Рослини для акваріума складають найважливішу частину екологічної системи штучного ставка. Вони беруть участь у підтримці біобалансу, служать джерелом вітамінів для риб і виконують художню функцію. Також, як і акваріумним мешканцям, представникам водної флори важливо організувати сприятливі умови утримання, і ось тоді вони значний час тішитимуть власника власним цвітінням.
Тому потрібно іноді удобрювати рослини для акваріума.
Основне завдання добрив — гарне живлення рослин. Іноді водоростям достатньо відходів діяльності риб, які відкладаються на дно, але цього буде достатньо не в будь-яких ситуаціях. Здебільшого, кожен вид добрива включає ті чи інші елементи, кожен з яких відповідає за певний етап розвитку рослини. Наприклад, підгодівлі послужать активаторами росту, покращувати зовнішній вигляд листя і стебел, робити їх забарвлення більш насиченим.
До конкретного віку акваріумні культури можуть комфортно себе почувати і без додаткового харчування, але по закінченню певного часу вони починають відчувати дефіцит корисних речовин, їхнє зростання пригальмовується, сильніші екземпляри починають відбирати життєво обов’язкові елементи у власних зелених сусідів.
Також внесення добрив обов’язкове, якщо в акваріумі застосовується вуглекислий газ.
Акваріумні добрива заведено позначати на понад десять видів.
Тепер у зоомагазинах можливо придбати як комплексні суміші, так і окремі макро- і мікродобрива. Вибір препарату має бути обумовлений станом насаджень зелені. За зоровими ознаками можна здогадатися, якого елемента бракує культурі, і вибрати найбільш підходящий засіб. Дуже часто ці препарати випускаються у формі рідини. Дуже великою популярністю користуються добавки з вмістом заліза і калію.
Такий вид краще підходить для акваріумних не вкорінених рослин. Актуальність рідких форм пояснюється зручністю їх використання. Так, популярністю користується фірма “Тетра”, що представляє добрива, які містять калій, марганець, залізо та інші мікроелементи. Ці засоби привабливі тим, що підгодовують зростаючі в акваріумі культури, але не допомагають розвитку шкідливих водоростей.
Ще однією відомою компанією, що випускає рідкі добрива, вважається “Аквабаланс”. У цього бренду можна придбати рідкі комплекси з макро- і мікроелементами в складі, а ще суміші із залізом, фосфором та іншими корисними речовинами.
Гранули, таблетки, поживний субстрат — все це варіанти твердих підгодівель. Їх прийнято поміщати під коріння або закопувати в ґрунт. Якщо рідкі добрива миттєво розчиняються, то тверді форми збагачують рослини корисними елементами потроху протягом тривалого часу. Такий вид практично не діє на розвиток нижчих водоростей.
Фірми “Тетра” і “Аквабаланс” випускають продукцію частіше у вигляді таблеток. Також в асортименті фірм представлений субстрат, що забезпечує вміст у ґрунті поживних речовин.
Для прискореного зростання рекомендується купувати субстрати з гумном або біогумусом.
Такий вид добрива належить до дуже доступних, він багатий мікроелементами і призначається для розміщення під корінням. Деякі акваріумісти ліплять з глини кульки і укладають їх у ґрунт. Глина не тільки постачає рослини додатковим харчуванням, а й застосовується як адсорбент, оскільки має здатність вбирати з води речовини, які шкідливі.
Цей різновид дуже часто представлений у складі субстрату, зазвичай він використовується в поєднанні з торфом. Якщо потрібна точкова підгодівля, то біогумус купується у формі гранул. Деякі любителі акваріумної флори самостійно скачують з гумусу, глини і води кульки. Біогумус хороший тим, що розчиняється у воді потроху і надовго збагачує рослини речовинами на основі органіки. Серед брендового субстрату дуже популярні засоби “Біо-Мікс” фірми “Аквабаланс”. Ця продукція необхідна для культур, що живляться через коріння.
Такий вид виконує одночасно кілька функцій. Він може збагачувати воду корисними елементами, налаштовувати її кислотність і згладжувати, пригнічувати грибки і шкідливі бактерії. Прийнято використовувати торф у формі розчину, емульсії або гранул. Здебільшого, торф додається в ґрунт на дно резервуара.
Він може надавати воді жовтуватого забарвлення, і завдяки цій властивості багато акваріумістів відмовляються від використання торфу.
Цей різновид служить, скоріше, не для живлення рослин, а для їхнього захисту від шкідливих мікроорганізмів, утворених фітопланктоном. Часто “Сайдекс” — єдиний реальний спосіб боротьби з нижчими водоростями в акваріумі. Він являє собою хімічний засіб, що знищує шкідливі організми, але не завдає шкоди іншим культурам і акваріумним жителям. “Сайдекс” буває м’якої і швидкої дії, він представлений в асортименті багатьох фірм, але досить популярною вважається продукція компанії “Тетра”.
Цей вид добрив обходиться акваріумістам дешевше, до того ж він дає можливість створити суміш з певних елементів, яких на даний момент потребує рослина. Вони теж можуть бути як рідкими, так і твердими. Рідкі варіанти набагато простіші у використанні, натомість тверді дають можливість створювати живильне середовище на більш тривалий період.
Купуючи добрива для акваріумних рослин, необхідно для початку визначитися, яких речовин їм не вистачає. Придивіться до зовнішнього вигляду культури і прислухайтеся до таких рекомендацій.
