Categories: Акваріум

Як пом’якшити воду в акваріумі та як підвищити її жорсткість?


Акваріум — це штучний водний дім для улюблених улюбленців. Щоб вони перебували в комфортній обстановці, слід підтримувати умови, близькі до ідеальних. Це потрібно для збереження здорового стану риб, водоростей та інших мешканців акваріума у відмінній формі.

Потрібно дотримуватися певних вимог, до яких належить правильне освітлення, а ще фільтрація, температура, чистота води, режим годування. Необхідно пам’ятати і про такий важливий момент, як жорсткість води в акваріумі.

Що таке жорсткість води?

Під поняттям “жорсткість води” маються на увазі природні і ненатуральні особливості води, які обумовлюються присутністю в ній у розчиненому стані мінеральних солей лужноземельних металів. Їх називають солями жорсткості.

На жорсткість води впливають солі кальцію (Ca) і магнію (Mg).

У разі якщо є незліченна безліч таких речовин, то вода вважається жорсткою. Якщо таких елементів у воді небагато, то, виходячи з цього, рідина вважається середньої жорсткості або м’якою.

Одиниць вимірювання жорсткості води кілька. У середовищі акваріумістів застосовують німецьке позначення dH.

Є також кілька варіантів жорсткості.

  • Загальна. Концентрація у воді солей згаданих вище лужноземельних металів називається загальною жорсткістю (gH). Вона буває постійною (стійкою) і тимчасовою (непостійною). Якщо сказати інакше, то загальна, інакше кажучи загальна жорсткість, — це об’єднання першої та другої.
  • Карбонатна. Ця жорсткість тимчасова. Вона з’являється при концентрації у воді гідрокарбонатів (HCO3). Її можна прибрати за допомогою кип’ятіння. Якщо людина візьме жорстку воду і прокип’ятить її деякий час, то на посуді з’являється накип — це буде осад карбонатів. Наприклад, це буває як гідрокарбонат кальцію (CaHCO3), так і магнію (MgHCO3). Ця жорсткість є найважливішою для акваріумістів. Мінлива жорсткість рідини позначається абревіатурою kH.
  • Некарбонатна. Стійка жорсткість викликана наявністю у воді солей сильних кислот, наприклад, наприклад, таких як соляна (HCl) або сірчана (H2SO4). Вона називається постійною (непереборною, некарбонатною), тому що заходи, які можна задіяти для усунення тимчасової жорсткості (кип’ятіння або заморожування), в цьому варіанті не спрацюють. Наприклад, якщо людина закип’ятить або заморозить воду з високою кількістю солей, то вони не випадуть в осад, оскільки утворені солями сильних кислот.

Вплив на мешканців акваріума

Жорсткість води в резервуарі має великий вплив на розвиток риб, на інших мешканців і рослинність. Їх акліматизація залежить від зміни жорсткості рідини.

Для нормального самопочуття мешканців акваріума потрібна вода, жорсткість якої коливається в діапазоні від 3 до 15 градусів.

Вплив на риб

Комбінування солей кальцію і магнію у воді має дуже важливе і серйозне значення для мешканців світу під водою:

  • створює і зміцнює скелет риб;
  • зміцнює панцир і мушлю у молюсків і різних ракоподібних;
  • створює умови для розмноження і покращує середовище проживання.

Якщо таких солей буде мало, то риби будуть слабкими, до того ж їхній розвиток сповільниться.

Як реагують рослини для акваріума?

Водорості не люблять жорстку воду, адже чим вищі показники жорсткості води, тим водорості гірше ростуть.

За великої концентрації (вище 33 градусів) не ростуть жодні рослини, крім криптокорин.

Як перевірити рівень?

для того щоб поміряти ступінь жорсткості рідини в акваріумі вдома, є кілька варіантів.

Спеціалізовані прилади

Застосовувати спеціалізовані прилади, наприклад, пристрій для визначення чистоти води ТДС (солемір). Це пристрій, який міряє накопичення домішок у рідині.

Цей прилад діє, створюючи електричне поле у воді. У ньому не складе ніяких труднощів можна визначити всі добавки, а не тільки солі. Щоб поміряти кількість речовин хімії, потрібно відібрати з акваріума один літр води і опустити туди солемір. Через кілька секунд він видасть виміряне значення в міліграмах.

Переваги:

  • простота застосування;
  • миттєве обчислення домішок;
  • практичність під час використання і зберігання;
  • низька ціна.

Недоліки:

  • необхідність заміни батарейок;
  • приблизна точність вимірювання;
  • короткий робочий термін (від 1 до 2 років).

Застосування паперових тест-смужок

Експрес-тести абсолютно доступні. Щоб дізнатися показники сумарної жорсткості, необхідно тільки опустити паперову смужку в акваріум і почекати на зміну кольору. Це буває тільки в жорсткій воді.

Плюси:

  • велика швидкість визначення результатів;
  • можливість проведення діагностики прямо в резервуарі, не відбираючи рідину в окрему ємність;
  • хороша вартість.

Мінус лише один: приблизність результатів.

Оскільки тест реагує на параметри рідини зміною кольору стрічки з паперу, то доводиться порівнювати з особливою палітрою, що йде в комплекті з експрес-тестами. Жорсткість визначається приблизно, “на око”.

Просте мило

Подібний варіант дає можливість визначити жорсткість з похибкою 1-2 градуси. Цей метод відрізняється звичайністю, і дуже важке в ньому — це відокремити 1 г мила від бруска.

Для початку знадобиться 60- або 72-відсоткове просте мило. Потім за допомогою ювелірних або лабораторних ваг необхідно відважити 1 г. Після чого слід подрібнити мило і розсипати в склянку форми у вигляді циліндра, залити відфільтрованою водою в невеликому об’ємі і розмішати для усунення утворення піни. Потім необхідно долити чисту воду до конкретного рівня (60 мм — для 60% і 72 мм — для 72% мила). Водний рівень можна поміряти за допомогою рулетки або лінійки.

