Categories: Коти

Як бачать кішки

Кішки-хижаки від природи, тому сприйняття навколишнього світу у таких тварин влаштовано інакше, ніж у людини.

Зрозуміти, чим відрізняється зір кішки від людського можна, якщо заглибитися а саме фізіологічної будови очей тварини.

Яким бачать кішки наш світ і людину

Кішки максимально пристосовані до життя в світі з людиною, але мають на все власний «погляд». І тут справа не тільки в специфіці характеру. Очне яблуко кішок і спектр сприйманого зображення мають ряд відмінностей з людським. Важливими відмінностями є фокусування, панорамність і бінокулярний зір.

  • Фокусування зору. Кішки здатні добре фокусуватися на об’єкті, який знаходиться у видаленні від 2 до п’яти метрів. Об’єкти, розміщені на відстані більш ніж 20 метрів, тварина бачить розмито, саме так, як і те, що знаходиться в 50 см від очей кішки. В даних випадках для орієнтації в просторі кішки застосовують дотик і нюх.
  • Круговий зір . Сектор огляду у кішок набагато вище, ніж у людини. Оглядовий кут у людини становить максимально 180 градусів, тоді як кішки можуть добре бачити під кут більше 200 градусів.
  • Хороша акомодація . Нащадки диких кішок можуть бачити різні об’єкти в об’ємному зображенні. Очі можуть бачити предмети і передавати картинку в центри головного мозку. Там відбувається обробка інформації і переклад її в рельєфне, 3D зображення.

Характерною особливістю котячого зору вважається і здатність сприймати близько 40 кадрів в секунду, на відміну від людської здатності сприймати не більше 24 кадрів.

Нижче в таблиці наведені деякі відмінні параметри зору людини і кішки:

ПАРАМЕТР

Людина

КІШКА

Кут зору

більше 200 градусів

Різні кольори

всі кольори райдужного спектра

сірий, зелений, блакитний, фіолетовий

Далекий зір

Близький зір

у нормі обмеження немає

Динамічне сприйняття

24 кадри в секунду

40 кадрів в секунду

Об’ємність зображення

Зір в темряві

Як влаштовано зір кішки

Хижацькі звички і гнучке тіло кішок – не одне, що давно цікавило людину.

Вчені, які проводили дослідження, встановили, що у кішок зір влаштовано інакше, ніж людське, хоча є і загальні характеристики.

Зіниці ока у кішки мають вертикальне будова, на відміну від зіниці людські очі, який має форму кола.

Робочий механізм зіниці кішки цілком доречно порівняти з роботою діафрагмою фотоапарата – при яскравому світлі розмір зіниці звужується, при слабкому світлі або сутінках відбувається зворотний процес – розширення зіниці.

За кришталиком ока розміщується сітківка. В даному шарі знаходяться особливі фоторецептори-палички і колбочки. Два види клітинних структур (фоторецепторів), розміщені за декількома шарами нейронів. Промінь світла проходить наскрізь і потім відбувається повернення до біполярним і горизонтальним нейронам. Сигнал по ганліонарних і амікринових нейронах надходить по візуальному нерву в головний мозок.

Всупереч популярній думці, кішки не володіють ідеально гострим зором, хоча і відносяться до хижаків. Нащадки диких кішок короткозорі і бачать при яскравому світлі істотно гірше, ніж людина.

Здатність кішок охоче розпізнавати предмети викликана злагодженою роботою очей і вібриссов (спеціалізованих волосків на мордочці). Ці волоски потрібні не тільки для визначення відстані між предметами, але і для коригування траєкторії стрибка в момент полювання.

А вночі котячий зір працює надзвичайно добре, що дає можливість тваринам прекрасно орієнтуватися на місцевості з мінімальним світловим джерелом.

Як кішки бачать в темряві

Популярна думка про те, що кішки добре бачать в непроглядній темряві – неправильно.

У непроглядній темряві без єдиного джерела світла, кішка не бачить саме так, як і людина. для того щоб розпізнавати об’єкти, кішці потрібно мінімальне джерело освітлення. Така особливість дозволила тваринам еволюціонувати, зберігши мисливські особливості протягом усього періоду.

Гарне нічне бачення у кішок викликано наявністю тапетума, распложенного на сітківці ока. Світло, що надходить в котяче око, поглинається і відбивається. Поглинаючи багато світла, тапетум будучи дзеркальною оболонкою, відображає його і повертає до нервових завершень. На фото або при світлі фар, спрямовані на тварину, помітно, як очі кішки світяться.

Які кольори розрізняє кішка

Фоторецептори, про які говорилося вище, відповідають за нічне бачення кішок, а ще за сприйняття сірих і темних відтінків. Власне таких структур у кішок більше в кілька разів, ніж у людини. А ось фоторецепторів, що відповідає за кольоровий зір, у кішок мало.

Раніше вважали, що кішкам доступні тільки білий, чорний і сірий колір, іменовані незабарвленими. Проведені дослідження дали можливість збільшити поняття про пристрій і сприйнятті котячого ока. Крім того, що кішки добре розрізняють відтінки сірого, вони також розрізняють зелені, блакитні і фіолетовий кольори.

