«Ти перебільшуєш», «Я не міг такого сказати», «Тобі здалося, що я кричав» — фрази, які змушують сумніватися у власному сприйнятті подій. Якщо чуєте їх від партнера, значить стали жертвою газлайтингу. Що це і як розпізнати таку форму психологічного насильства, знають психологи Робін Стерн та Олександр Скуртул.
Користуючись втратою пам’яті героїні Ніколь Кідман у фільмі «Перш, ніж я засну», персонаж Коліна Ферта вміло маніпулює нею. Він відрізає жінку від навколишнього світу і змушує сумніватися в собі, натякаючи на її неспроможність.
Подібна маніпулятивна поведінка зустрічається і в реальному житті. При цьому агресор чинить на жертву психологічний тиск, змушує сумніватися в адекватності сприйняття світу. Що лежить в основі таких маніпуляцій і як їх розпізнати?
Газлайтинг — це один із видів прихованого психологічного насильства.
Його мета — прагнення викликати у жертви сумніви у власній адекватності, оточуючих людях або об’єктивності навколишнього світу. Маніпуляції газлайтера спрямовані на те, щоб:
Поняття «газлайтинг» породив оскароносний фільм «Газове світло» 1944 року. Головну героїню кінострічки, роль якої зіграла Інгрід Бергман, поступово зводить з розуму чоловік, щоб заволодіти цінностями.
З огляду на походження терміна, багато хто вважає, що прояв газлайтингу можливий тільки в любовних стосунках. На думку Робін Стерн, психотерапевта і доктора філософії Єльського університету, це не так. Авторка книги «Приховані маніпуляції для управління твоїм життям. STOP газлайтинг» вважає, що такий ефект може виникнути в будь-яких стосунках:
Газлайтер будь-якими засобами намагається довести свою правоту і маніпулює, щоб зміцнити владу над жертвою. Його психологічні маніпуляції будуються на приниженні та обмані. Часто агресор «чіпляє» жертву за реальні якості. Наприклад, дієздатність, розум або зовнішність.
Жертва маніпуляцій ідеалізує агресора, довіряє йому, чекає на його схвалення, дає змогу визначати реальність і відчуває свою нікчемність, невпевненість.
На думку клінічної психологині Біни Нерудової, розпізнати і визнати газлайтинг досить важко. Жертва маніпуляції починає сумніватися в тому, що відбувається, і думати, що їй здалося. І все ж є ознаки, за якими визначите, газлайтинг це чи ні.
Підтверджує цю думку і психолог Олександр Скуртул. На його думку, маніпулятори використовують різні способи психологічного тиску на жертву. Головні ознаки газлайтингу — постійні конфлікти, сварки, нападки та неправдиві звинувачення.
Ознаками газлайтингу також вважається:
Газлайтер прагне все контролювати, тому може розповісти про ту чи іншу ситуацію з іншого погляду, заперечуючи або перебріхуючи факти. Подібне може відбуватися, навіть якщо те, що відбувалося, зафіксовано. Коли ж жертва маніпуляцій починає скаржитися на проблему, агресор усе заперечує.
Газлайтинг чинить на жертву нітрохи не менший вплив, ніж фізичне насильство. Чим небезпечна для людини така поведінка партнера і як їй протистояти?
Нешкідливі на перший погляд фрази «Не роби з мухи слона» або «Ти занадто емоційно реагуєш» не варто ігнорувати. Саме з таких слів може початися тривалий і планомірний газлайтинг з боку партнера, колеги чи родича.
На думку Робін Стерн, потрапляючи під вплив газлайтера, жертва:
Газлайтер уміло залучає до маніпуляцій родичів і друзів жертви, ставлячи її в глухий кут і змушуючи відчувати незручність. Він навмисно ігнорує або недооцінює почуття жертви, доводить її до втрати самоконтролю.
Постійно піддаючись таким маніпуляціям, людина:
Людина, яка зазнала газлайтингу, не може адекватно оцінити те, що відбувається, жити повноцінним життям, самостійно впоратися з проблемами, що виникли. Їй потрібна допомога фахівця і тривала терапія.
Якщо підозрюєте партнера в маніпуляціях і починаєте сумніватися у власній адекватності, психолог і коуч Вікторія Кейлін рекомендує розірвати стосунки.
«Виправити» газлайтера без його бажання і професійної допомоги навряд чи вийде. До подібних маніпуляцій зазвичай вдаються люди з різними психологічними травмами і розладами — нарциси, соціопати або емоційно нестійкі особистості.
Якщо наразі розрив стосунків з агресором неможливий, для збереження психологічного здоров’я Олександр Скуртул рекомендує:
Якщо ресурсів для активного протистояння маніпулятору немає, уникайте його — переривайте тиради і йдіть.
Газлайтинг дуже небезпечний. Його головне завдання — викликати у жертви сумніви у своїй адекватності, підпорядкувати її своїй волі. Газлайтинг часто будується на приниженні, обмані та образах, покликаних змістити провину в усіх невдачах на партнера.
Опинившись під впливом газлайтера, важливо зрозуміти і прийняти той факт, що стали жертвою маніпуляцій. Також необхідно заручитися підтримкою близьких людей і всіляко розвивати відчуття власної цінності.
Современное проектирование косметических кабинетов – это процесс создания функционального, эстетичного и безопасного пространства, которое отвечает современным требованиям…
Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…
Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…
Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…
Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…
Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…