Тепер в окрему ємність потрібно налити 500 г досліджуваної рідини. Починаємо в неї плавно вливати отриманий розчин, постійно перемішуючи до виникнення стійкої піни — це значить, що тестовий розчин вступив у хім. реакцію з солями. Стійкою вважається піна, яка не опадає довгий час після припинення помішування.

Потім потрібно зафіксувати, скільки сантиметрів зробленого розчину вийшло, переливши його в банку. Якщо був вилитий 1 см тестового розчину, то це означає, що жорсткість досліджуваної рідини дорівнює двом градусам, оскільки замість 1 л рідини проводили дослідження 500 г (усі отримані значення необхідно помножити на 2). За допомогою онлайн-калькулятора або спеціальної таблиці потрібно визначити рівень жорсткості води.

Недоліком такого способу дослідження вважається його низька точність.

За допомогою хімічної речовини “Трилон Б”

Процес визначення параметрів рідини з використанням реагентів дуже складний і дуже тривалий. Щоб його зробити потрібні деякі знання і досвід у галузі хімії. Це доволі точний метод, однак через складнощі під час досліджень і необхідність придбання додаткового хімічного обладнання він не є надзвичайно популярним під час обчислення жорсткості води вдома.

Норми

Рівень норми для жорсткості води дуже відносний. Він залежить від того, для якої мети необхідна ця інформація. Якщо брати акваріум, то параметри мають бути такі:

  • 0-4 — занадто м’яка вода;
  • 4-8 — не жорстка;
  • 8-12 — ідеальна;
  • 12-30 — небезпечний ступінь жорсткості.

Для того щоб дізнатися загальний ступінь жорсткості, потрібно провести тестові обміри.

Методи зміни

Якщо жорсткість води у водоймі в будинку не відповідає вимогам її мешканців, то слід змінити її в якийсь певний бік, іншими словами зменшити або підняти рівень жорсткості рідини в акваріумі. Однак робити це варто повільно й обережно, щоб мешканці водойми в будинку не стали жертвами стресу.

У середовищі акваріумістів досить давно апробовано дуже багато варіантів.

Як зменшити?

Пом’якшити воду в акваріумі важко. Досягти зменшення жорсткості вдома можна, застосовуючи кип’ятіння, заморожування рідини і додаючи спеціалізовані реагенти хімії. У резервуар можна залити чисту воду, дощову або талу.

Щоб зробити зі звичайної водопровідної води м’яку рідину, є кілька дуже простих методів. Мова про них піде нижче.

  1. Вода з водопроводу очищається і нагрівається до кипіння. Потім необхідно дозволити їй охолонути і відстоятися.
  2. В індивідуальній ємності рідина заморожується в морозильній камері, але не повністю, а частково. Після чого незамерзлий залишок зливають, лід тане, а отриману рідину, доведену до необхідної температури, додають до резервуару (дві третини верхніх шарів підмішують у водойму в будинку).
  3. Прибрати додаткову жорсткість можна, відфільтрувавши воду спеціалізованими фільтрами.

Також занизити рівень концентрації мінеральних солей можна за допомогою живих рослин. Серед відомих і популярних варіантів, які можна вибрати в спеціальних магазинах, необхідно відзначити кушир, водорість хара, елодею.

Деякі фахівці застосовують як пом’якшувач настій шишок вільхи, додаючи його в акваріум маленькими дозами. Але думки щодо ефективності такого способу розходяться через незначність зниження рівня солей (всього на 1-2 градуси).

Досягти пом’якшення рівня концентрації солей у рідині можна, використавши засоби на основі хімії “Трилон Б” або “ЕДТА”, суворо виконуючи інструкцію.

Як збільшити?

Іноді нерідкі ситуації, коли необхідно зробити більшим рівень жорсткості води в резервуарі. Це необхідно, якщо деякі мешканці акваріума (креветки, молюски або інші ракоподібні), а ще певні види водоростей потребують додаткової мінералізації.

Щоб збільшити рівень кальцію в акваріумній рідині, знадобиться вдатися до методів, описаних нижче.

  1. Невеликими дозами можна доливати в акваріум рідину, що має вищий індекс жорсткості.
  2. Просту водопровідну воду кип’ятити, верхні пласти злити (приблизно 2/3) і частину, що залишилася, додати в резервуар.
  3. Для невеликого збільшення ступеня жорсткості можна доповнити морські раковини, крихту з мармуру, а ще вапняк. За таких обставин концентрація солей підвищуватиметься потроху. Важливо знати, що чим рідина м’якша, тим швидше зростатиме рівень кальцію у воді.
  4. Якщо жорсткість необхідно збільшити швидко, то необхідно додати розчин хлористого кальцію і сульфату магнію, куплений в аптеці.

Для досвідчених любителів акваріумів концентрація солей у рідині має велике значення, а новачки часто не звертають на неї уваги.

admin

Recent Posts

Проектирование косметических кабинетов: детали и важные нюансы

Современное проектирование косметических кабинетов – это процесс создания функционального, эстетичного и безопасного пространства, которое отвечает современным требованиям…

2 дні ago

Визитки на заказ – преимущества, кому они полезны и сферы применения

Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…

1 тиждень ago

Какая жижа лучше для пода в 2024 году?

Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…

2 тижні ago

Раздвижные двери: идеальное решение для экономии пространства и современного интерьера

Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…

4 тижні ago

Освещение для квартир, домов, промышленных объектов

Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…

4 тижні ago

Чем заняться на выходных

Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…

4 тижні ago