Categories: Акваріум

Маленькі акваріуми: особливості, різновиди, вибір і заселення


Маленькими можна назвати резервуари об’ємом від 3 до 30 л. Є й абсолютно маленькі варіанти — ємності на 1-2 л, але рибок у них не тримають, а створюють міні-сади з водних рослин з равликами. Маленькі резервуари ще називають наноакваріумами, від грецького слова “маленький”.

У них успішно утримують певні види риб.

Мінуси та плюси

У наноакваріумів є низка суттєвих переваг:

  • невелика ціна — ціна 10-літрового акваріума стартує від 600 рублів;
  • компактність — для маленького акваріума необов’язково купувати спеціалізовану тумбочку, його можна поставити на письмовий стіл або трюмо;
  • невелика вага — резервуар легко перевозити.

Перш ніж придбати наноакваріум, необхідно познайомитися і з мінусами його утримання:

  • у штучній водоймі маленького розміру важко досягти біологічної рівноваги, показники води можуть бути нестабільними;
  • водне середовище швидше забруднюється, тому доглядати за акваріумом важче;
  • не можна утримувати великих риб.

Не звертаючи уваги на ці мінуси, маленьких невимогливих рибок успішно утримують і в подібних обсягах. Гуппі, неони та півники добре почуватимуться в маленькому акваріумі, необхідно тільки уникати перенаселення.

Варіанти форм і розмірів

Існує багато різних форм наноакваріумів. Кожен заводчик зможе підібрати собі варіант, який більше підходить.

З прямими кутами

Це класика акваріумного світу. У подібних резервуарах комфортно себе відчувають всі різновиди риб. Співвідношення сторін дуже часто таке: у 5-літрового — 25?13?15,5 см, у 10-літрового — 32?15?21 см, у 20-літрового — 36?19?29, а в 30-літрового — 40 ?23?32.

“Телевізори”

Ці акваріуми теж у формі прямокутника, однак у них вигнуте лобове скло. Через це може спотворюватися внутрішнє зображення світу під водою. Незважаючи на це, усім подобається така форма, адже “Телевізори” мають доволі гарний вигляд в інтер’єрі.

“Панорама”

Акваріум у формі прямокутника зі скошеними кутами. Забезпечує гарний перегляд, рибками можна захоплюватися з будь-якого ракурсу.

Квадратні

Ємності з рівними сторонами. Розмір 10-літрового акваріума — 21?21 см, а 20-літрового — 27?27 см.

Круглі

Це акваріуми у формі кулі або келиха. Існує думка, що в ємності цієї форми дуже незатишно практично всім видам риб. Все таки, невимогливих рибок успішно утримують, дуже популярно тримати в келиху півника.

Циліндричні

Це вузькі, витягнуті вгору акваріуми. Співвідношення сторін буває різним, одні виробники роблять ємності більш витягнутими, інші — ширшими. Циліндричний акваріум, так само як і круглий, не дуже гарний для рибок, особливо не рекомендується утримувати в ньому сомів.

Напівкруглі

Незвичайної форми акваріуми, одна сторона яких абсолютно рівна і пряма, а інша — округла. Дуже цікаво виглядають, якщо повісити їх на стінці.

Кутові

Компактні та зручні. Такі акваріуми можна поставити в кут письмового столу, багато місця вони не займуть. Серед моделей є варіанти як з прямим, так і з вигнутим переднім склом. Приблизні розміри 10-літрового трикутного акваріума — 25?25?18, а 30-літрового — 34?34?27.

Зараз існує багато акваріумів оригінальної форми: у вигляді глечика, ромба, будиночка. Особливо цікавий такий креативний варіант, як два куби, з’єднані тунелем. Ємності подібної форми досить непросто оснащувати самостійно, тому дуже часто вони продаються вже повністю укомплектованими всією потрібною атрибутикою.

Як підібрати?

Новачкові потрібно обов’язково знати, що куплений з рук старий акваріум дуже часто швидко виходить з ладу.

