У єгипетських легендах описано «золотий вік», у якому людьми правили боги. Головним із правителів був Ра. Він був втіленням Сонця і протегував життя на Землі, був одним із найбільш шанованих богів у Стародавньому Єгипті. Його зображували у вигляді людини з головою сокола із сонячним диском на ній.
Центром культу Ра певний час було місто Геліополь, але з часом він став богом, якого шанували в усьому Єгипті. Його культ злився з культом фіванського бога-сонця Амона. Ра вважали богом, який упорядкував первісний хаос і створив світобудову. Згідно з міфом, Ра з’явився з яйця, яке зніс гусак Великий Гоготун.
За що відповідав бог Ра? У єгипетській міфології він вважався творцем світу. Згідно з уявленнями єгиптян, бог Ра щодня повертався додому з неба. На шляху йому доводилося битися з численними демонами і жахливим гігантським змієм Апопом, який бажав поглинути сонце і назавжди залишити Землю без світла. Від перебігу битви залежало, чи настане світанок.
Амон — покровитель таємних знань, сонячної енергії та духовності. Його ім’я в перекладі означає ‘прихований’. У храмах і святилищах Стародавнього Єгипту Амон був представлений у вигляді людини з двома високими пір’ям на голові. В епоху Середнього царства Амон був покровителем фіванського регіону.
У ході історії бог Амон набував все більшого значення в єгипетській міфології. В епоху Нового царства його шанування досягло найвищої точки, і він був визнаний верховним божеством Єгипту. Яке значення мав бог Амон для єгиптян? Він став богом-творцем, який дарував життя і силу всьому сущому.
В епоху Пізнього царства культ Амона поширився за межі Єгипту, його ім’я стало відоме в багатьох країнах Близького Сходу, особливо його шанували в Нубії. У цей період Амона стали зображати з головою барана, що відображало його зв’язок з твариною, символізувало могутність і силу.
Осіріс — покровитель смерті, воскресіння і переродження. Його вважали одним із найважливіших і найшанованіших богів Стародавнього Єгипту. Його зображували у вигляді чоловіка в короні, яка складалася з двох страусиних пір’їн.
Як вплинув бог Осіріс на життя єгиптян? Він був не тільки богом смерті та відродження, а й культурним героєм, який навчив людей обробляти землю, розбивати сади і робити вино. У єгипетській міфології йдеться, що після смерті людини її душа потрапляє на суд бога Осіріса, який вирішує, чи заслужила людина на життя після смерті. Вважалося, що Осіріс воскрешав мертвих і дарував їм безсмертя.
Історія Осіріса і його дружини Ісіди — один із найвідоміших міфів єгипетської міфології. За легендами, Осіріс був убитий братом Сетом, який розчленував його тіло і розкидав по землі, розповідає Макс Мюллер у книзі «Єгипетська міфологія».
Ісіда зібрала частини тіла і зробила мумію. Потім на світ з’явився син Ісіди та Осіріса на ім’я Гор, який на суді відстояв своє право на трон. Отримавши владу, Гор воскресив батька. Але Осіріс не побажав усувати сина від влади і відправився правити в царство мертвих, де здійснював суд над душами померлих, відплачуючи кожному по справах його.
Чому єгиптяни поклонялися богині Ісіді? Як розповідає Іван Рак у книжці «Міфи Стародавнього Єгипту», Ісіда була богинею материнства, родючості, води, вітру, чаклунства, мудрості. Вона вважалася покровителькою померлих і була матір’ю всіх фараонів. Згідно з міфами, Ісіда, як і Осіріс, була дочкою бога Геба і богині Нут.
Господарське життя Стародавнього Єгипту залежало від розливів річки. Згідно з легендою, Ісіда любила свого чоловіка Осіріса. Коли Сет убив його і розкидав тіло по різних частинах світу, скорботна Ісіда почала лити сльози. Так стався перший розлив Нілу.
Ім’я богині означає ‘трон’, тому часто Ісіду зображували з головним убором, який його нагадував за формою. Ще один вигляд божества — прекрасна жінка з крилами птаха. Часто вона постає уклінною.
Ісіду дуже шанували в Стародавньому Єгипті. Звідти її культ поширився в інші частини світу, включно з Римською імперією та Грецією. У Римі її часто зображували з немовлям на руках, що символізувало її зв’язок з материнством і дитинством.
Ким богиня Нейт була для стародавніх єгиптян? Нейт — богиня війни, полювання, ремесел і ткацтва. Вона також була богинею неба і землі, і в її іконографії часто використовувалися символи, пов’язані з цими аспектами.
Стародавні єгиптяни зображували Нейт у вигляді жінки з короною, що складається з двох з’єднаних дуг — символом її ролі богині неба. Є зображення, на яких вона постає з головою левиці та у вигляді змії.
Оскільки Нейт була відома як покровителька воїнів, її часто зображували зі зброєю — луком, стрілами і щитом, пише авторка книжки «Міфи і казки Стародавнього Єгипту». Вона вважалася захисницею фараона і оберігала його в битві.
Нейт — одна зі старших божеств, творчиня всього. В одному з міфів ідеться, що вона створила світ своїми словами і ткацьким верстатом. Міф підкреслює її роль як богині ткацтва.
Ях (Аах) — покровитель Місяця, один із давніх і шанованих богів Єгипту. Його ім’я означає ‘місяць’ або ‘повний місяць’ давньоєгипетською.
Яха зображували у вигляді чоловіка з Місяцем на голові або у вигляді бика з місячним диском між рогами. Його культ був поширений під час Середнього царства, коли йому присвячували багато храмів і святилищ.
Яке значення мав бог Ях для давніх єгиптян? Заступництво Місяцю робило Яха важливим божеством для хліборобів, які використовували місячний календар для визначення часу сівби та збору врожаю.
Сонячний бог, який був особливо шанований за часів правління фараона Ехнатона і його дружини Нефертіті. Цей період відомий як амарнський час. Він характеризувався культовими та політичними змінами, серед яких було встановлення культу Атона як єдиного бога.
Його ніколи не зображували людиноподібним. Атон був представлений у вигляді сонця з променями, що закінчувалися руками, які давали життя всьому сущому. У цей період віра в багатьох богів була замінена монотеїстичною вірою в Атона, і весь єгипетський пантеон був об’єднаний навколо цього єдиного божества.
Яку роль відігравав бог Атон для стародавніх єгиптян? Віра в Атона була пов’язана з ідеєю єдності всього сущого, богу поклонялися за його здатність давати життя і світло. Люди вірили, що Атон володів абсолютною владою над усіма аспектами життя і смерті, був єдиним джерелом життя.
Стародавній Єгипет був однією з найвеличніших цивілізацій давнини, і його боги стали невід’ємною частиною світової культури. Про давньоєгипетських богів відомо чимало, ця інформація продовжує впливати на світогляд і нині. Міфи єгиптян, релігійні обряди та символіка не перестають надихати мистецтво, літературу та наукові дослідження, а також допомагають краще розуміти історію цивілізації.
Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…
Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…
У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…
В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…
Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…
Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…