Які кольори кішка не розрізняє

Кішки абсолютно не розрізняють коричневий, червоний і колір оранж.

При цьому кішкам доступно розпізнавання білого і жовтого, проте вони його плутають місцями. Тому підбирати посуд або іграшки для кішки слід, керуючись тією палітрою кольорів, яка вихованцеві доступна.

Зір кішки на відстані

На відстані більше 8 метрів кішки бачать погано, саме так, як і погано розрізняють предмети, розміщені на відстані ближче 50 см.однак при цьому кішки відрізняються хорошою орієнтацією, адже це природжені мисливці.

Для компенсації поганого зору поблизу, кішки застосовують вібриси (або просто вуса), розміщені на морді в області брів і по обидва боки носа.

Вібриси і прекрасний нюх допомагають кішкам детально досліджувати предмети, розміщені поруч.

Чому у кішок світяться очі

Основою, чому у кішок світяться очі, вважається особливий судинний шар, іменований тапетум (tapetum lacidum) або світлову завісу.

Природна технологія допомагає кішкам бачити в темряві. Надійшов в око потік світла не відразу потрапляє на сітківку, поглинання світла колбочками і паличками не відбувається. Промінь світла відбивається на «світловий завісу» і виключно після цього, знову відбивається на сітківку.

Така характерність дає можливість кішкам добре бачити в темряві, а ще забезпечує «таємниче» світіння очей тварини якщо є наявність невеликого джерела світла. Світяться в темряві очі кішки, ніщо інше, як відбитий від сітківки очей Світло.

Що бачить кішка в дзеркалі і по телевізору

Домашні кішки в багатьох випадках байдужі до картинок на екрані телевізора. Але певні власники відзначають, що тварина з цікавістю дивиться телепередачі.

До сих пір вчені не прийшли до єдиної думки про те, що ж бачать кішки в дійсності – біжучу картинку або миготіння кадрів, адже для кішки ідеальна частота динамічного зображення — 40 кадрів в секунду. Орієнтовно, кішкам потрібно частіше підморгувати, щоб бачити зображення в динаміці. Однак це не заважає тваринам «полювати» за пташками або рибками на екрані монітора або телевізора.

Також кішки здатні бачити себе в дзеркалі, однак при цьому, не здатні себе визначити. Тварина може почати нападати власне відображення, приймаючи зображення в дзеркалі за чужу тварину. Розбурхане тварина заспокоюється лише тоді, коли розуміє, що «чужинець» в дзеркалі не несе небезпеки.

Чи бачать кішки потойбічний світ

Людство завжди вірило в існування потойбічного світу і його різного прояву в нашому світі.

На думку людей, кішки можуть бачити будинкових, душі померлих або інших духів. Підтвердження людським припущенням служило іноді незрозумілу поведінку кішки-з першого погляду випадкове вигинання спини, пирхання, шипіння.

Насправді, причин подібного прояву емоцій у тварини на порядок вище, і пов’язані вони перш за все з більш розвиненими ніж у людей, органами нюху, дотику і слуху.

Так, наприклад, кішка може вигинати спину і піднімати хвіст трубою, як-ніби чимось налякана-але це може бути гучний звук, крик або дія самого власника, на які він сам не увагу звернув.

Насторожене або буркотливе пирхання може бути свідченням того, що кішка відчула противний для себе запах, невловимий для людського нюху.

Обережність і устремління погляду в одну точку в кімнаті, може вказувати на те, що кішка відчула наближення іншої тварини. Адже кішки здатні сприймати звук з частотою до 5 разів більше, ніж верхня межа сприйняття у людського вуха, іншими словами ультразвук. Таким чином, кішка може почути підозрілі шуми, наприклад, наближення противника, з відстані до 400 – 500 метрів.

Якщо кішка без видимої причини починає з побоюванням перевертати головою і рухати вухами, нібито прислухаючись, це може означати, що вихованець намагається зловити напрямок джерела будь-якого звуку – а точність визначення напрямку звукових сигналів у кішок значно більше, ніж у людей.

Іноді кішка може починати грати з непомітним об’єктом — однак це знову ж таки не означає, що вона помітила щось надприродне, можливо їй просто нудно і хочеться зіграти, або ж у неї виникла статева полювання.

Загалом звички кішок і особливості їх світосприйняття досі залишаються таємницею для людини. Можливо, кішка і бачить потойбічний світ, але не варто трактувати поведінку тварини виключно в цьому ключі. Основою здибленої вовни може бути миша за стінкою, гавкіт собаки на вулиці, період статевої полювання або закличні крики родичів, недоступні для людського вуха.

За редакцією ветлікаря офтальмолога Окольничникова Ігоря Олеговича

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Визитки на заказ – преимущества, кому они полезны и сферы применения

Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…

1 тиждень ago

Какая жижа лучше для пода в 2024 году?

Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…

2 тижні ago

Раздвижные двери: идеальное решение для экономии пространства и современного интерьера

Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…

3 тижні ago

Освещение для квартир, домов, промышленных объектов

Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…

3 тижні ago

Чем заняться на выходных

Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…

4 тижні ago

Переваги працевлаштування у Нідерландах для українців

Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…

1 місяць ago