Якщо ємність уже тривалий час перебувала в експлуатації, вона може дати текти, а часом у ній і зовсім лопається скло. Тому акваріум бажано купувати в спеціальному магазині.

Перевагу завжди необхідно віддавати розкрученим фірмам виробникам:

  • Aquael;
  • Juwel;
  • “Біодизайн”;
  • Tetra;
  • Ferplast.

Під час купівлі акваріума необхідно прекрасно розглянути скло, тут неприпустима наявність відколів і подряпин.

Важливо звертати власну увагу і на шви, вони зобов’язані бути рівними і без горбів, а слідів герметика не може бути видно. В іншому разі краще відмовитися від купівлі поганого товару, адже на місці погано обробленого шва через певний час обов’язково утвориться текти.

Товщина скла у всіх акваріумів об’ємом до 30 літрів має бути не менше 4 мм. Але необхідно звертати свою увагу і на тип скла.

На даний момент для виробництва акваріумів застосовуються такі матеріали.

  • Акрил — цей матеріал прекрасно зберігає тепло в акваріумі, плюс до всього, він міцний і легкий. Серед недоліків можна підкреслити те, що на ньому швидко з’являються подряпини, проте їх легко наполірувати.
  • Плексиглас — це найпоширеніший матеріал для виробництва акваріумів. Він доступний і стійкий до подряпин, проте має важку вагу та доволі крихкий.
  • Флоат-скло — це дуже прозоре скло, через яке цікаво стежити за підводним життям, картинка передається без спотворень. Акваріуми з флоат-скла недешеві, дуже часто їх виробляють на замовлення.

Для будинку можна підібрати резервуар з будь-яких матеріалів, а ось у людних місцях з високою кількістю народу краще встановити акваріум з акрилу. Він дуже міцний і в разі його падіння вдасться уникнути травм.

Як обладнати?

Незважаючи на те, що акваріум невеликий, його варто обладнати всім супутнім обладнанням:

  • фільтром;
  • системою аерації (компресором);
  • обігрівачем;
  • лампами.

Якщо без компресора й обігрівача можна обійтися, то без фільтра — ні. Власне робота з його встановлення — це найголовніше в обладнанні акваріума невеликого об’єму.

Фільтраційна система буде підтримувати чистоту води. А це потрібно не тільки з міркувань краси, а й для підтримки здоров’я риб. Усі фільтри діляться на 2 види.

  • Внутрішні. Розміщуються всередині акваріума. У них дуже нехитрий за своєю конфігурацією пристрій, але іноді вони створюють дуже сильну водну течію. Плюс до всього, у невеликому акваріумі багато займають місця.
  • Зовнішні. Розміри у них більші, ніж у зовнішніх, але розміщуються такі фільтри зовні акваріума, всередині водойми виявляється тільки трубка.

Деякі фільтри не тільки чистять воду від бруду, а й наповнюють її киснем.

У природних водоймах за рахунок вітру і створюваного ним напрямку відбувається природна аерація води. В акваріумі ж потрібно штучно створити цей процес.

Якщо фільтра в акваріумі немає або він не насичує воду киснем, то потрібен компресор. Вони можуть бути трьох видів.

  • Мембранні компресори. Їхній основний плюс — це ціна. Вони не дуже потужні, але для невеликого акваріума прекрасно підходять.
  • Компресори на поршневій основі. У них чудова потужність, якої вистачить на кілька акваріумів.
  • П’єзоелектричні компресори. Невеликі та беззвучні, це хороший варіант для невеликого акваріума.

Підрахувати необхідну потужність компресора для певного резервуара можна за такою формулою: 0,5-0,8 множимо на обсяг акваріума. Припустимо, для 30-літрової ємності потрібен компресор потужністю не менше 15-24 літрів на годину.

Не потрібно купувати обладнання, яке призначене для великих штучних водойм, адже дуже велике надходження кисню також шкідливе для риб, як і його повна відсутність.

Оптимальна температура для утримання акваріумних риб — +22-28 градусів.

