Кожна людина володіє рідною мовою, деякі люди встигають протягом життя вивчити ще кілька. Але засвоїти всі мови світу — завдання нездійсненне навіть для поліглотів. Підрахувати їхню точну кількість не можуть навіть учені-лінгвісти. Та все ж спробуємо розібратися, скільки мовних систем існує на планеті та якими з них користуються найчастіше.
Мова як інструмент спілкування виникла сотні тисяч років тому. За словами лінгвіста Володимира Плунгяна, спочатку на планеті могла бути лише одна мова, але тепер їх безліч. Діти і дорослі витрачають години і роки життя на те, щоб опанувати хоча б одну іноземну мову. Скільки ж їх усього?
Наука не дає точної відповіді на це запитання. На думку лінгвіста Георгія Старостіна, їх може бути від 2 до 60 тисяч. Усе залежить від того, де проводити межу між мовою та діалектом. Єдиного правила тут немає, тому кожен науковець рахує по-своєму.
Нехай із загальною кількістю наука поки що не розібралася, але офіційні мови можна підрахувати. На державному рівні визнали 95 мов. Ось найпопулярніші:
Цікаво, що до їхнього числа увійшла одна мертва мова — латинь. Вона досі вважається офіційною мовою Ватикану — найменшої держави на планеті.
Деякі мови мають спільні фонетичні та граматичні особливості. Причина в тому, що всі сучасні прислівники походять від більш давніх, які з часом вимирали. Тому мови прийнято об’єднувати в мовні сім’ї.
За даними найбільшого каталогу мов Ethnologue, станом на 2021 рік у світі налічується понад 150 мовних сімей. Найбільші з них охоплюють більшість сучасних прислівників:
Найбільшою вважається індоєвропейська група, оскільки її мовами розмовляє приблизно 3 млрд осіб. Сюди належать англійська, французька, іспанська, грецька, російська та інші мови.
З часом багато прислівників неминуче зникають. Так, найзнаменитішими мертвими мовами вважають давньогрецьку і давньоєгипетську, санскрит, латинь тощо. Навіть зараз сотні мов перебувають на межі вимирання, а живих стає все менше. Поговоримо про них.
2021 року авторитетний каталог мов Ethnologue визначив, що на Землі існує 7139 живих прислівників. Однак, як повідомив лінгвіст Плунгян, їхня кількість весь час скорочується.
Живі мови виходять з ужитку з двох причин:
Сьогодні дві третини населення планети розмовляють приблизно 40 мовами. Це означає, що решта поступово зникатимуть. Імовірно, вже через 50-100 років їхня кількість скоротиться в рази і дорівнюватиме 10-15.
Попри різноманіття живих прислівників, більшість людей на Землі користуються лише кількома. Видання Ethnologue щороку складає рейтинг 200 таких мов. У 2021-му список очолили такі мови:
За даними джерела, понад 88% жителів планети розмовляють однією з 200 мов, зазначених у рейтингу, як своєю рідною. Також мільйони людей використовують їх як другу мову.
Скорочення кількості мов робить життя людства зручнішим. Простіше вести бізнес і політику, подорожувати, знайомитися з новими людьми та пізнавати їхню культуру. З іншого боку, мова — засіб самоідентифікації кожного народу, його історична спадщина. Чи варто зберігати мови, що вимирають, і як це зробити? Питання залишається відкритим.
Дізнавайтеся про все першими
Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.
Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…
Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…
У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…
В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…
Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…
Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…