Акваріумістика — надзвичайно популярна пристрасть, і до цього хобі регулярно долучаються нові люди. Вони зустрічаються з високою кількістю проблем і тонкощів. Одна з проблем такого роду — сполучуваність різних видів риб.
Види акваріумних риб можна поєднувати за різними параметрами відбору:
Коли комбінацію видів обрано цілком, потрібно ще раз перевірити, які їхні потреби в їжі, як потрібно утримувати риб. Після чого потрібно буде вибирати рослини, зважаючи на ступінь освітленості в ставку. Біологічні типи акваріумів формуються з урахуванням спільності умов утримання, особливостей харчування, розмірів уживаного корму. Географічна градація почала вживатися лише з недавнього часу. Жителі подібних акваріумів (наприклад, “спекотного лісу”) гарантовано співіснують між собою.
Нічого дивного: маса акваріумних мешканців у природі заселяє ставки, розташовані посеред густого лісу . На дні подібних озер і річок групуються породи, що не містять кальцію. Тому текуча і стояча вода дуже м’яка. При цьому підтримується велика концентрація дубильних речовин.
В результаті вода має кислу реакцію і знижує небезпеку шкідливих бактерій.
У “тропічному” акваріумі потрібно створювати схожі умови. Заселяють туди переважно риб з яскравим забарвленням. Важливий вплив на те, чи сумісні різні види, чи можуть жити вони з іншими, чи ні, чинить не географічне походження певного виду, а єдність умов у природному середовищі. Акваріум для екваторіальних і субекваторіальних риб може мати дуже різні розміри, дозволяється вживання акваріумів картинного типу. У подібних посудинах обов’язково повинні бути рослини у воді, які ростуть у кислій воді слабкої жорсткості і не вимагають відчутної освітленості.
Хорошими кандидатами будуть:
Якщо необхідні умови збігаються, можна вирощувати в одній посудині навіть риб і фауну з різних континентів. Інакше влаштовується акваріум “дуже чистого озера”. Його яскраво освітлюють, а вода повинна містити багато “жорстких” елементів, при цьому безмірно велика температура шкідлива. Ідеальні види в цьому варіанті — американські окуні та рибки із середньої смуги Євразії. Іноді біологічні акваріуми створюють з урахуванням спорідненості видів.
У цьому варіанті теж можна додавати неспоріднені, але близькі за умовами існування породи. Також доводиться думати про величину разом вирощуваних риб. Тим більше це важливо, коли розмір акваріума відносно малий. Можливий не тільки біологічний, а й географічний принцип вибору. У цьому варіанті віддають перевагу особинам, що походять з якоїсь конкретної місцевості. Існують географічні акваріуми, що фактично збігаються з популярними біологічними різновидами. Так, у “Південно-Східній Азії” можна помітити:
У “Північній Америці”:
Якщо збирають суто вітчизняний акваріум, то вибір теж дуже широкий. У цих випадках беруть:
Чималою популярністю останніми роками користуються риби з Амура і його басейну. Багато російських видів навіть важче утримувати, ніж екзотичні типи. Спочатку потрібно раз на день замінювати воду. Представників агресивних порід пропонують підбирати дрібніше, ніж спокійні риби.
Оскільки рослини у воді середньої смуги мають виражену сезонність, потрібно буде обирати небагато цілорічних видів.
Іноді зайва ворожість деяких порід змушує розділяти поголів’я по 2-3 акваріумах. Географічного і біологічного принципів дотримуються в основному досвідчені заводчики. Акваріумісти-початківці і ті, хто просто прагне прикрасити приміщення, віддають перевагу умові декоративності. У цьому варіанті намагаються все зробити якомога натуральніше. Використовують молодих особин, причому видове розмаїття зводиться до нуля, оскільки велика група однотипних риб виглядає краще за строкату зграю.
