Categories: Сім'я

Глобальні екологічні проблеми та шляхи їх вирішення

Які основні екологічні проблеми? Усі основні сучасні екологічні проблеми спричинені людською діяльністю. До них відносять забруднення довкілля, вимирання видів і глобальне потепління.

Катастрофічне забруднення повітря та води

Що таке глобальні екологічні проблеми? Екологічна проблема — це проблема, внаслідок якої відбувається порушення нормального функціонування довкілля. Глобальні проблеми пов’язані з впливом на біосферу загалом, на всі екосистеми та види на планеті.

Згідно з доповіддю ВООЗ, 99% населення Землі дихає забрудненим повітрям. Забруднювачі, що перевищують норми і становлять серйозну небезпеку для здоров’я людини, включають тверді частинки, вуглекислий газ (CO2), озон (O3), двоокис азоту (NO2) і двоокис сірки (SO2). Вони серйозне джерело захворюваності та смертності.

Як стверджує National Geographic, боротьба із забрудненням атмосфери має вестися на макро- і мікрорівні. Більшість держав світу ухвалюють закони, що обмежують рівні викидів шкідливих речовин в атмосферу підприємствами. Кожен із нас може зробити свій внесок у боротьбу із забрудненням повітря. Достатньо не спалювати листя і сміття, відмовитися від транспорту з двигуном внутрішнього згоряння, кинути палити.

Окрема проблема — забруднення океанів. На їхній поверхні плавають цілі сміттєві острови. Найбільший із них розташований у Тихому океані і займає площу, що дорівнює трьом площам Франції. Національна адміністрація океанів і атмосфери США роз’яснює, що такі острови складаються переважно з мікропластику, що завдає додаткової шкоди фауні.

За словами National Geographic, боротьба із забрудненням має вестися у двох напрямках — запобігання потраплянню забруднювальних речовин в океан і збір та утилізація тих, що вже існують. Щоб припинити забруднення океану, необхідно звести до мінімуму використання пластику сучасним суспільством.

Виловом пластику з океану займаються громадські організації, такі як The Ocean Cleanup. За їхньою інформацією в океані зараз плаває понад 5 трлн шматків пластику, які загрожують усім екосистемам Землі. Для їхнього збору використовується спеціальна плавуча платформа.

Зниження біорізноманіття

Нині види зникають щороку. Лише 2022-го, за інформацією A-Z Animal, назавжди зник китайський веслоніс, янцзинський осетер, короткоморда літорія, гігантський атласький вусань, і це не повний список.

Елізабет Колберт, авторка книги «Шосте вимирання. Неприродна історія», відзначеної Пулітцерівською премією 2015 року, стверджує, що основна причина стрімкого вимирання видів — діяльність людини.

За аналогією з попередніми п’ятьма масовими вимираннями, вчені виокремлюють сучасне шосте, голоценове або антропогенне вимирання. Його можна порівняти з крейдяно-палеогеновим вимиранням, яке сталося близько 65 млн років тому і призвело до загибелі динозаврів. Але якщо динозаври, ймовірно, загинули через зіткнення величезного астероїда із Землею, більшість сучасних учених вважають, що винуватцем голоценового вимирання стала саме людина.

За останні 5 століть повністю вимерло близько 900 видів тварин, а під загрозою зникнення перебувають понад 30 тис. видів. Практично всі види тварин, крім синантропних (пов’язаних із людиною та її житлом), втратили розміри своїх популяцій.

Суттєво скорочується біорізноманіття океанів. Збідніння флори і фауни пов’язане як із виловом риби в промислових масштабах, так і з забрудненням вод хімікатами і пластиком. Через безконтрольний вилов популяції таких риб, як хек, тріска і камбала, скоротилися на 95%. Згідно з доповіддю ООН, більше половини рибних ресурсів експлуатуються на межі можливості до самовідтворення.

Основним способом збереження видів і запобігання масовому вимиранню залишається зниження згубного впливу людини на природу та окремі види. Це як заборона на прямий вплив на окремі види, на кшталт заборони полювання або риболовецького промислу, так і непрямий — заборона на вирубку лісів, забруднення водойм і ґрунтів, зниження шкідливих викидів в атмосферу.

Науковці можуть точково рятувати види. Наприклад, статус «Вимер у дикій природі» не означає незворотної загибелі виду. Такий вид «вилучають» із дикої природи, розводять людьми в заповідниках або зоопарках. Після досягнення оптимального розміру популяції виду, який забезпечує його самовідтворення і збереження, проводять реінтродукцію виду — повертають його особин на колишнє місце проживання в дикій природі.

Глобальне потепління

Глобальне потепління — найбільший кліматичний виклик сучасності. Підвищення середньої температури призводить до змін клімату планетарного масштабу. Насамперед це призводить до танення льодовиків і підвищення рівня моря. Метеоролог Майкл Е. Манн стверджує, що підвищення температури безпосередньо впливає на підвищення рівня моря, а дослідження National Geographic підтверджує, що рівень моря вже зріс на 23 см і щороку продовжує зростати на 3,2 мм. Також глобальне потепління збільшує частоту таких природних катастроф, як посухи, шторми, урагани та повені.

Деякі прогнози невтішні. На думку міжурядової групи експертів зі зміни клімату, частина процесів, спричинених глобальним потеплінням, уже незворотні. Але в людства ще є шанси зупинити цей катастрофічний процес.

Для цього необхідно радикально знизити викиди CO2 в атмосферу. Це реалізується на міжнародному рівні, для кожної країни встановлюються квоти на рівень викидів в атмосферу, а глобальна мета — утримати підвищення середньої температури в межах 2 °С.

Знизить парниковий ефект відмова від отримання енергії шляхом спалювання палива (на ТЕС, у двигунах внутрішнього згоряння), перехід на сонячну та вітряну енергетику, припинення вирубки лісів. Останнє особливо важливо: наприклад, якщо відновити всі вирубані ліси на території тільки однієї Бразилії, це допоможе вивести з атмосфери мільярди тонн вуглекислого газу.

Хоча йдеться і про речі в масштабах усієї планети, навіть на побутовому рівні можна знизити негативний вплив на природу. Прикладом тому може слугувати проблема озонових дір — «дірок» в озоновому шарі Землі, який захищає поверхню планети від потоків сонячної радіації. Згідно зі звітом Всесвітньої метеорологічної організації, після того, як Монреальським протоколом було заборонено понад 100 хімічних речовин, що руйнують озон, озоновий шар став відновлюватися. У 2020 році над Антарктидою затягнулася рекордна за розмірами озонова діра.

Майбутнє Землі, біосфери та біорізноманіття перебуває в наших руках. Кожна людина може відмовитися від речей і звичок, які шкодять екології. Якщо людство не знайде розв’язання глобальних проблем у навколишньому середовищі, то це буде вже прямою загрозою для існування людства і найрізноманітніших видів тваринного світу, що населяють земну кулю.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви

admin

Recent Posts

Бюро переводов – популярная современная компания

Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…

4 дні ago

Що таке проктосигмоїдит?

Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…

2 тижні ago

Як підібрати планшет під свої вимоги

У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…

2 тижні ago

Минераловатный базальтовый цилиндр: универсальное решение для теплоизоляции

В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…

2 тижні ago

Як обрати книгу по душі: поради для читача

Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…

3 тижні ago

Надійний хостинг для вашого бізнесу: оренда Віртуальних серверів від 3v-Hosting

Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…

3 тижні ago