксолотлів підійде резервуар об’ємом 90-100 літрів, обладнаний потужними фільтраційними системами та аерації води. Ці милі створіння добре почуватимуться в акваріумі, в якому встановлений фільтр із сорбентом, що поглинає, і який забезпечує невеликий рух води по замкнутому контуру.

Неухильно рекомендується віддавати перевагу моделям обладнання з максимально безшумною роботою, оскільки гучні звуки дуже лякають аксолотлів.

Ґрунт

Ґрунтове покриття обов’язково має бути присутнім в акваріумі з аксолотлями. Віддаючи перевагу більшій частині часу в добі проводити на глибині, ці істоти розмірено переміщаються по дну, чіпляючись лапками за каміння і перешкоди, що виступають з ґрунту.

Однак під час вибору відповідного ґрунту потрібно брати до уваги, що для утримання таких підводних мешканців слід обирати тільки великофракційні суміші . Дрібну гальку і гравій аксолотлі можуть легко проковтнути і навіть ними вдавитися. Ідеальним наповненням дна в цьому випадку буде великий гравій і велика галька.

Важливо, щоб камені мали округлі або тупі краї, об які аксолотлі не зможуть поранитися.

Укриття

Аксолотлі вважаються досить цікавими, але водночас акуратними створіннями. Від будь-яких джерел небезпеки вони воліють ховатися в укриттях. Якщо таких неподалік не знайдеться, акваріумний дракончик буде відчувати постійний стрес.

Як укриття рекомендується застосовувати оброблені корчі, вироби з кераміки, каміння незвичайної форми, горщики, декоративні арки, печери та гроти. Ці предмети допоможуть не тільки створити повноцінні укриття для аксолотлів, а й надати резервуару оригінального стилю.

Облаштовуючи акваріум декоративними елементами, потрібно завжди пам’ятати про те, що аксолотлі є володарями дуже ніжної та ніжної шкіри. Вони можуть легко поранитися об гострі кути, виступаючі краї декоративних предметів.

Беручи до уваги цей факт, потрібно вибирати для облаштування акваріумного інтер’єру предмети виключно круглої (отже, безпечної) форми.

Чистота і температура води

Чистота води — важливий, але не життєво необхідний показник для комфортабельного існування аксолотлів. Вони можуть спокійно переносити легку замутнілість води, наявність водоростевого нальоту на поверхні стінок акваріума, листках рослин і декорі. Однак допускати такої ситуації не слід, у зв’язку з чим найкраще постійно проводити поверхневе чищення акваріума, щотижня доливати в резервуар свіжу воду і видаляти з нього залишки нез’їденого корму.

Найголовнішим і вкрай важливим показником в утриманні аксолотлів вважається температура води. У природі ці незвичайні істоти живуть у холодноводних акваторіях. Велика температура води для них вважається смертельно небезпечною. Її збільшення понад позначку в 23° здатне виявитися причиною сильного погіршення самопочуття улюбленців, а потім і їхньої болісної загибелі. Так, при досягненні стовпчика термометра критичної позначки в 26° аксолотлі неминуче загинуть.

Завдяки цьому акваріум з аксолотлями має бути обов’язково обладнаний справним і точним термометром . Найкомфортніші умови для таких істот з’являються за стабільної температури 13-15°, менш зручні — за температури 15-20°. Таким чином, що теплішою буде в акваріумі вода, то гірше почуватимуться його мешканці.

Досить часто акваріумісти-початківці стикаються з проблемною ситуацією, яка полягає в неухильному збільшенні температури в акваріумі спекотного літа. Зменшити і стабілізувати температуру до нормальної в цій ситуації можна кількома варіантами. Найпростіший, але короткостроково дієвий спосіб передбачає розміщення в акваріумі ємностей з льодом.

Багато акваріумістів, які утримують аксолотлів, у бажанні зменшення температури води в акваріумі реалізують дуже незвичайні рішення. Одне з них передбачає встановлення над акваріумом невеликих USB-вентиляторів, що направляють повітряний потік на поверхню води.

Такий спосіб зменшення температури вважається досить клопітким і витратним. Але, незважаючи на те, що він вимагає винахідливості, його ефективність безперечна.

Розпорядок прийняття їжі та повсякденне меню

Здоров’я, самопочуття і життєву тривалість аксолотлів багато в чому залежать від того, наскільки правильно і правильно складено їхній раціон. Таких милих амфібій не можна годувати одноманітною їжею, привчаючи виключно до одного виду продуктів.

Переважно, щоб базовим елементом меню аксолотлів був живий свіжий корм — мотиль, маленькі дощові черв’яки. Охоче поглинають вони і шматочки свіжого рибного філе, скибочки креветок, кальмарів, мідій та інших молюсків. Однак згодовування аксолотлям такого корму пов’язане з певними проблемами, оскільки таких маленьких хижаків приваблюють тільки об’єкти, що рухаються. У цьому випадку рекомендується годувати улюбленця за допомогою пінцета, нарізавши корм тонкими смугами. У певних заводчиків аксолотлей виходить згодовувати ласощі з руки.