Бігти за великим числом риб не слід. Це зіпсує враження. Складніше буде оцінити оригінальність кожної особини і видові лінії поведінки. Потрібно в одну посудину поміщати або водних мешканців, які швидко плавають, або плавно пересуваються. Розмір теж має більш-менш збігатися. І навіть при збігу декоративних характеристик не потрібно ігнорувати вимоги щодо утримання. Головне не забути врахувати ще й розмір штучного ставка. В акваріумі 100 літрів можна посадити:
Що більший акваріум, то стабільніша в ньому температура і легше підтримувати якість води. Навіть у разі якогось збою можна не боятися великих проблем. Щоб дізнатися, скільки і яких риб може розміститися в акваріумі конкретного об’єму, можна зробити дуже прості розрахунки. Вони виходять або з потреб у кисні, або з того, що на 0,01 м довжини тіла потрібно 1 л води. Конкретні різновиди доводиться розмежовувати територіально, що змушує зменшувати поголів’я.
Якщо передбачається завести великих хижих риб, необхідно підбирати акваріум об’ємом 200 л і вище. За місткості 200 л можна садити 4 скалярії і 2-4 анциструси. Слід спочатку помістити туди скалярій і тільки потім проводити кардинальні експерименти. Ще один набір враховує:
Персонально підібране число молодих пецилій.
В акваріумі об’ємом 180 л можна посадити:
Для штучного ставка на 30 л необхідно застосовувати:
Або:
Слід розглянути те, які риби з якими будуть сумісні. Скалярії можуть частково комбінуватися з в’юновими, зате абсолютно не можна поєднувати їх з півниками, дискусами, гуппі, золотими рибками. Астронотуси теж виявляться недбайливими сусідами, на відміну від інших представників пецилієвого сімейства. Здебільшого запускають в акваріум расборів, тетр, мечоносців, даніо, боцій, райдужниць.
Коропи кої дозволяється поєднувати з іншими представниками їхнього сімейства. Прекрасним комбінуванням будуть Золоті рибки. Короп коі схильний переслідувати всіх, хто слабший за нього. Як уже відомо зі сказаного, в’юнових можна поєднувати зі скаляріями. Але також одночасно з ними пропонують тримати коридорасів, даніо, лабео, райдужниць. Карпу кої не слід бачити біля себе золоту рибку, цихліду й астронотусів. Моллінезій рекомендують тримати поряд із:
Уже багато разів згадувані астронотуси погано співіснують з короповими і великими цихлідами. А ось скалярію, гуппі, даніо вони зустрінуть благодушно і навіть привітно. Плекостомус (один з видів сомів) сумісний з іншими мирними різновидами. До їхнього списку входять і пецилії, і мечоносці, і райдужниці. Райдужниці теж прославилися мирним характером і на інших не нападають, навпаки, їх самих потрібно захищати. А півники добре видно через власні пишні, схожі на віяла плавники. Їх дозволяється комбінувати з:
Назва риби | Сумісно | Неприпустимо |
Анциструс | Барбус, гуппі, дискус | Астронотус, піранья, трофеус |
Боція | Барбус, гуппі, моллінезія | Вуалеві та інші невеликі рибки |
Пецилія | Гуппі, скалярія | Мечоносці, Золоті рибки |
Золоті рибки | Ні з ким, крім власного виду | Цихліди, астронотуси |
Плекостомус | Будь-які риби, більші за них самих | Соми, що займають ту саму екологічну нішу |
Південноамериканські цихліди | Ні з ким | Півники, гурамі, вугри |
Лабіринтові | Боції, даніо, мечоносці | Півники, гурамі |
Харацинові | Расбори, тетри, краби | Цихліди |
Сомики | Півники, лабео, тетри, даніо | Несумісних видів немає |
Цихліди | Нульова сумісність | Абсолютна несумісність |
Іноді напрошується питання: чи можна тримати разом в акваріумі риб, якщо таблиці показують, що у них погана сумісність? Причини подібних питань різноманітні. Комусь просто подобаються абсолютно різні види. Хтось бажає наповнити акваріум, а відповідних особин потрібного розміру з оптимальними вимогами відшукати не так вже й легко.
У цьому варіанті можна експериментувати з різновидами, які погано поєднуються і навіть фактично непоєднувані.
Однак доведеться враховувати певні нюанси. Наприклад, поведінкову несумісність ще якось можна подолати або пом’якшити, а ось біологічні протиріччя практично непереможні. Акваріум у цьому варіанті має бути просторим. Для найрізноманітніших тварин виділяються нестандартні зони, які розмежовують укриттями, рослинністю і різними прикрасами. Рибки, які віддають перевагу лицьовому шару води, краще почуватимуться в густих заростях з корчами і гротами.