Це орієнтовна цифра, адже умови утримання різноманітних видів можуть трохи відрізнятися. Деякі рибки дуже сприйнятливі до температури води, тому в акваріумі встановлюють термометр. Якщо у водоймі занадто прохолодно, то розміщують і обігрівач. Він багато місця не займе і дає можливість тримати оптимальну температуру води для теплолюбних рибок.

Важливо забезпечити рибкам 8-12-годинний світловий день. При цьому не можна розташовувати акваріум поруч із вікном.

Протяги і прямі промені сонця згубні для риб і рослин. Тому ємність розміщують на невеликій відстані від вікна й обладнують електричним освітленням. Лампи денного світла або LED світильники розміщують над водоймою. Увечері освітлення обов’язково вимикають, адже деякі водні мешканці, наприклад, соми, віддають перевагу нічному життєвому способу.

Як оформити?

Вдома невеликий акваріум можна красиво оформити такими способами:

  • засипати дно ґрунтом;
  • посадити кущики рослин;
  • приклеїти на тильну стінку красивий фон;
  • розташувати корчі, черепашки та інші декоративні предмети.

Як ґрунт можна застосовувати пісок, гранітну крихту і гальку дрібного і середніх розмірів.

Краще підібрати темний фон, оскільки на світлому фарбування риб виглядає не так ефектно. До того ж білий ґрунт дуже мазкий, і через кілька місяців білі камінчики можуть стати зеленуватими або брудно-сірими. Гальку і пісок акуратно засипають на дно, товщиною не менше 2 см. Занадто гострі камінчики краще відібрати, об їхні краї можуть поранитися рибки.

Основну функцію в акваріумі відіграють рослини. Вони допомагають появі позитивної для рибок екосистеми, а для багатьох видів риб служать укриттям і джерелом рослинного корму. З водоростей для невеликого акваріума підійдуть такі варіанти:

  • валліснерія;
  • анубіас карликовий;
  • криптокорина;
  • кладофора;
  • річчія;
  • дідипліс;
  • яванський мох;
  • бакопа.

Водорості розміщують за такою схемою: з обох боків або вздовж задньої стінки акваріума висаджують довгу траву, а в середині — низькорослі кущики.

Потрібно брати до уваги і форму акваріума: наприклад, у круглому або квадратному водоймищі найкраще виглядатиме один кущ з довгими листами, висаджений по самому центру. Можна вигадати і власні оригінальні схеми посадки. Головне, знати міру й іноді проріджувати рослини, що сильно розрослися.

Тильну стінку акваріума можна красиво прикрасити. Для цього є спеціалізовані плівки, які клеяться на скло. Водна гладь, відблиски сонця, гори, лісові пейзажі, зображення морських істот — такі картинки помітно поліпшать акваріум. Особливо прекрасний вигляд мають об’ємні зображення каміння і скель. На дно можна поставити корчі, перевернуті горшкові черепки, будиночки, гроти. Такі прикраси несуть не тільки художню функцію, а й служать надійним укриттям для полохливих рибок і мальків.

Як утримувати?

Як уже вище говорилося, догляд за невеликим акваріумом не такий і простий, як це може здатися з першого погляду. Головне — утримувати його в чистоті. Для цього раз на 4-7 днів проводять заміну чверті води на свіжу. Частота підміни залежить від розмірів резервуара: що він менший, то частіше виконують процедуру.

Пам’ятають і про чищення ґрунту. За допомогою сифона з дна можна досить легко прибрати продукти діяльності риб.

У невеликих акваріумах чистку ґрунту можна досить легко з’єднати з процедурою підміни води. Адже під час роботи з сифоном з акваріума якраз висмоктується близько чверті старої води, залишиться тільки підлити свіжої. Декоративні предмети іноді необхідно діставати і ретельно мити. Від зелених обростань можна застосовувати соду, а декорації ретельно чистять і миють під водою з крана.

Не варто годувати рибок занадто рясно, власне харчові залишки викликають велике забруднення ставка. Нез’їдений корм загниває і виділяє небезпечні для риб речовини, спричиняючи отруєння та інші хвороби. Тому їжу дають невеликими дозами. Вона має бути з’їдена за 4-8 хвилин, все, що залишилося, необхідно видалити.

