Categories: Дозвілля

Найрідкісніший колір очей і що про нього відомо

Багато тисяч років тому більшість людей на планеті були кароокими. Сьогодні можна зустріти володарів найнеймовірніших відтінків очей. Антропологи і медики А. Дорофєєва, М. Негашева і Дж. М. Седдон розкрили деякі факти про рідкісний колір очей.

Найрідкісніший колір очей на планеті

Колір очей — це ознака, яка визначається двома чинниками:

  • пігментацією райдужної оболонки ока;
  • залежністю розсіювання світла в стромі (волокнистий шар) райдужки.

Антропологи А. Дорофєєва та М. Негашева зазначають, що пігментний епітелій задньої поверхні райдужної оболонки, а також пігмент, що міститься в клітинах строми, роблять внесок у кінцеву колірну гаму райдужки. За невеликої кількості пігменту очі блакитні, за помірної — коричневі, за значної — чорні.

Антропологи та біологи надали свої класифікації кольорів очей людини. Поширені кольори очей варіюються від найтемніших відтінків коричневого до найсвітліших відтінків синього. За шкалою радянського вченого В. Бунака кольори очей заведено ділити на 3 типи:

  1. Темний (чорний, світло- і темно-карий).
  2. Змішаний (зелений, сіро-зелений, сірий, блакитний або зелений з буро-жовтим обрамленням).
  3. Світлий (сірий, блакитний, синій).

Власну систему визначення кольору райдужної оболонки розробила група вчених на чолі з Дж. М. Седдоном: категорії кольору райдужної оболонки розрізняють залежно від переважного кольору (синій, сірий, зелений, світло-коричневий або коричневий) і кількості коричневого або жовтого пігменту, присутнього в ній.

Який колір очей найрідкісніший? Згідно з даними всесвітньо відомого видання World Atlas, зелені очі — одні з найрідкісніших у світі. У світі всього 2% людей можуть похвалитися цим незвичайним кольором райдужної оболонки. Зелений відтінок зумовлений поєднанням:

  • бурштинової або світло-коричневої пігментації строми райдужної оболонки, яка має низьку або помірну концентрацію меланіну;
  • блакитним відтінком, створюваним релеївським розсіюванням відбитого світла.

Також зелені очі містять жовтуватий пігмент ліпохром.

Які кольори очей рідкісні? Крім зелених, найрідкіснішими відтінками очей вважають:

  1. Сірі (3%). У райдужці таких очей немає меланіну, а також присутній колаген (строма), який блокує появу синього забарвлення, що призводить до сірого відтінку.
  2. Бурштинові (5%). Цей світло-коричневий, іноді іржавий колір. Вони трапляються в людей азіатського, іспанського, південноамериканського та південноафриканського походження.
  3. Горіхові (5%). Ці очі нагадують котячі і являють собою суміш зеленого і помаранчевого або золотого. Найчастіше очі такого кольору зустрічаються у жителів Північної Африки, Близького Сходу, Бразилії та Іспанії.
  4. Блакитні (від 8 до 10%). Блакитний відтінок виник внаслідок генетичної мутації і вважається другим після карих (майже 80%) за поширеністю кольором очей.

Варто відзначити кольори райдужної оболонки альбіносів: через генетичну аномалію їхня райдужка може бути рожевою, фіолетовою, червоною, бурштиновою.

Який колір очей вважається найкрасивішим? Клінічна психологиня, докторка філософії Карла Марі Менлі зазначає, що рідкісні кольори, як правило, більш привабливі. Це пояснюється тим, що людський розум і очі схильні помічати те, що вирізняється та є унікальним. Тобто, найпривабливішими вважаються сірий та зелений колір очей.

Що відомо про найрідкісніший колір очей?

Пропонуємо кілька цікавих фактів і доведених даних про зелений колір очей, який вважають найрідкіснішим:

  • Колір очей — це спадкова риса, на яку впливає більш ніж один ген. За колір очей у людей можуть відповідати 16 різних генів. Двома основними генами, пов’язаними зі зміною кольору очей, вважаються OCA2 і HERC2, які локалізовані в 15-й хромосомі. Колір очей передається домінантним або рецесивним шляхом.
  • Ані синій, ані зелений пігменти ніколи не присутні в райдужній оболонці або очній рідині людини. У людини пігментація райдужної оболонки варіює від світло-коричневого до чорного. На колір впливає концентрація меланіну в пігментному епітелії та стромі райдужної оболонки, а також щільність клітин строми. Поява зелених очей — це результат розсіювання світла в стромі. Таким чином, колір очей варіюється залежно від умов освітлення, особливо для світлих очей.
  • Люди не народжуються із зеленими очима. Усі діти з’являються на світ із блакитними або карими очима. Приблизно до 6 місяців у них може змінитися колір очей на зелений.
  • Найчастіше зеленоокі люди зустрічаються в Ірландії та Шотландії, такий відтінок мають близько 86% населення.
  • Дослідники вважають, що до зниження кількості людей із зеленими очима призвело спалювання на багатті рудоволосих зеленооких дівчат, яких свята інквізиція в XIII-IXI століттях вважала відьмами.
  • Зеленоокі люди більш схильні до захворювань очей. Як стверджують учені М. Дідиченко та І. Ягужинська, люди з темним кольором очей мають певну перевагу над світлоокими: їхня чутлива до світла сітківка в разі інтенсивного сонячного проміння захищена краще. Темнооких людей, здорових у плані гостроти зору, трапляється значно більше, ніж володарів світлої райдужної оболонки. Світлоокі люди та люди зі змішаним типом очей часто мають порушення рефракції.
  • Процеси старіння частіше проявляються у світлозабарвлених райдужних оболонках, ніж у темних. Деякі вчені стверджують, що старечі порушення в райдужці виражаються у зміні її кольору на світліший за рахунок зменшення кількості пігменту.
  • Люди зі змішаним типом очей, зокрема зеленоокі, менш чутливі до болю, ніж власники темних відтінків райдужної оболонки. Це доводить дослідження групи вчених, результати якого опубліковано в журналі FORCIPE 2019 року. Вважається, що тип кольору очей людини може корелювати з терпимістю до болю, бо один із генів, що кодують кількість меланіну в райдужній оболонці, контролює синтез білків болю.

Найрідкісніший зелений колір очей багато людей вважають найкрасивішим і найпривабливішим. Щасливі володарі незвичайного відтінку вирізняються вольовим характером, добродушністю і певним лукавством.

admin

Recent Posts

Визитки на заказ – преимущества, кому они полезны и сферы применения

Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…

1 тиждень ago

Какая жижа лучше для пода в 2024 году?

Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…

2 тижні ago

Раздвижные двери: идеальное решение для экономии пространства и современного интерьера

Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…

3 тижні ago

Освещение для квартир, домов, промышленных объектов

Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…

3 тижні ago

Чем заняться на выходных

Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…

4 тижні ago

Переваги працевлаштування у Нідерландах для українців

Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…

1 місяць ago