Що таке глобальні проблеми сучасності? Це проблеми, які за масштабами та наслідками впливають на планетарний рівень, зачіпають усі народи та держави. Від їх розв’язання залежить розвиток цивілізації та навіть існування людства.
Однією з найсерйозніших проблем, за словами ООН, у XXI столітті все ще залишається суттєве недоїдання. Наразі у світі голодує понад 800 млн осіб, фактично кожна десята людина у світі залишається голодною. Понад 400 млн голодує в Азії, 280 млн — в Африці. При цьому майже 2,5 млрд людей не отримують достатнього харчування.
Для розв’язання продовольчих проблем першочерговим питанням має бути розвиток аграрного сектору (нові добрива, більш урожайні сорти рослин). Крім того, важливо підвищити ефективність використання і вживання вже виробленої їжі. Як вказує UNEP, щорічно у світі викидається близько 1,3 млрд тонн продовольства, тобто близько ⅓ від усієї виробленої продукції. Фактично виробленої сьогодні їжі вистачить, щоб прогодувати 10 млрд людей, але важливо знизити її втрати.
Людство у XXI столітті переживає одразу кілька проблем, пов’язаних із демографією. Якоюсь мірою ці проблеми амбівалентні.
Як показує лічильник Worldometers, станом на 2023 рік у світі проживає понад 8 млрд осіб. У майбутньому проблема перенаселення цілком реальна. Як прогнозує ООН, висока ймовірність, що до 2060 року населення планети досягне позначки 10 млрд осіб. Найбільш швидкозростаючим континентом визнають Африку, її населення до 2050 року подвоїться.
Старий Світ переживає іншу демографічну проблему — старіння населення. Середня народжуваність у Європі ледь перевищує показник 2,1 дитини на одну жінку. Як роз’яснює UNFPA, сучасна людина в середньому живе на 10 років довше, ніж це було 1990-х. Усе це завдяки медицині та поліпшенню якості життя.
Відповідно, частка літніх людей в умовах тривалості життя та зниження темпів народжуваності в Європі, Північній Америці та Японії постійно збільшуватиметься. Водночас вік межі працездатності не змінюється, тому на кожного економічно активного громадянина припадатиме кілька пенсіонерів.
Головна проблема перенаселення — це не сама кількість людей, а забезпечення їх їжею і ресурсами. Немає сенсу контролювати народжуваність, важливо забезпечувати народжених дітей якісною охороною здоров’я, їжею, чистою водою і нормальним рівнем життя.
Людство зіткнулося з низкою екологічних проблем, які певною мірою ставлять під загрозу існування нашого виду. При цьому сама людина і стала джерелом більшості проблем.
Головна екологічна небезпека сучасності — глобальне потепління. Підвищення середньої температури глобально впливає на клімат, збільшуючи кількість природних катастроф, на кшталт ураганів, посух або повеней. Також відбувається танення льодовиків, через що, як стверджує National Geographic, рівень моря зріс на 23 см і щороку зростає на ⅓ см. Це призведе в майбутньому до затоплення прибережних міст.
На думку більшості вчених, людина — причина найбільшого вимирання видів з часів загибелі динозаврів, водночас вона труїть і себе: за статистикою ВООЗ, 99% населення Землі дихає забрудненим повітрям, а частки мікропластику знаходять у всіх екосистемах планети.
Єдиний вихід з екологічної кризи — відповідальний підхід людини до використання природних ресурсів і зміна звичок. Слід радикально знизити викиди CO2, знайти вихід вилучення і переробки всього пластику з природи, забезпечити існування величезних природоохоронних територій для збереження біорізноманіття планети.
Бідність — одна із серйозних глобальних проблем людства. Вона буквально зачіпає кожну країну, навіть найбагатші. Як повідомляє Development Aid, близько 60% населення світу живе менш ніж на $10 на день, а ще близько 10% — менш ніж на $2. Встановлена у світі межа бідності коливається в районі $2 ($1,90-2,15). Тільки менше третини людства живуть у досить комфортних умовах.
Бідні люди частіше голодують, не мають належної освіти, залишаються без якісної медичної допомоги. У низці країн з більшою ймовірністю будуть порушені права саме бідних людей. Оскільки найбільша кількість людей за межею бідності проживає на півдні від Сахари, де відбувається демографічний бум, пріоритетним завданням світу стало забезпечення народжених дітей їжею, освітою та медициною. В іншому разі на країни з високим рівнем життя чекатиме хвиля біженців і мігрантів.
За розрахунками Our World in Data, для істотного скорочення бідності світова економіка має зрости в 5,1 раза. Тому реалістичнішим рішенням буде підтримка бідного населення і зниження для нього негативних ефектів, спричинених злиднями.
За інформацією Humanium, близько 72 млн дітей молодшого шкільного віку не відвідують школу. Загальна кількість дорослих неписьменних людей, згідно зі статистикою UWCF, становить понад 780 млн осіб: фактично 16% дорослих не вміють читати й писати, не мають достатніх знань про світ.
Неможливість для мільйонів дітей отримати хоча б базову початкову освіту погіршує ситуацію. Такі діти схильні до маргіналізації, не мають належного рівня інтелектуального розвитку. Це призводить до безробіття, бідності, підвищення злочинності. Особливо гостро ця проблема стоїть у країнах Африки.
Ще одна проблема — обмеження дівчаткам доступу до освіти. Насамперед це пов’язано з культурними особливостями і характерно для арабських країн. Більшість неписьменного населення Землі — жінки.
Основним шляхом розв’язання цієї проблеми стане створення всіх умов і заохочення дітей відвідувати школу. Для цього необхідно виділяти належне фінансування, направляти спеціалістів до країн, яким не вистачає педагогів, покращити харчування дітей у школах, боротися за гендерну рівність.
Які глобальні проблеми сучасності впливають на розвиток світової економіки? Глобальні проблеми людства (голод, перенаселення, глобальне потепління, злидні, неписьменність) мають глибокі соціально-економічні причини. Якщо вчасно їх не розв’язати, людство може зіткнутися з глобальними катастрофами, які обрушать світову економіку.
Хоча всі глобальні проблеми відомі громадськості, міжнародне співтовариство все ще недостатньо робить для їх вирішення. Їх можна усунути за умови єднання всього людства для боротьби з наявними загрозами та подолання причин, які їх спричиняють.
Унікальна добірка новин від нашої редакції
Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…
Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…
У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…
В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…
Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…
Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…