Які існують одиниці вимірювання та для чого вони потрібні? Люди часто використовують в оцінках числа, а потім порівнюють їх. Міри величин допомагають зробити цей процес однаковим для всіх. Ось чому школярі по всьому світу вивчають одні й ті самі одиниці вимірювання.
Величинами називають усе, що піддається вимірюванню. Так говорять про довжину, площу, об’єм, масу, час, швидкість. Величини — результат вимірювань, число, виражене в певних одиницях. Останні відомі як одиниця вимірювання.
Щоб позначити величину, пишуть число, а поруч із ним вказують одиницю, у якій проводилося вимірювання. Наприклад, 3 см, 15 кг, 20 км, 2 хв. Для кожної величини загальне число можливих значень не обмежене. Так, довжина може бути 1 см, 10 см, 100 см тощо. Одну й ту саму величину в різних одиницях виражають за допомогою різних чисел.
Крім того, одну й ту саму величину можуть виражати по-різному. Наприклад, використовуються різні одиниці вимірювання довжини залежно від того, наскільки вона маленька чи велика. У школі використовуються такі з них:
Існують і більші міри, наприклад мегаметри, гігаметри, тераметри, але вони виходять за рамки знань, необхідних школяреві.
Отже, міри величин, за допомогою яких можна виміряти довжину, такі:
Масою називають величину, яка позначає, скільки речовини містить тіло. У побуті маса отримала назву вага. Часто під час зважування кажуть: «Вага цієї речовини (матеріалу, предмета) така-то». Але насправді це не вага, а маса цього тіла.
Таким чином, маса і вага — не одне й те саме. Вагою називають силу, яку тіло докладає до горизонтальної опори. Вагу вимірюють у ньютонах. Маса ж як величина відображає кількість.
Як же виразити значення маси і що для цього треба знати? Основні одиниці вимірювання маси такі:
Якщо узагальнити подану вище інформацію, то для вимірювання маси існує:
У кожній державі встановлюють певні одиниці для вимірювань різних величин. Одиниця виміру, яку розрахували точно, приймається як зразок. Її називають еталоном або зразком.
Існує стандарт кілограма, метра тощо, на які рівняються в усіх країнах. Одиниці, які увійшли у вжиток і затверджені на державному рівні, називають міри.
Міри можуть бути однорідними, якщо за їхньою допомогою вимірюють величини одного роду. Наприклад, ряд однорідних мір для вимірювання об’єму такий:
Крім того, широко використовується така величина, як літр. З його допомогою зручно позначати місткість посудин. Літр — це об’єм, який відповідає одному кубічному дециметру (1 літр = 1 куб. дециметру). Ця одиниця отримала свою назву на згадку про винороба Літра з Франції.
У давнину об’єми вимірювали найрізноманітнішими одиницями: сієками, жменями, тинами, пурами, цибами, штофами, ложками (1 тина = 3 пури = 9 сієків = 720 жмень = 162 штофи = 208 літрів). Але зараз про них уже забули, оскільки поширення набула єдина уніфікована система.
Для зручності країни світу користуються міжнародною системою одиниць СІ. Це французьке скорочення, яке розшифровується так: Le Système International d’Unités, SI.
Це система, у якій для найпоширеніших величин визначено загальноприйняті одиниці вимірювання. Так, учені дійшли згоди вимірювати довжину в метрах. Тому коли в задачах довжини даються в інших одиницях виміру (наприклад, у міліметрах), то їх переводять у метри.
Як вимірюють площу? Із цією метою застосовують різноманітні міри:
Словосполучення «квадратний кілометр» скорочено на письмі відображається так: 2 км², 5 км², 15 км². У цих одиницях зазвичай вимірюють площі міст.
Для вимірювання площі використовуються:
Такими є основні одиниці вимірювання, але в науці їхній арсенал набагато ширший. Людям подобається все вимірювати, а світ дуже багатогранний. Звідси й розмаїття мір величин. На щастя, освоїти і використовувати їх під силу кожному з нас.
Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…
Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…
У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…
В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…
Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…
Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…