На урок фізики треба вивчити закон Паскаля? Формула проста, але важливо зрозуміти суть і сенс закону. У цьому допоможуть приклади, які демонструють його дію і які можна повторити вдома. Запам’ятати закон зможете, якщо зрозумієте його практичну значущість.
Точні науки, література і філософія — все це входило в широке коло інтересів ученого на прізвище Паскаль. Фізика також приваблювала його з юних років: хлопчик проводив багато експериментів, а згодом сформулював і довів низку важливих законів.
Названий пізніше на честь нього закон Паскаль виклав у праці під назвою «Трактат про рівновагу рідин». Написано його було 1653 року, а опубліковано через десять років. Перш ніж перейти до його суті, опишемо простий дослід, який демонструє дію закону:
Важливо зазначити, що розрив відбувається не в тому місці, де було чинено тиск. Тобто тиснемо на одну частину, а тиск передається на весь пакет. За надлишкового тиску відбувається розрив.
Закон Паскаля говорить: тиск, якому піддаються рідкі або газоподібні речовини, досягає кожної їхньої точки. У всьому їхньому об’ємі він буде переданий одним і тим самим чином.
Пояснити закон Паскаля для рідин і газів можна тим, що поведінка молекул під впливом зовнішнього тиску відрізняється від молекул твердих речовин. Здібності до руху в них різні. Для перших спостерігається відносно вільний рух, а ось у твердому тілі молекули досить обмежені.
Для останніх доступні тільки невеликі коливання з мінімальним відхиленням від вихідних положень. Водночас частинки, що вільно рухаються, передають тиск і поширюють його рівномірно.
Як математично висловити закон Паскаля? Формула записується так: P = F/S. У ній використовуються такі величини:
Формула Паскаля читається так: один паскаль — це сила в 1Н, яка прикладена до площі в 1 кв. метр (1Па = 1Н/м²).
Якщо рідину або газ помістити в закриту посудину, то молекули постійно переміщатимуться і вдарятимуться об її стінки. За наявності місць з різним тиском, вони рухатимуться з місць високого тиску в місця з низьким. За рахунок цього процесу показник тиску досить швидко вирівнюється і стає однаковим по всій площі.
Таким є правильний закон Паскаля, який цей видатний учений сформулював ще в XVII столітті.
Ми з’ясували, що тиск у рідинах і газі здатен поширюватися на всі боки, навіть угору. Про це нам говорить закон Паскаля.
Приклади також добре це демонструють:
Чому так відбувається? Річ у тім, що верхній шар води тисне на шари, розташовані нижче, а також на воду, що нижче від диска. Цей тиск передається на диск знизу. Саме завдяки цій силі й підтримується диск, притискаючись до краю трубки.
Цей дослід можна продовжити:
У цьому досліді вага диска не враховується, але вона не впливає на його пояснення.
Підтверджують цей закон і за допомогою експерименту із сирими та вареними яйцями. Якщо взяти гострий предмет (наприклад, довгий цвях) і проткнути яйця по черзі, то результати будуть різними. Круті яйця він проколює, а сирі розлітаються на дрібні шматочки. На останні закон поширюється, а на варені — ні.
Він працює там, де ми й не здогадуємося:
Роботу гідравлічного преса фізики описують таким рівнянням: F1/S1 = F2/S2. Звідси можна вивести співвідношення: F2/F1 = S2/S1. Тобто сила F2 буде настільки перевищувати силу F1, у скільки разів площа великого поршня перевищує площу малого.
Також цей закон говорить про те, що тиск рідин усередині посудин із будь-якою формою і розмірами на рівній глибині однаковий. Це можна довести на такому прикладі:
За законом Паскаля працюють екскаватори з гідравлічними циліндрами, які приводять у рух його стрілу і ковші. Крім води, на практиці в багатьох приладах застосовується стиснене повітря. Наприклад:
Закон Паскаля не тільки знайшов широке застосування, а й не був переглянутий і не втратив актуальності. З моменту його відкриття минуло майже чотири століття, а ми і сьогодні користуємося відкриттям талановитого вченого на ім’я Блез Паскаль.
Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…
Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…
У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…
В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…
Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…
Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…