Підбираючи тип підгодівлі, неодмінно потрібно врахувати кількість рослин у штучній водоймі, температуру води, концентрацію вуглекислого газу, достаток ультрафіолетового світла.
Деякі акваріумісти віддають перевагу саморобним добривам, інші — готовим. У першому варіанті господар акваріума отримає дуже бюджетний засіб, проте потрібні для приготування препарати продаються у великих порціях, і може так статися, що спочатку на інгредієнти витрачено буде дуже багато грошей, а частина з них не знадобиться. До того ж самостійне приготування допускається лише тоді, коли людина захоплена хімією і добре розбирається в акваріумістиці.
Покупні засоби досить комфортніші. Вони позбавляють покупця від необхідності ретельно розраховувати дозування і економлять час. Але, незважаючи на все більш поліпшені формули, ціни на готові добрива нижчими не стають. Готові препарати містять добавки, що дозволяють довго їх зберігати, тоді як саморобну підгодівлю легше знову приготувати, ніж стикнутися з грибком. Тому її рекомендується зберігати в холодильнику або заморожувати.
Добрива, які можливо зробити вдома, називаються самоміси. Вивчивши зовнішній стан рослин, можна припустити, яких елементів їм може не вистачати, і поєднувати конкретні компоненти. Зрозуміло, під час виготовлення краще очно отримати консультацію з професіоналом, адже малодосвідчений любитель акваріумістики може саморобним добривом погубити весь світ під водою акваріума.
Щоб приготувати стандартну поживну добавку для акваріумних рослин, знадобиться:
Ці всі інгредієнти можливо придбати в аптечних пунктах або зоомагазинах. Для приготування знадобиться дистильована вода. Рідина з-під крана неприйнятна до застосування. Вода повинна мати температуру 30-40°, в неї поступово вносять амоній, мідь, цинк, марганець, бор, залізо.
Для приготування калійного розчину зробіть ці дії:
Представлений вище самоміс вносять у ємність у розрахунку 0,5 мл засобу на 100 л води. Максимально допустима частина — 1 мл. Досить важливо не перестаратися з елементами, інакше акваріуміст залишиться і без насаджень зелені, і без акваріумних тварин. Калійний розчин застосовують щодня по 1 мл на кожні 50 л об’єму води.
Калійні підживлення варто використовувати одразу під час запуску акваріума, а з азотними і фосфорними сполуками досвідчені акваріумісти пропонують почекати близько тижня. Цей підхід мотивує кореневище рослини самостійно добувати живлення в ґрунті, а це сприятливо відбивається на зростанні культури. Мікроелементи бажано вносити вранці, макроелементи — ввечері.
Для розрахунку пропорцій покупних добавок важливо читати інструкцію, що додається. Так, новачкам рекомендується вносити препарат за схемою Е. Такий варіант хороший тим, що допомагає інтенсивному росту культур і насиченому забарвленню зелені. Схема Е застосовується частіше в тих водоймах, значну частину яких займає рослинність. Для акваріумів, де флора і фауна містяться в рівній кількості, рекомендується застосовувати схему PPS.
Такий варіант може зупинити розвиток рослин тоді, коли це необхідно господареві.
Якщо в акваріумі застосовується “Сайдекс”, то дозування визначається метою застосування. Для профілактичних заходів застосовується 5-7 мл на 100 л води, за незначного забруднення — 12 мл, максимально допустима частина — 20 мл на 100 л води. Цей засіб прийнято вносити вранці. Вважається, що препарат не є небезпечним для акваріумних мешканців, проте відомі випадки, коли під час його використання гинули певні види равликів, тому на певний період часу лікування акваріума все ж таки рекомендується відсадити всіх представників фауни.
Зараз популярністю користується автодозатор, що дає змогу рівномірно в необхідних пропорціях розподіляти добрива по акваріуму. Його основна особливість — автоподача препарату, іншими словами акваріумістові не потрібно буде стежити за тим, харчувалася його рослина чи ні — про це подбає дозатор. Дуже великою популярністю користуються моделі, які працюють на принципі осмосу. Механізм його роботи полягає в тому, що акваріумна вода по краплині виштовхує рідку підгодівлю через трубку. Таким чином, рослинність завжди забезпечена належною кількістю добрив. Помітивши, що вода в дозаторі стає дедалі прозорішою, господар зрозуміє, що настав час додати добриво.
Деякі акваріумісти роблять автодозатори самостійно, що обійдеться не дуже дорого, проте займає багато часу. Куплені дозатори обійдуться дорого, проте їхня робота добре цінується любителями акваріумістики. Користуються великою популярністю моделі від компанії Dennerle.
Про те, які добрива використовуються для акваріумних рослин, дивіться в наступному відео.
Визитки – это не просто карточки с контактной информацией, а важный инструмент личного брендинга и…
Среди вейперов, особенно тех, кто предпочитает компактные под системы, часто возникает вопрос: какую жижу выбрать…
Раздвижные двери становятся всё более популярными элементами современных интерьеров, и на это есть веские причины.…
Освещение — это искусство и наука одновременно. Оно способно преобразить любое пространство: квартиру, дом или…
Выходные – возможность расслабиться, сменить обстановку и отдохнуть от рутины. Запланируйте веселые мероприятия, чтобы зарядиться…
Українці все частіше обирають Нідерланди як країну для працевлаштування. Ця країна приваблює не лише своєю…