Важливо відзначити, що живий корм, який призначений для аксолотлей, обов’язково має бути якісним. Бувають ситуації, коли інфікований або зіпсований корм (зокрема, мотиль) ставав основою важких інфекцій, отруєнь і навіть загибелі тварин.

Рекомендована частота годування таких істот становить 1 раз на 2-3 доби. Малюків-аксолотлей і особин віком до 2 років слід годувати щодня, але поступово. Потрібно брати до уваги, що ці створіння воліють наїдатися про запас, тому досить важливо їх не перегодовувати. Після трапези вихованця залишки нез’їденого корму з акваріума обов’язково необхідно видалити.

Якщо акваріумний дракончик відмовляється від їжі, це майже завжди свідчить про те, що він захворів. Ці створіння вважаються досить вразливими перед збудниками інфекційних і грибкових захворювань. Під час лікування їх дозволяється не годувати або давати їжу в дуже обмежених кількостях.

Сумісність

Фахівці не радять утримувати таких істот з іншими представниками акваріумної фауни. Дрібних рибок аксолотлі з’їдять, а від великих особин можуть постраждати самі. Великі акваріумні риби часто травмують таких істот, об’їдаючи їхні опушені зовнішні зябра.

Погана сумісність аксолотлів з іншими мешканцями водойм у будинку багато в чому викликана різницею в їхніх вимогах до умов утримання і температури води. У прохолодній воді, яка є комфортною для акваріумних дракончиків, здатні жити небагато видів риб.

Єдиними відповідними сусідами для таких екзотів є Золоті рибки. Вони мають досить великі розміри, вважають за краще жити в прохолодній воді. Крім того, Золоті рибки не виявляють агресії щодо акваріумних дракончиків і дуже добре співіснують з ними.

Розведення

Ці екзотичні істоти найімовірніше почнуть плодитися несподівано — наприклад, якщо температура води в акваріумі зменшиться до 13-14°, а потім знову підніметься до початкового рівня. В інших варіантах акваріуміст здатний сам активізувати їх до розмноження.

Щоб це зробити, знадобитися приготувати окремий пластиковий або скляний резервуар з фільтром, що забезпечує легкий рух води по замкнутому контуру. Важливо, щоб акваріум був просторим.

Для отримання потомства аксолотлів спочатку слід відібрати пару або одного самця і 2-3 самок.

Щоб відрізнити самку від самця, потрібно ретельно оглянути область клоаки кожної особини. У самок вона вважається гладкою і рівною, у самців — помітно опуклою.

Після відбору особин відсаджують в окремий резервуар і знижують температуру води до 13-14°. Через кілька днів температуру роблять більшою до 18°. Ці дії зазвичай активізують екзотичних вихованців до активних шлюбних ігор.

Після недовгих залицянь аксолотль-хлопчик почне виділяти у воду сперматофори — капсули з насіниною. Самка ж втягуватиме їх клоакою. Приблизно через 1-1,5 доби (або трохи раніше) вона стане залишати ікринки. У цей момент самця необхідно прибрати з резервуара.

Щоб відкласти всю ікру, самці зазвичай потрібно 1-2 дні. Протягом цього часу потрібно тримати температуру води на рівні 19°. Щойно самка закінчить відкладати ікринки, її теж прибирають з акваріума.

Через 15-30 днів з ікринок будуть виникати маленькі личинки розміром 2-2,5 сантиметра. У перший день життя вони не мають лапок. Кінцівки у малюків розвиватимуться і формуватимуться протягом подальших кількох тижнів.

Поки малюки-дракончики ростуть, їх необхідно прекрасно і правильно годувати. Як стартовий корм рекомендується застосовувати інфузорій, мікрочерв’яків, циклопів. Коли дитинчата трохи підростуть, в їхній раціон вводять дафній, дрібного мотиля, спеціалізовані суміші для мальків.

Рекомендації

Досвідчені акваріумісти не радять брати в руки таких вимогливих і чутливих створінь. Але якщо така необхідність з’явилася, долоні потрібно заздалегідь остудити — наприклад, потримавши руки в занадто холодній воді. Важливо пам’ятати, що температура шкіри людини набагато вища за температуру тіла акваріумного дракончика. Взявши цього екзота в теплі руки, можна викликати в нього дуже сильний опік шкіри.

При утриманні в акваріумі кількох особин важливо не допускати того, щоб вони недоїдали. Багато акваріумістів-початківців не знають про те, що аксолотлі вважаються не тільки хижаками, а й канібалами. Так, у нападі голоду вони можуть нападати один на один, відкушувати кінцівки і хвіст сусідам по резервуару.

У таких екзотичних істот досить поганий зір. Завдяки цьому не потрібно занадто сильно освітлювати акваріум. Дуже зручно водні дракончики будуть відчувати себе в сутінковому освітленні або легкій напівтемряві.

Також, під час утримання аксолотлів потрібно пам’ятати, що ці створіння люблять тишу. Гучні звуки їх лякають, провокуючи сильний стрес. При регулярному впливі стресових факторів вихованці можуть захворіти.

