З давніх часів люди прагнули вивчити природу речей, які їх оточували. Поступово дійшли думки про те, що все навколо складається з найдрібніших частинок.
У міру розвитку науки з’явилося поняття про атоми та молекули. Ці частинки надзвичайно малі, і неозброєним оком їх не розгледіти. Будь-яка крихітна кількість речовини, наприклад, порошинка, містить неймовірно велику кількість атомів і молекул.
Що ж таке атом? Так називають найдрібнішу хімічно неподільну частинку речовини, а також найменшу частину хімічного елемента, яка відображає його властивості. Атоми дуже маленькі: їхні розміри перебувають у діапазоні від 1 до 5 ангстрем (позначається — Å.). Один ангстрем — це 10-¹⁰ м.
Коли атоми тільки відкрили, їх вважали найменшими з можливих частинок. Але сьогодні нам відома їхня внутрішня структура:
Наприклад, в атомі гелію є ядро з двома протонами і двома нейтронами, а навколо нього рухаються своїми орбітами два електрони.
Елементарні або субатомні частинки в усіх атомах однакові, відрізняється лише їхня кількість:
Ядра атомів заряджені позитивно, оскільки в них містяться позитивно заряджені протони та нейтральні нейтрони. За величиною заряд відповідає кількості протонів у ядрі й дорівнює порядковому номеру елемента в періодичній системі.
Заряди протонів і електронів однакові за величиною, але мають протилежні знаки. У будь-якому атомі число протонів і електронів дорівнює. Тому заряд ядра і сумарний заряд усіх електронів також рівні, але мають протилежні знаки. Отже, атом — електронейтральна частинка.
Кожен відомий атом позначений спеціальним символом — латинською літерою. Усі вони представлені в періодичній системі Д. І. Менделєєва.
На сучасному етапі розвитку науки вчені прагнуть зруйнувати атом, щоб отримати ще більш дрібні частинки. Однак вони дуже нестійкі, і домогтися їх довготривалого існування поки що не виходить.
Атоми різним чином з’єднуються один з одним. Як із літер алфавіту складаються тисячі слів, так одні й ті самі атоми утворюють молекули великої кількості різних речовин, які бачимо в навколишньому світі.
Молекулою називають найменшу частинку речовини, яка визначає її властивості та здатна до самостійного існування. Кожна молекула будується з атомів, які складають її масу:
Таким чином, речовини не вічні, оскільки їхні молекули не можуть бути вічними. Однак їхні атоми практично вічні. У тих речовинах і предметах, які оточують нас сьогодні, містяться атоми, які існували ще за часів динозаврів, походів Олександра Македонського і відкриття Колумбом Америки.
Хоч молекули й дуже малі, їхню будову визначають за допомогою різноманітних фізичних і хімічних методів. Чисті речовини складаються з молекул одного виду.
Якщо у фізичному тілі є молекули різних видів, то йдеться про суміш речовин. Коли в побуті говоримо про чисте повітря, то називаємо так складну суміш різних газоподібних речовин. Хіміку доведеться серйозно попрацювати, щоб виділити з неї окремі чисті речовини.
Усі речовини ділять на прості та складні:
Часто фізичні тіла складаються з молекул кількох речовин. Їх називають сумішами. Важливо не плутати складні речовини та суміші. Якщо в складній речовині містяться молекули одного виду, то це не суміш.
Завдяки властивості атомів об’єднуватися в різних варіаціях кількість речовин, як і видів молекул, нескінченна. Ніхто не зможе точно назвати кількість речовин, які сьогодні відомі людям. Орієнтовно їхня кількість обчислюється мільйонами, а хіміки щодня створюють нові молекули.
Таким чином усі речовини, які ми бачимо навколо нас, складаються з молекул, а ті, своєю чергою, побудовані з атомів. Ученим вдалося дослідити найдрібніші частинки — атоми — і детально описати їхню структуру. Ці знання стали ключем до розуміння природи молекул і навіть дали можливість створювати нові молекули.
Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…
Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…
У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…
В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…
Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…
Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…