Categories: Сім'я

8 способів допомогти підлітку впоратися зі стресом

Поведінка дітей та їхнє самопочуття дуже часто можуть вказувати дорослим, що в розвитку характеру та формуванні особистості дитини стався збій. Особливо яскраво це проявляється в підлітковий період. Як визначити, що ваше чадо переживає стрес і що робити батькам?

Стрес у підлітковому віці може стати причиною погіршення фізичного і психічного здоров’я.

Підлітки, які зіткнулися зі стресом, мають дуже низький імунітет і частіше хворіють. Стрес може перерости в депресію. У перехідному віці депресія може призвести до незворотних наслідків.

«Здебільшого ознаки стресу в підлітка схожі з дорослими, тільки виражені в яскравішій формі», — пише фахівчиня з розвитку дітей Регіна Боручов у своєму Instagram-блозі (тут і далі орфографію і пунктуацію авторів збережено — прим.ред.).

Ознаки стресу в підлітків

Фізичні ознаки:

  • надлишок або нестача сну, лунатизм, нічні кошмари;
  • підліток їсть багато їжі або відмовляється від неї;
  • часто отримує травми;
  • робить щось ніяково і неуважно;
  • чинить небезпечно для себе, ніби випробовує на міцність своє тіло;
  • завдає собі каліцтва;
  • нервові тики — посмикування повік, звичка гризти нігті, мимовільне підморгування тощо;
  • нечітка дикція, заїкання;
  • сечовипускання в ліжко;
  • скарги на болі в голові, животі та серці;
  • труднощі з концентрацією уваги, байдужість або втома.

Поведінкові ознаки:

  • перестає вчитися;
  • витає у своїх фантазіях, багато мріє;
  • знущається над тваринами і людьми;
  • безпричинно ламає речі, проявляє вандалізм;
  • проявляє спалахи люті й агресію;
  • поводиться розв’язано;
  • надмірно показує свою сексуальність;
  • краде, бреше без причини;
  • тікає з дому;
  • намагається робити все абсолютно правильно;
  • вживає заборонених речовин.

Соціальні ознаки:

  • проявляє почуття безнадійності, робить заяви тривожного характеру: «я хочу померти», або «я шкодую, що народився»;
  • ставлення до себе, як до дурного або нездатного;
  • втрата друзів;
  • інші діти уникають вашої дитини або ставляться до неї, як до знедоленої;
  • неучасть у колективних справах.

Як допомогти підлітку вийти зі стресу?

Визнати проблему

«Перше, що важливо зробити, — це не замовчувати проблему. Якщо ви помічаєте в підлітка ознаки стресу, він скаржиться на втому, став дратівливим, тривожним, погано їсть і спить чи, навпаки, їсть і спить надто багато, або часто плаче, то не варто вдавати, що все гаразд, і сподіватися, що саме мине.

Навпаки, потрібно звернути увагу на проблему і вказати на неї дитині: розповісти про те, що таке стрес, що багато хто його відчуває під час важких навантажень, і що в подібному стані немає нічого жахливого.

А далі — почати разом розбиратися з ситуацією, що склалася», — радить письменниця Марія Рамзаєва в матеріалі освітнього порталу «Учеба.ру».

Ставитися серйозно

Проблеми підлітків часто здаються батькам неважливими. У перший момент багатьом хочеться відмахнутися: які у школяра можуть бути складнощі, всі вчилися і складали іспити, і ніхто від них не помер.

Однак діти сприймають свої проблеми абсолютно серйозно і страждають від них не менше, ніж їхні батьки — від «дорослих» труднощів. Усі ці негаразди і конфлікти переживаються вперше, і двійка на іспиті відчувається так само болісно, як потім відчуватиметься звільнення або відмова на співбесіді.

А тому й наслідки стресу можуть бути такими ж серйозними. Тож батькам варто з розумінням і співчуттям ставитися до стану своїх дітей.

Виявити причину стресу

Стресовим може виявитися вже одне навантаження під час навчання, особливо під час підготовки до іспитів. Однак дитину може хвилювати і щось більш вагоме, серйозне навіть для дорослого.

Варто поговорити з нею, спробувати з’ясувати, чи не стоїть за стресом якийсь певний чинник, і обговорити, як можна поліпшити ситуацію.

Вчити планувати справи

Грамотне планування дає змогу значно зменшити рівень стресу. Варто навчити підлітка заздалегідь переглядати свої справи та розбивати їх на дрібніші, локальніші завдання залежно від часу та можливостей, складати збалансований графік роботи на найближчий час.

Це дає змогу окинути поглядом усе, що необхідно зробити, вчасно завершувати справи та вкладатися в термін, уникаючи ситуації, коли необхідно за один вечір зробити справ на тиждень.

Так у підлітка зникає відчуття, що над ним «висить» нескінченний список завдань, зникає неприємне відчуття невідомості, і за рахунок цього зменшується тривожність.

Розставити пріоритети

Якщо у звичайній ситуації краще мотивувати школярів прагнути більшого, то в стресовий період треба, навпаки, виокремлювати необхідне та відсікати все зайве.

Варто разом оцінити, які речі наразі є важливими, а які завдання на певний час можна залишити або виконати з мінімальними зусиллями.

Підтримувати правильний спосіб життя

У стресовий період підлітки насамперед починають пропускати прийоми їжі, уривають час на навчання у сну, а зарядка і тим більше повноцінні тренування стають чимось недосяжним.

При цьому вести правильний спосіб життя особливо важливо якраз у важкий час: тільки здоровий організм, що відпочив, може витримувати збільшені навантаження, працювати продуктивно і справлятися зі стресом.

  • Тому батькам варто окремо стежити за тим, щоб їжа у школяра була повноцінною, мотивувати його виходити на вулицю і займатися спортом хоча б потроху щодня і не засиджуватися за книгою і смартфоном допізна.

Відпочинок для продуктивної роботи і високих результатів важливий не менше, ніж саме навчання.

Наш мозок не здатен працювати над однією справою без перемикань, а після кількох годин будь-які подальші дії будуть безглуздими або навіть шкідливими, почнуть з’являтися помилки та неточності.

  • Тому варто стежити не тільки за тим, щоб підліток вчасно сідав за роботу, а й за тим, щоб він вчасно йшов відпочивати.

Бути поруч

Підлітку завжди важливо відчувати, що батьки його підтримують, розуміють і готові щось підказати, а в стресовий період відчуття захищеності та «прикритих тилів» стає ще більш значущим.

Потрібно вибудовувати стосунки так, щоб школяр знав, що може поділитися своїми переживаннями, звернутися по допомогу в складній ситуації, що батьки не засуджуватимуть його за провали, а підтримають і спробують разом розібратися.

Одне відчуття того, що ти не один, здатне дати сили впоратися з найскладнішими періодами в житті.

Стежити за собою

Часто батьки бачать проблеми підлітка, але не помічають, що самі багато в чому є додатковою або навіть основною причиною стресу.

Тому починати потрібно з себе. Сім’ї варто пам’ятати, що комфортна обстановка вдома — один із головних способів підтримати вашу дитину.

admin

Recent Posts

Визитки на заказ – преимущества, кому они полезны и сферы применения

Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…

1 тиждень ago

Какая жижа лучше для пода в 2024 году?

Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…

2 тижні ago

Раздвижные двери: идеальное решение для экономии пространства и современного интерьера

Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…

3 тижні ago

Освещение для квартир, домов, промышленных объектов

Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…

3 тижні ago

Чем заняться на выходных

Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…

4 тижні ago

Переваги працевлаштування у Нідерландах для українців

Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…

1 місяць ago