Перш ніж завести аксолотля, потрібно враховувати, що цей екзот дуже швидко забруднює воду в акваріумі продуктами діяльності. Прибирати фікалії за вихованцем потрібно постійно і частіше. У брудній воді ці істоти відчувають себе незатишно.

Огляд відгуків

В інтернет-мережі можна зустріти багато відгуків про таких милих і кумедних істот. Знайомство з цією інформацією буде корисним для тих людей, які планують обзавестися таким екзотичним улюбленцем.

Аксолотль вважається дуже нестандартним вихованцем, який підходить не всім. За відсутності догляду вони можуть легко померти або захворіти. Лікування аксолотлів — досить недешевий і непростий захід, оскільки не у всіх клініках можна знайти ветеринара, що спеціалізується власне на земноводних. Але, не звертаючи уваги на складнощі в утриманні аксолотлів і забезпеченні їм необхідного догляду, все компенсується масою приємних емоцій, які викликають ці смішні та вічно усміхнені істоти.

Дуже складним в утриманні аксолотля вважається підтримання рекомендованої температури води влітку. У спеку вода в акваріумі особливо сильно нагрівається, що вкрай погано проявляється на самопочутті водного дракончика. Вирішити проблему можна за допомогою вентиляторів, встановлених над акваріумом, і спеціалізованих термосів з акумуляторами холоду. Також у спеку варто частіше доливати в акваріум чисту і відстояну погано прохолодну воду.

Одна з переваг в утриманні аксолотлей полягає в тому, що вони насправді мало їдять. Годувати їх слід раз на кілька днів, що дає можливість значно заощадити на купівлі кормів. З ними не потрібно гуляти, як із собаками, вони не створюють ніякого шуму, не виділяють поганого запаху, не линяють і дуже довго живуть. Якщо забезпечити їм комфортне існування, то аксолотлі доставлятимуть позитивні емоції власним господарям протягом багатьох років.

Спостереження за аксолотлями — дуже цікаве заняття, від якого складно відірватися. Кумедний вираз їхніх мордочок не може не викликати посмішку. Особливо радісні емоції ці створіння, схожі на інопланетян, викликають у дітей.

Якщо в будинку живе дитина, то аксолотль обов’язково стане її улюбленцем і чемпіоном. І нехай за цими екзотами складно і складно доглядати, ці турботи — завжди приємні.

Цікаві факти

Не кожен знає, що організм аксолотлів має властивість регенерації. Так, на місці відірваної лапки або хвоста в недалекому майбутньому починає формуватися нова частина тіла. Крім того, у аксолотлів регенеруються не тільки частини тіла, а й внутрішні органи.

Ще один цікавий факт пов’язаний зі зміною таких істот на велику особину. Щоб таке сталося, потрібно змінити умови їхнього утримання. Зокрема, цьому допомагає зменшення рівня та температури води в акваріумі. Однак проводити такі експерименти вдома не слід. У багатьох випадках вони закінчуються загибеллю вихованця.

Примітно й те, що кістково-м’язовий апарат таких істот не має кісток. Скелет аксолотля складають хрящі, що робить його досить крихким і вразливим. Це вважається ще однією з причин, через яку аксолотлів не варто брати в руки.

Дуже великий внесок зробили аксолотлі в розвиток медицини. Так, наразі вчені вивчають особливості організму таких тварин, досліджують механізм їхніх регенеративних здібностей. Дуже ймовірно, що власне ці популярні домашні улюбленці надалі допоможуть майстрам знайти ефектні методи швидкого відновлення організму людини, її органів і систем після перенесених травм і непростих операцій.

Не у всіх країнах (зокрема, в країні висхідного сонця) аксолотлі вважаються делікатесною стравою. Гурмани запевняють, що на смак личинка амбістоми нагадує біле дієтичне м’ясо. Як не дивно, але ці істоти з давніх-давен вживалися в їжу представниками деяких племен. Наразі цій тенденції чинять опір зоозахисники, які прагнуть зберегти популяції аксолотлів, що вимирають.

Під впливом людського фактора аксолотлі опинилися на межі зникнення. У природних умовах проживання збереглися лише нечисленні їхні популяції. Це стало причиною того, що аксолотлі потрапили до Червоної книги як вид тварин, що зникає.

Деякі акваріумісти думають, що цей неспокійний факт цілком заслуговує стати переконливим аргументом на користь купівлі аксолотлів для їхнього домашнього утримання і розведення.

Набагато більше інформації про особливості аксолотлів дивіться в наступному відео.

admin

Recent Posts

Бюро переводов – популярная современная компания

Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…

4 дні ago

Що таке проктосигмоїдит?

Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…

2 тижні ago

Як підібрати планшет під свої вимоги

У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…

2 тижні ago

Минераловатный базальтовый цилиндр: универсальное решение для теплоизоляции

В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…

2 тижні ago

Як обрати книгу по душі: поради для читача

Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…

3 тижні ago

Надійний хостинг для вашого бізнесу: оренда Віртуальних серверів від 3v-Hosting

Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…

3 тижні ago