Якщо вже вирішено поєднувати непоєднуване, потрібно перевіряти, щоб їжі вистачало кожному жителю. Якщо через голод риби будуть вступати в бійки, нічого хорошого чекати не доводиться. Рекомендують тримати різні види поряд із наймолодшого віку. Тоді вони краще звикнуть спілкуватися між собою. Зрозуміло, знадобиться регулярно працювати над змішаним акваріумом, створювати зони укриття і міняти їх, підліковувати хворих і поранених особин, оновлювати поголів’я, що гине.
Категорично неприйнятно навіть при комбінуванні дружніх видів перевантажувати акваріум. Риби, як і інші тварини, повністю керуються інстинктами. І один з них — якраз прагнення боротися за виживання і контроль над конкретною територією. При нестачі простору бійки будуть йти “до першої смерті”. Необхідно потурбуватися про сумісність риб не тільки між собою, а й з акваріумними рослинами.
Вкрай небезпечно тримати в одному місці види, що вдвічі і більше виділяються за розмірами. У подібній ситуації навіть зазвичай мирні особини можуть проявити до слабких сусідів гастрономічний інтерес. На певний період часу нересту всіх переселяють в індивідуальний простір, де хижаки не доберуться ні до самих улюбленців, ні до їхньої ікри. Щоб прибрати проблеми, знадобиться також регулярно замінювати воду і наводити порядок в акваріумі. Коли беруть “рослиноїдних”, доведеться або розводити ряску, або садити рослини у воді додатково.
Але існує ще один нюанс, який потрібно пам’ятати за будь-яких обставин. Вважається, що особини з одного сімейства і загону, приблизно однакові за розмірами, точно уживуться між собою. Зазвичай так воно і є. Однак із цього правила є один важливий виняток.
Гуппі та мечоносці, які належать до одного сімейства живородних і мають приблизно рівні ширину і довжину, а ще проживають в одних умовах, неминуче будуть конфліктувати.
Люди, які їх заводять, зустрінуться ще й з такою малоприємною річчю, як внутрішньовидова ворожість. Не можна також тримати риб без урахування їхніх вимог до ґрунту. Аквантофтальмусу обов’язково необхідна можливість зариватися в ґрунт. Їм належить пред’явити субстрат — пісок або гальку дрібного перетину. Якщо застосовувати великі камінчики або щільний ґрунт, риби все одно намагатимуться розрити ґрунт і можуть отримати серйозну травму.
Типовою помилкою вважається довіра порадам менеджерів. Вони зацікавлені насамперед у продажу товару в максимальних кількостях. Досить важливо заздалегідь вивчити якомога більше інформації про необхідних риб за незалежними джерелами. Необхідно дивитися не тільки на поведінкові властивості особин, а й на умови вирощування. Бувають випадки, коли холодноводний вид психологічно комбінується з тепловодними особинами.
Однак розчулюватися рибами, що мирно плавають поруч, у цьому варіанті не дуже правильно. Невиправдане прискорення фізіологічних процесів обов’язково про себе дасть знати. Воно виразиться в скороченні життєвого періоду, який і без цього малий, навіть за відмінних умов за іншими показниками. Якщо рибка, яка розрахована на утримання в м’якій воді, вона в жорсткій обстановці ще якось виживе, однак, розмноження виявиться під питанням. Ціна такої “помилки” виражається ще й у необхідності витрачати багато коштів на постійну купівлю препаратів або застосування пом’якшувальних установок зворотного осмосу.
Як не дивно, більшість людей недостатньо фокусують увагу на сумісність риб за харчуванням. Якщо тварина харчується за замовчуванням рослинною їжею, вона не відмовлятиметься і від мотиля, і від іншої комахи. Але тоді скоро можна очікувати розлади травлення. Навіть представники одних і тих самих родин, наприклад, цихлід, можуть ділитися на м’ясоїдні та рослиноїдні види. Тому утримувати їх в одному акваріумі не дуже розумно.
Додатково про сумісність акваріумних риб дивіться в наступному відео.
Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…
Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…
У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…
В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…
Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…
Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…