Перевіряйте параметри води. У зоомагазинах можна придбати спеціалізовані тести, які дадуть змогу знайти жорсткість, кислотність, наявність нітритів і нітратів.

Дуже рекомендовано купувати такі тести під час першого запуску акваріума, а ще в разі зміни зовнішнього вигляду риб і їхньої оригінальної поведінки. Багато хвороб акваріумних вихованців спричинені звичайним отруєнням і невідповідністю води необхідним нормам.

Скільки і яких риб можна тримати?

У невеликому акваріумі краще завести дрібних рибок. Нижче наведено список найбільш невимогливих видів, які можуть жити зграйкою в маленькому просторі.

  • Гуппі — найпопулярніші акваріумні рибки. Вони не дуже вибагливі, їм комфортно навіть у 5-літрових банках. В акваріум об’ємом на 10 л можна помістити 5-7 особин.
  • Неони — яскравий зграйний вид. У 10-літрову ємність можна посадити до 5 особин, а в 20-літрову — близько 10 штук. Чим більша зграя, тим затишніше відчувають себе неони.
  • Даніо-реріо — красива смугаста рибка. Максимальна кількість особин для 10-літрового акваріума — 5-6 штук.
  • Крапчасті сомики — мирні добрі істоти, воліють жити в нижньому шарі води. На одну особину потрібно від 4 л води. Селити краще невеликою групою — від 3 особин.
  • Кардинал — активна, спритна рибка. На одну особину потрібно від 3 л води, проте їх краще утримувати великою зграйкою — від 10 штук. Тому комфортно їм буде в 30-літровому акваріумі.
  • Мікрорасбора — досить маленька рибка, виростає завдовжки не більше 2,5 см. В акваріум об’ємом 15 л можна заселити 5 особин, у 30-літровий резервуар дозволяється пустити зграйку якомога більшу — близько 10 штук.
  • Пецилії, мечоносці, молінезії — це споріднені один одному види. Вони теж невибагливі, але відростають трохи більшими за перерахованих вище риб, тому мінімальний обсяг акваріума для їхнього утримання — 20-30 л.

У наноакваріум можна поселити одного і жителя. Серед риб є одинаки, які дуже добре живуть без сусідів.

До них можна віднести півники — рибки з розкішними плавниками. Самці дуже забіякуваті, тому не рекомендується тримати 2-ох особин чоловічої статі в одному акваріумі. Деякі утримують одного півника в келиху або кубі. Виглядає цікаво, але розмір резервуара має бути не менше 5 л. На стінці акваріума можна закріпити дзеркало. Коли самець бачить власне відображення, він стає яскравішим і красиво розправляє плавники.

У наступному відео представлена докладна інструкція з догляду за невеликим акваріумом.

admin

Recent Posts

Бюро переводов – популярная современная компания

Бюро переводов – это не просто компания, предоставляющая услуги перевода. Это настоящий мост между культурами,…

4 дні ago

Що таке проктосигмоїдит?

Проктосигмоїдит — це хронічне або гостре запалення, яке вражає слизову оболонку прямої та сигмоподібної кишки.…

2 тижні ago

Як підібрати планшет під свої вимоги

У світі сучасних технологій планшети стали незамінним інструментом для роботи, навчання та розваг. З величезним…

2 тижні ago

Минераловатный базальтовый цилиндр: универсальное решение для теплоизоляции

В современном строительстве и промышленности вопрос энергоэффективности становится всё более актуальным. Одним из ключевых элементов…

2 тижні ago

Як обрати книгу по душі: поради для читача

Вибір книги – це завжди маленька пригода. Хочеться знайти саме ту історію, яка зачарує, розвеселить або…

3 тижні ago

Надійний хостинг для вашого бізнесу: оренда Віртуальних серверів від 3v-Hosting

Стабільна робота сайту, онлайн-сервісу чи будь-якої іншої цифрової платформи багато в чому залежить від обраного…

3 тижні ago