Девід Больє — експерт з ландшафтного дизайну та фотограф рослин з 20-річним досвідом.
Якщо ви хочете надати карликовим деревам, кущам або травам форму тварин або геометричних фігур у тривимірному просторі (глобусів, кубів тощо), важливо знайти найкращі топіарні рослини і навчитися з ними працювати. Найчастіше ви захочете використовувати для роботи вічнозелені рослини (в тому числі широколисті), щоб милуватися своїм творінням цілий рік. Але бувають і винятки: Не всі кущі бирючини є вічнозеленими, проте вони є одними з найпопулярніших кущів для топіарі.
Найкращі топіарні рослини серед дерев, кущів і трав мають дрібне листя, люблять стрижку, швидко ростуть і мають густе розгалуження. Але, як завжди при виборі рослин, будьте реалістами, але залишайтеся відкритими: Можливо, ви вирішите відмовитися від однієї з цих особливостей, щоб виростити рослину, яка має іншу якість, якою ви захоплюєтеся, наприклад, аромат або легкість у вирощуванні.
Хвойні рослини, відомі як витривалі ландшафтні рослини, пристосовані до різноманітних умов (включаючи тінь), кущі тису — це голчасті вічнозелені чагарники з двома потенційними недоліками:
Але якщо у вас на подвір’ї немає дітей чи домашніх тварин і є трохи терпіння, тиси (зони з 4 по 7) є чудовими топіарними рослинами. T. baccata ‘Repandens’ — чудовий вибір для довгих і низьких топіарі: Його висота — від 2 до 4 футів, а ширина — від 12 до 15 футів.
Туя західна (Thuja occidentalis) також є голчастою вічнозеленою рослиною, але її листя має плоскі лускаті розетки. Вона може набувати різних розмірів і форм рослин; яку саме ви оберете, залежить від того, яку форму топіарію ви шукаєте. «Північний полюс» (зони з 3 по 7, від повного до часткового сонця) — хороший сорт, якщо вам потрібен топіарій, який буде вищим за ширину (від 10 до 15 футів заввишки та 5 футів завширшки), але не надто високим. ‘Golden Globe’ (зони від 4 до 8, від часткового до повного сонця, 4 фути заввишки і завширшки) підходить для зовсім іншого типу топіарі. Він пропонує інший колір (золотисте листя) на додачу.
Picea glauca ‘Conica’ (зони від 3 до 8, повне сонце, від 10 до 12 футів заввишки і від 7 до 10 футів завширшки) — ще одна повільно зростаюча рослина, але вона компенсує це густим і ароматним листям. Це карликове дерево також чудово підходить, якщо вам потрібен топіарій пірамідальної або конічної форми.
Топіарії — це лише один з варіантів використання самшиту. Самшит здавна використовувався в офіційному ландшафтному дизайні, тому що з цими широколистими вічнозеленими кущами так легко створювати чіткі, рівні лінії. B. sempervirens ‘Suffruticosa’ (3 фути x 3 фути, зони від 6 до 8, від повного сонця до півтіні), карлик, найкраще підходить для невеликих топіарі.
.
Ilex crenata ‘Hetzii’ (від 3 до 6 футів заввишки і завширшки) має округлу форму, тому добре підходить для багатьох тварин і геометричних фігур. Але якщо ваш топіарій буде високим і струнким (наприклад, топіарії «потрійна куля»), то I. crenata ‘Sky Pencil’ (6 футів заввишки, 14 дюймів завширшки) — кращий вибір. Умови вирощування для обох видів — зони від 5 до 8, від повного сонця до півтіні.
Вишневий лавр (Prunus laurocerasus) не має нічого спільного з гірським лавром (Kalmia latifolia), хоча його листя нагадує його. Але насправді це вид вишні, про що свідчить його родова назва (Prunus). Вирощуйте сорт ‘Otto Luyken’ (зони від 6 до 8, від повного сонця до півтіні) для невеликого топіарія: Він залишається меншим за видову рослину. З часом він може стати більшим за вказаний розмір (3-4 фути заввишки і 6-8 футів завширшки), але лише через багато років (за бажанням обрізайте його, щоб він не перевищив ці межі).
Деякі з найкращих топіарних рослин також є одними з найкращих рослин для живоплоту, оскільки бажані якості для перших є бажаними і для других. Широколистий чагарник, бирючина (Ligustrum) є одним із прикладів. L. vulgare має висоту від 4 до 15 футів, з розмахом від 4 до 8 футів. Ця європейська рослина витривала (зони від 5 до 8), але не вічнозелена. L. japonicum походить з Японії. Він вічнозелений, але підходить лише для зон від 7 до 10. Кущ досягає від 6 до 12 футів заввишки, з розмахом від 6 до 8 футів. Обидва види є інвазивними в деяких частинах США.
Lavandula angustifolia (зони від 5 до 8, повне сонце, 2-3 фути заввишки, розмах залежить від сорту) можна вирощувати як невелику топіарну рослину. Цю траву особливо полюбляють ті, хто шукає приємний аромат. Підстригаючи топіарій, використовуйте зрізані гілки для попуррі.
.
Якщо ви готові вийти за рамки базового озеленення, Teucrium fruticans (зони від 8 до 10, повне сонце, 4-6 футів заввишки і завширшки) — цікава рослина, з якою можна погратися. Це не тільки вічнозелена рослина (ніжний родич T. chamaedrys) — одна з найкращих рослин для топіарі, але й чудова рослина для бордюру. Ті, хто має мистецькі нахили, можуть розвинути ідею бордюрних рослин ще далі і створити вузликовий сад — вигадливо спроектований сад з рослинами, що переплітаються, іноді з вигадливими топіаріями і ретельно доглянутими доріжками.
Розмарин лікарський (Rosmarinus officinalis) (зони з 8 по 10) — ще одна трава, яка є класичною рослиною для топіарі. Належить до сімейства Lamiaceae, що робить його родичем таких рослин, як Lamium maculatum. У теплому кліматі, наприклад, у рідному Середземномор’ї, ця рослина виростає від 2 до 6 футів заввишки і від 2 до 4 футів завширшки. Дайте цьому кулінарному улюбленцю повне сонце; на зиму заносьте його в приміщення, якщо ви садитесь на півночі.
Інший тип «топіарі» використовує швидкозростаючу ліану, таку як англійський плющ (Hedera helix), і металевий каркас у формі, яку ви хочете, щоб ваш витвір мав. Ви прикріплюєте ліану до каркасу і дозволяєте їй рости, щоб заповнити форму, а потім просто видаляєте зайві пагони. На відкритому повітрі англійський плющ (зони від 4 до 9, від часткової до повної тіні) може випускати ліани довжиною 50 футів. У Північній Америці, де англійський плющ інвазивний, ви можете вирощувати його як кімнатну рослину; дайте йому багато непрямого освітлення і підтримуйте температуру близько 70 градусів за Фаренгейтом.
Ще одна форма садівничого мистецтва — куля для поцілунків. Тільки в цьому випадку ви формуєте свій витвір не з живих рослин, а з гілок, зрізаних з живих рослин. Кулі-поцілунки особливо популярні на Різдво, але їх можна робити і в інші пори року.
Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…
Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…
Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…
Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…
Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…
Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…